Styl

Léto – ideální období na běhání v lese

Běh je sport, při kterém člověk hodí za hlavu všechny starosti, soustředí se jen na rytmus kroků a správný dech. Moc toho nepotřebuje – chvíli volného času a dobré běžecké boty. Většina z nás ale běhá po asfaltce v ulicích, na sídlišti. Je to časově méně náročné, než dojet někam do lesoparku, přírody. Mnohdy to však nejde provozovat dlouho. Ve většině případů dochází ke ztrátě motivace, bolesti kolen, či jiných kloubů a hlavně fádnosti běhaní. Vyměňte asfaltku za lesní pěšinku a okamžitě uvidíte ten rozdíl.

Běh v lese:

 • Je šetrnější pro vaše zdraví

Drtivá většina zdravotních problémů spojených s během má jednu společnou příčinu: nárazy způsobené opakovanými dopady nohou na zem. Při běhu po asfaltu je kotník relativně v jedné poloze a nehrozí tak vymknuti, ale zpětný náraz, co jde od tvrdého povrchu vrazí do kolen, kyčlí a zad. Po čase se perfektně procvičí a zpevní. Je to tedy pro vazy a vůbec chodidla vynikající cvik. Proto se běh v lese označuje i jako výborná prevence proti ortézám a umělým kyčlím!

 • Běh činí člověka šťastným 

běháníPři běhu se uvolňují endorfiny, což jsou hormony štěstí. Ty působí pozitivně nejen na náladu během běhání, ale i po běhání. Měli jste někdy pocit při běhu, že svět patří vám? Ještě ne? Tak si někdy běžte zaběhat ráno v 6 hodin, když je ještě všude klid a mír, přerušovaný jen zpěvem ptáků, do toho vychází slunce – zážitek, který lze s málo čím srovnat a z nějž budete čerpat po celý den.

 Při běhání se vytváří i hormon dobré nálady – serotonin, který mimo jiné dokáže i potlačit strach. Při zvýšených hladinách serotoninu se dají léčit deprese a úzkostné stavy. Zvýšení hladiny serotoninu nejjednodušeji dosáhnete běháním.

 •  Je fyzicky náročnější

Lesní pěšinky vedou obvykle po více zvlněném terénu než silnice. Počítejte proto s tím, že 5 km uběhnutých v terénu vám zabere více času a energie. Vašim běžeckým cílům získání vyšší kondice a shození trochu váhy to jen prospěje.

 „I drobné nerovnosti a vlnky se postupně nasčítají a jsou v  nohách cítit. Také nutnost měnit častěji tempo běhu a délku kroku je namáhavější než rovnoměrný běh po rovné cestě. Nic neprospěje rychlému zvýšení kondice více než právě běh v terénu“, říká Tomáš Bystřický z týmu Salomon.

 • Je pestřejší a zábavnější

Pokud běháte pravidelně a hodláte v tom pokračovat, je běh v přírodě tím nejlepším způsobem, jak si udržíte motivaci a vyhnete se nudě a fádnosti.

 • Je přirozenější…

…stojí v názvu nejznámější knihy o běhání, člověk je „Zrozen k běhu“. S tím je možné souhlasit. Určitě jsme však nebyli stvoření k běhu po betonu. Pokud chcete cítit sepětí s přírodou a zažít ten úžasný pocit návratu k hluboce uložené lidské podstatě, který běžci často mívají, musíte běhat v lese, na horách, po pláži, v parku, prostě kdekoliv v přírodě, jen ne po asfaltové silnici.

Pro běh a v lese a v létě

běháníBoty pro běh v přírodě musí mít zejména vhodnou podrážku, tedy takovou, která zabrání uklouznutí. Důležité je taky, aby byla bota přiměřeně pevná a držela nohu i na nerovném podkladu. Boty pro běh v terénu jsou také obvykle z odolnějších materiálů. Naopak protože poběžíte po měkkém povrchu, nemusí být bota tolik odpružená. Pokud běháte i v dešti nebo po něm v mokré trávě, pamatujte na to při výběru boty a vyberte si model s Gore-texem nebo jinou nepromokavou membránou.

Tip Salomon: Speedcross 3

běháníBota první volby pro ty, kdo začínají běhat v přírodě! Nejoblíbenější model Salomon obuvi. Agresivní design podrážky. Nepromokavá membrána climashield nebo Gote-tex. Perfektní usazení nohy v botě. Zajistí jistotu a spolehlivost při každém kroku v terénu i na mokrém a blátivém povrchu.

Cena: 3 390 Kč

Dostupnost: eshop na www.salomon.cz

Specialista na běh v terénu, Salomon, vyrábí boty pro všechny druhy povrchů, po kterých byste mohli chtít běhat.

běhání

   
24.06.2015 - Sportem ke kráse - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [9] Garwa [*]

  Není nad les, rozhodně lepší, než běhat někde v temný tělocvičně. Já mám na outdoor běhání ráda obuv adidas, raději s tvrdší podážkou

  superkarma: 0 05.04.2016, 21:29:24
 2. [8] Lukrécia [*]

  Boty jsou moc hezké, taky už nějaké mám doma a chodím v nich běhat. Nakupuji boty pouze zde: http://www.brajgl.cz/obuv-damska-obuv-bezecka-obuv. Koupila jsem tam zrovna jedny běžecké boty, které jsou ve článku ukázány, úplně stejné a o dost levněji než je zde ukázáno. Můžu jenom doporučit, už v nich běhám třetí měsíc a nemůžu si vynachválit a jelikož jsem díky slevám až 60 % ušetřila, mohla jsem si rovnou koupit dvoje. Sml16

  superkarma: 0 30.06.2015, 14:00:29
 3. [7] KlusMar [*]

  Botky krásné!!Moc pěkné, ale k běhání kromě skvělých bot potřebuji a kvalitní repelent a obvzvlášť po lese. Ony ty potvory reagují na náš pot, takže bez Protectoru do lesa neběhám. Mám pak aspoň 100% vyzkoušenou jistotu, že se vrátím sama a nepřinesu nezvané hosty.

  superkarma: 0 29.06.2015, 08:42:58
 4. avatar
  [6] cibulicka [*]

  Boty pěkné,ale už jen pro mladé...Já tak důchodky..Sml16

  superkarma: 0 24.06.2015, 21:16:51
 5. [5] bobani [*]

  sport už pro mě není , ale boty krásné

  superkarma: 0 24.06.2015, 15:42:10
 6. avatar
  [4] kobližka [*]

  Hanula — #3 Zrovna tak i já Sml22

  superkarma: 0 24.06.2015, 14:19:36
 7. avatar
  [3] Hanula [*]

  Sml16běhat moc nemůžu, ale boty bych brala na turistikuSml22

  1. na komentář reaguje kobližka — #4
  superkarma: 0 24.06.2015, 09:26:31
 8. [2] MagdalenaKar [*]

  Sml59boty jsou krásné

  superkarma: 0 24.06.2015, 08:59:52
 9. avatar
  [1] renda4141 [*]

  Jj..letos začínám. Boty už mám Sml16

  superkarma: 0 24.06.2015, 06:02:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme