Domácnost

Léto je někdy osina v...

Na léto se obvykle těšíme. Jak by také ne, když je to doba dovolených. A vyrazit do přírody s naším psím miláčkem – co může být krásnějšího? Jenže léto se pro pejska může snadno stát tím nejhorším ročním obdobím.

Pozor na náhubky!
Tak především je tu horko. Psi se narozdíl od lidí nepotí, a tak je pro ně daleko obtížnější udržet si přijatelnou teplotu. Většinu ochlazování musí zvládnout tak, že dýchají s otevřenou tlamou a vyplazeným jazykem. Proto platí, že cestujeme-li s pejskem, který má košík, musíme zvolit takový, aby v něm mohl pes dostatečně dýchat. Nevhodné jsou především úzké kožené a látkové náhubky.

Voda, samá voda
Více než u lidí musíme u pejsků dbát na pitný režim – je pravda, že pejsek se obvykle dokáže bez problémů napít i z potoka nebo říčky, ale přece jen bychom si měli dávat pozor, aby náš žíznivý miláček nechlemtal vodu z kaluží s olejovými skvrnami nebo ze zapáchajících tůněk plných sinic.

Přehřátí zabíjí
Že nesmíme zapomenout psa v automobilu na sluníčku je samozřejmost, ale k přehřátí může dojít i při dlouhém cestování například v autobuse. Pokud můžeme, ochladíme psa tak, že mu namočíme alespoň hlavu nebo mu otíráme hlavu, břicho a slabiny vlhkým ručníkem. Naopak různé zmrzliny a přechlazené nápoje nejsou v horku dobrý nápad pro psa ani pro člověka.

Přibalte si opalovací krém
Pokud pejska na léto stříháme, musíme si uvědomit, že ho tak vlastně zbavujeme přirozené ochrany, kterou mu srst skýtá. Sice mu bude méně horko – i když srst některých plemen spíše teplotně izoluje a chrání jak před chladem, tak před horkem – ale může se například spálit na sluníčku – stejně jako u bezsrstých psů ho tak budeme muset mazat opalovacím krémem – a hlavně bude pokožka náchylnější k různým oděrkám.

Zmije
V přírodě hrozí pejskovi řada nebezpečí. Asi nejvíce nebezpečné je uštknutí zmije. V takovém případě platí totéž jako u člověka – pejsek se pokud možno nesmí pohybovat, je-li to možné, použijeme škrtidlo a zvíře co nejrychleji dopravíme k veterináři. Pokud si troufáme a máme k tomu prostředky, podáme pejskovi diazepam nebo injekci kalcia. Můžeme také zkusit ránu naříznout a jed odstranit, i když názory veterinářů na tento postup se různí. Pomáhají i alkoholové obklady a výplach rány hypermanganem či peroxidem. Metodou nejistou, ale například v Austrálii prý osvědčenou, je aplikace vysoké dávky vitaminu C.

Zákeřné svilušky
Klíšťata a blechy jsou známí parazité – proti obojímu chrání různé obojky a postřiky, problémem méně známým však mohou být svilušky, správněji sametky zarděnkovité. Tito maličcí paraziti oranžové barvy snadno uniknou naší pozornosti a způsobují nepříjemné svědění. Zbavit se jich není nijak snadné – často musíme psa i několikrát vykoupat ve speciálním šamponu.

Jak na klíšťata
Žádný prostředek proti parazitům samozřejmě není stoprocentní – případná přisátá klíšťata odstraňujeme točivým pohybem speciální pinzetou nebo elektrikářským krokodýlkem. Ničím je před tím nenatíráme! Pokud se klíště přetrhne, zatřeme hlavičku desinfekcí a počkáme – pokud sama brzy nevypadne, vyhledáme pomoc veterináře.

Osina v...
Jedním z typických letních problémů jsou osiny. Jsou to ostré obaly polních travin, které mohou vniknout do kůže, především v meziprstí, do zvukovodu, do nosu, ale také do močové trubice, do pochvy nebo do análního otvoru. Vstupní ranka je obvykle nepatrná a zpočátku nebolestivá, pak však začne hnisat. Někdy dojde k samovolnému prasknutí ranky a k vyplavení osiny hnisem, jindy je však třeba zákroku odborníka. Příslovečná osina v... oněch místech totiž dovede přivést pejska doslova k šílenství.

Jezdíte se svým pejskem na dovolenou? Kam? Chráníte ho nějak před letními nebezpečími? Setkala už jste se někdy s nějakým z letních psích problémů? Napadá Vás ještě něco, na co by si majitelé pejsků měli v létě dávat pozor? Podělte se o své zkušenosti!

 

   
28.06.2007 - Dům a byt - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [12] Ťapina [*]

  Amálie: Tobě funguje na klíšťata Frontline a ještě ve spreji?

  superkarma: 0 28.06.2007, 19:04:24
 2. avatar
  [11] femme [*]

  vždycky zuřím, když vidím, jak má ve vedrech nějaký pes utažený náhubek kolem huby jinak jsem u našeho, bohužel už mrtvého , knírače zažila jednou ty svilušky ale šampon mu pomohl skoro hned

  superkarma: 0 28.06.2007, 13:01:46
 3. [10] jedliren [*]

  ivana.kuglerova: tak určo je to praktický, jí není vedro a líp se to udržuje

  superkarma: 0 28.06.2007, 12:45:37
 4. avatar
  [9] ivana.kuglerova [*]

  jedliren: Mně spí takhle ve spacáku pudlice . Ale je pravda, že když je ostříhaná dohola, tak je to vlastně takový chrtík .

  superkarma: 0 28.06.2007, 11:35:51
 5. [8] jedliren [*]

  Amálie: o našeho prvního chrtíka se táta s bráchou na dovče prali s kým bude spát ve spacáku, dodnes nechápu jaktože tam vydržel spát, frňák nacpanej na škvírce od zipu a naprosto spokojenej, ráno vylezl ze spacáku aniž by kluky vzbudil a šel se ze stanu sám vyčůrat,prostě mazák

  superkarma: 0 28.06.2007, 10:10:15
 6. avatar
  [7] ivana.kuglerova [*]

  Amálie: Tak toho člověka bych taky .

  superkarma: 0 28.06.2007, 09:48:19
 7. avatar
  [6] Amálie [*]

  jedliren: Moje šelma se taky vyhřejvá, na topení, na zemi, kam svítí sluníčko, u trouby, dokáže spát pod peřinou celou noc...

  superkarma: 0 28.06.2007, 09:42:40
 8. [5] jedliren [*]

  Náš psík stejně jako ostatní hladkosrtí chrti snáší spíš teplo než zimu, takže na zimu obleček (holt krátká srst a žádný podkožní tuk)a když prší tak se mu nechce ani jít ven čůrat a podobně jako kočka se vyhřívá třeba u trouby nebo na místě kam svítí oknem sluníčko.Je prostě stejná zimomřivka jako já Letos s námi jede do Chorvatska tak jsem zvědavá jak to vyválčíme. A co se týká klíšťat, v lese je jich mraky , ale vzhledem k jeho krátké světlé a přiléhavé srsti, stihnu ty potvory pochytat ještě než se zakousnou tak z 90% ajinak speciální pinzeta

  superkarma: 0 28.06.2007, 09:32:49
 9. avatar
  [4] Gabi [*]

  Nemám psa a nikdy mít nebudu.

  superkarma: 0 28.06.2007, 08:54:01
 10. avatar
  [3] Amálie [*]

  Jezdím se šelmou všude. Ve výbavě auta je samozřejmostí sprej na klíšťata Frontline, lahev s vodou (případně se dá koupit u benzinky), pytlík granulí, vodítko, náhubek, ručníky, polštář a kvantum tenisáků. Cestuje s nadšením, je schopen nastupovat do každého otevřeného auta, které vidí. Po cestě zastavuju a když je po ruce rybník, nechám ho vykoupat. Je ostřihaný, tak uschne za moment. V autě bych psa nenechala ani v zimě, natož v létě.


  Vím o člověku, který vozil svého psa v kufru sedanu a ten tam pošel horkem.

  superkarma: 0 28.06.2007, 08:52:34
 11. avatar
  [2] Luciš [*]

  Včera jsem našla v misce s vodou blechu

  Dva roky zpátky měla osinu v pacce. Spravila to 2x návštěva na veterině. Ale ač máme loveckého psa, nemá rád jehličí, taktéž mezi packama. Chodí pak jak ten špic, co byl v Neváhej a toč, chudákovi navlíkly nějaký ponožky

  superkarma: 0 28.06.2007, 06:25:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme