První přispěvatelkou k dnešnímu tématu je čtenářka Mamijarka. Zavařuje každý rok. A každý rok s tím chce praštit, ale za rok zase neodolá.

Vytrvalou „zavařovačkou“ je čtenářka mamijarka. Co všechno už letos stihla a na co se těší?


Zavařuji každý rok, co zahrada dá. Vždycky u toho nadávám a dušuji se, že už nikdy více, ale mám vždycky z odvedené práce takovou radost, že do toho jdu každý rok znova. Letos jsem už stihla okurky, meruňky, třešně, višnovou marmeládu, meruňkovou marmeládu a chystám se na kečup. okurky zavařuji postupně, jak rostou a ještě udělám čalamádu, dcera ji zbožňuje a zeť říká, že lepší zavařené okurky v životě nejedl, což je pro mne pochvala, která zahřeje u srdíčka.

 Taky mám jistotu, že když nic nemám k jídlu nebo na chleba, vždycky tu marmeládu najdu nebo přílohu k nějakému jídlu,at už je to okurek nebo paprika nebo jablkový kompot, určitě ve sklepě najdu. Nejvíc to člověk ocení hlavě v zimě, kdy máte svoje zásoby. A navíc doma dělané.

 Ještě jsem zapomněla napsat, že mám i jahůdkovou marmeládu, kterou zbožňují vnučky a dáváme si ji i na zmrzlinu a na palačinky.

 Už se těším jen na zelí, kamarád je zemědělec a má zelí plný lán, tak mi 5 hlávek vždycky doveze a minimálně 15 sklenic kysaného udělám. A když se budu cítit, pustím se i do povidel, jakmile uzrají švestky. 

 Jsem ráda, že jsem měla v tomto za vzor svoji prababičku, babičku i maminku,které zavařovaly jedna radost a tak to přirostlo k srdci i mně. A jsem ráda. Jsem na sebe velmi pyšná, protože moje zavařeniny chutnají nejen mně.

Mamijarka

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 29.7.2013: Zavařování

  • Jak letos zavařujete?
  • Máte bohatou úrodu?
  • Zavařujete v hrnci, v troubě, na sporáku, v pračce nebo nějak docela jinak?
  • Vzpomenete si na svou první zavařeninu – povedla se?
  • Myslíte si, že se dnes vůbec ještě vyplatí dělat domácí marmelády a kompoty?

Své příspěvky zasílejte na e-mailovou adresu redakce (viz níže), a to nejpozději 29.7.2013 do 15.00 hodin. Pokud chcete, aby měl příspěvek větší šanci na uveřejnění, ať je dlouhý alespoň jako tento odstavec textu. Poslat můžete i nějakou tu fotku z vašeho letošního zavařování! Jako dárek za příspěvek od nás jedna ze čtenářek obdrží balíček s knihou Francouzky netloustnou - kuchařka a k ní fruit dessert Extra Jam od Hamé.

francozkye-jam

Reklama