Natal je městem slunce a nekonečných pláží. Když se u nás klepeme zimou, tady lidé omdlévají vedrem. Pár dní před Vánoci oslaví letní slunovrat a těší se na miliony turistů z celého světa. Brazílie láká čím dál víc lidí nejen na světoznámý festival v Riu de Janeiru, ale právě do míst, kde se pláže táhnou dlouhé kilometry a kde korálové útesy tiše hrají všemi barvami.

leto

Na desítkách kilometrů pláží se vám nestane, že nenajdete místo pro svou osušku.

Místní tvrdí, že když Bůh tvořil svět, tak dva ze šesti dní si vyhradil na Rio de Janiero. To přitom paradoxně není ani hlavním, ani největším městem Brazílie - státu, kam každý rok jezdí miliony turistů z celého světa. Na světoznámou Copacabanu, do Amazonie, nebo nově do letovisek na severozápadním pobřeží země.
Velkému zájmu ze strany turistů se v posledních letech těší třeba přístavní město Natal. Průzračná voda a korálové útesy táhnoucí se několik desítek kilometrů až ke koloniálnímu městu Salvador jsou ideálním mixem pro potápěče - ať už začátečníky nebo profíky.

Natal - dlouhé pláže, slunce a podmořský svět

Natalu se přezdívá „Město slunce“. Dnů, kdy je pod mrakem, je tady totiž minimum. Léto je suché a horké, vítr od moře ale naštěstí dělá vysoké teploty snesitelnější. Natal je navíc město s velmi nízkou kriminalitou,“ poznamenává k tomu místní delegát. „Což je v Brazílii, v zemi, kde se turistům běžně doporučuje nechávat zlaté šperky na pokojích a příliš na veřejnosti neukazovat drahé fotoaparáty a kamery, hodně velké pozitivum.“

leto

Brazílie není jen Rio. Letovisko Natal patří k novým destinacím, kam začínají turisté jezdit.

Na skok do Salvadoru
Salvador leží pár hodin jízdy od Natalu a je nejstarším městem celé Brazílie. Do roku 1763 bylo i hlavním městem státu. Důvody proč sem vyrazit jsou minimálně dva. Historické centrum města je zařazeno na seznam UNESCO a třeba kostel San Francisko je uvnitř vyzdobený plátky zlata. Druhým důvodem je bezstarostná a celoročně prázdninová atmosféra s bezpočtem plážových party. Ne nadarmo se Salvadoru občas říká „město radosti“.

Jestli jsou hlavním důvodem pro vaše cesty památky, pak vás Natal nepotěší. Ve městě, které má zhruba 800 tisíc obyvatel, stojí v tomto směru za zmínku asi jen pevnost Forte dos Reis Magos. Vše vám ale plně vynahradí místní pláže. Táhnou se na obě strany od města v délce několika desítek kilometrů a leží na nich tu menší, tu větší resorty. leto

Natal patří k nejslunečnějším místům v Brazílii. V pozadí pak obří písečná duna.

Praia do Forte - z popelky princeznou

Příběh toho největšího z nich, Praia do Forte, je jako z pohádky. Při pohledu na upravenou promenádu a moderní hotýlky přímo na pláži vás ani nenapadne, že tahle to tady nevypadá odjakživa. „Dřív byly místní ulice neuvěřitelně špinavé a pobřeží lemovaly jen jednoduché domky, žádné hotely, bary nebo restaurace,“ vykládá pamětník. Počátek devadesátých let a velký turistický boom ale udělaly svoje. Změna je to ale rozhodně k lepšímu.
Resortu kromě krásných pláží, čistého moře a dobrých podmínek pro rybaření, dělá dobré jméno i organizace TAMAR. Dobrovolníci tady bojují za záchranu želv, které připlouvají na místní pláže naklást vajíčka. Pomáhají malým želvičkám překonat cestu do moře. Turisté si potom v místní záchranné stanici mohou vyzkoušet krmení, absolvovat přednášku nebo si malé želvy jen osahat. Všechny finanční příspěvky a vstupné pak jdou zpětně na provoz stanice.

leto

Chcete zažít trochu adrenalinu? Spusťte se dolů do vln na dřevěném prkně.

Caipirinha - národní nápoj Brazilců
Na pláži ho z vysoké sklenice popíjí každý druhý. Koktejl caipirinha. O tom, jak vznikl, toho příliš nevíme, ale traduje se, že se s ním původně léčila chřipka. Jde o mix hnědého cukru, limety a alkoholu zvaného cachaça, který by se dal přirovnat k našemu rumu. Mimochodem - název nápoje v překladu znamená „křupan“.

Jestli vám rušná letoviska moc nesedí, pravý opak živého Praia do Forte je pláž Via Costeira - s klidným mořem s minimem vln. Krásnými lagunami se potom chlubí letovisko Jacuma. Tady si navíc turisté mohou vyzkoušet jaké to je, když se spustí do mořských vln z výšky padesáti metrů.

Originální tobogán - písečná duna končící v moři

„Oblast okolo Jacumy je totiž proslavená ohromnými písečnými dunami, z nichž se odvážlivci spouštějí na dřevěných prknech přímo do vody.“ Naskočíte na vrcholu duny, naberete rychlost, a když jste dostatečně šikovní, poletíte na vlnách ještě několik desítek metrů. Protřelí cestovatelé navíc tvrdí, že právě místní atmosféra je „tou pravou Brazílií“.

leto

Kvalitní služby, krásné pláže a čisto. Kdo by řekl, že ještě před pár lety tady byly jen jednoduché pobřežní domky.

Romantické duše si zase přijdou na své v menší zátoce Praia Pipa. Jen kousek od Natalu je možné z místních plážových restaurací pozorovat dovádění delfínů.
Pokud vyrazíte do Natalu ve druhé polovině února, můžete si pogratulovat. Tou dobou tady totiž začíná karneval, stejně tak tradiční jako v Riu, jen o něco méně slavný. Karnevalové hemžení, pestrobarevný rej masek a tanečníků samby vás dostane svoji bezprostředností. V barvách je tou dobou zahaleno celé město a pro Brazilce je to natolik významná událost, že na ní mají ze zákona dva a půl dne pracovního volna.

Autor: Lucka Štěrbová & FIRO-tour


Cestovní kancelář FIRO Tour, odborník na dovolenou v Tunisku, Turecku, Egyptě, Řecku, Španělsku a dalších oblíbených destinacích, vybírá ze své nabídky Brazílii.

 

letoHotel Safari
Velmi příjemný hotel v rustikálním stylu pouhých 50 m od vyhlášené písčité pláže Ponta Negra, v blízkosti barů, restaurací a nákupních možností - vřele doporučujeme!

 

 

letoHotel Aquaria Natal
Příjemný hotel se skvělou polohou přímo u pobřežní promenády u vyhlášené písčité pláže Ponta Negra - vřele doporučujeme!

 

 

letoHotel Natal Dunnas
Hotel situovaný v blízkosti písčité pláže nedaleko nákupních možností, posezení v kavárnách, barech či restauracích.

 

Foto zdroj: FIRO-tour

Reklama