zlomeninaLehká sádra je pro pacienta velice komfortní, především díky své lehkosti, což je vlastnost, kterou se klasická sádra chlubit rozhodně nemůže. Lehká sádra tak nabízí pacientovi mnohem větší pohyblivost a výrazně méně omezení v jeho aktivitách. Navíc může být aplikovaná v daleko menším rozsahu než sádra klasická, pro kterou jsou typické ostré hrany zařezávající se do tkání. Např. v případě zraněného kotníku může být lehká sádra aplikovaná jen jako ponožka (klasická sádra až pod koleno), v případě zraněného prstu jen na samotném prstu (klasická sádra i přes zápěstí až na předloktí).

Zranění znehybněné lehkou sádrou se rychleji hojí, a pacient se tak může rychleji vrátit do běžného života. Díky rychlejšímu hojení se také podstatně snižuje riziko otlaků, zatuhnutí kloubů a ochabnutí svalstva v důsledku znehybnění. Zlomenina se může dříve zatěžovat (díky možnosti našlapování bez podpatku a snadnější kontrole zátěže), a tkáně se tím pádem mohou rychleji regenerovat. Rychlejší hojení zranění ve spojení s větší pohyblivostí pacienta pak předchází i trombembolické nemoci. Pokud bude lékař aplikovat na zraněný kotník klasickou sádru, musí ji aplikovat na celé lýtko. Jenže taková fixace znemožňuje jakýkoli pohyb nejen kotníku, ale i svalům bérce a nohy, zhoršuje průtok krve, a zvyšuje tak riziko trombembolické nemoci, které je nutné pomocí injekcí zase snižovat.

Správně aplikovaná lehká sádra má sedět jako ulitá. Pokud tomu tak je, nabízí pacientovi pohodlí, jaké mu klasická sádra nabídnout nemůže. Klasická sádra vytváří díky nezbytně silné vrstvě podkladové vaty prostor, který dává kostním úlomkům větší šanci k nežádoucímu pohybu. Více pohybu kostních úlomků přitom pro pacienta znamená více bolesti a větší riziko špatného zhojení. Dobře padnoucí lehká sádra brání pohybu kostních úlomků mnohem lépe. Zároveň vyvíjí rovnoměrný tlak na měkké tkáně, a proto zranění méně otéká a méně bolí. Lehkou sádru navíc může lékař opakovaně přizpůsobit aktuálnímu stavu končetiny (rozstřihnout, upravit a znovu zafixovat).

V neposlední řadě je lehká sádra na rozdíl od sádry klasické hypoalergenní a vysoce prodyšná, proto nesvědí a nedráždí pokožku. Pacient ji snadno schová pod oblečení a vejde se s ní do sportovní boty. Může vybírat z několika barevných variant. Některé typy lehké sádry (např. 3M Soft Cast) jsou v závislosti na použitém podkladu dokonce smáčenlivé, takže se pacient může se sádrou sprchovat i koupat (klasická sádra se namočit nemůže, drobila by se a nakonec i rozpadla).

Lada Šírková, pacientka MUDr. Josefa Lišky:

zlomenina„Ačkoli jsem pravák a zlomila jsem si levou ruku, s klasickou sádrou jsem nemohla nic a navíc jsem se nevešla do žádného oblečení. Omezovala mě úplně ve všem, co vás napadne. Lehká sádra mi přinesla obrovskou úlevu. Nejenže mě ruka nebolela ani nesvědila, ale i se sádrou byla štíhlá a lehká, takže jsem jí nemusela ulevovat v závěsu a mohla jsem s ní úplně normálně manipulovat. Dokonce jsem ani nemusela řešit, jestli se namočí - s lehkou sádrou jsem si běžně myla ruce, sprchovala se i plavala v bazénu. Mohla jsem se bez problémů nalíčit a učesat. Oblékala jsem se bez omezení, jako kdybych sádru neměla - vešla jsem se i do košil a sak, které nosím do práce nebo do divadla. Ani v práci, kde především píšu na počítači, mě lehká sádra nijak neomezovala. Stejně tak jsem neměla žádný problém s domácími pracemi nebo vařením. Jenom kolečkové brusle jsem neobula, ze strachu z bolesti, kdybych si snad zlomila druhou ruku (bolest spojená se zlomeninou byla ta největší, jakou jsem zažila, a znovu bych ji už zažít nechtěla). Ale další koníčky jsem si neodpírala, např. řízení auta, výlety do přírody, schůzky s přáteli nebo focení velkou zrcadlovkou.“

Nač si dávat pozor...

Předpokladem úspěchu je kvalitně odvedená práce proškoleného lékaře nebo zdravotní sestry, tedy správný výběr vhodného typu fixace, precizní provedení znehybnění a dostatečné poučení pacienta. Pacient ovšem musí brát poučení vážně a řídit se jím, chovat se zodpovědně a disciplinovaně. Lehká sádra pak pacientovi nabídne jen samé výhody a žádné nevýhody. V opačném případě se může z dobrého sluhy stát špatný pán.

Pacient by se měl od lékaře dozvědět, jak má zacházet s poraněnou končetinou i se samotnou sádrou. Například udržovat zasádrovanou končetinu první dny ve zvýšené poloze a ledovat ji, aby neotekla. Nenamáčet nesmáčenlivou sádru, jinak se pod ní vytvoří nesnesitelné žmolky. Smáčenlivou sádru vždy po namočení vysušit (třeba fénem na vlasy), po koupání v moři ji důkladně propláchnout a nechat uschnout (na slunci asi 10 minut). Nepřetěžovat poraněnou končetinu, protože k úplnému zhojení potřebuje dostatek klidu. V tomto případě jistou nevýhodu lehká sádra má. Je tak lehká a pohodlná, že ji pacient přestane časem vnímat a začne se chovat nezodpovědně. Tím, že lehká sádra umožňuje větší pohybovou aktivitu a výrazně tlumí bolest, svádí k přetěžování poraněné končetiny. Je to ovšem také důkaz toho, jak lehká sádra (např. 3M Soft Cast) výrazně omezuje nepříjemnosti spojené se zlomeninami.

Lada Šírková, pacientka MUDr. Josefa Lišky:

„Ruka se hojila rychle a bez komplikací, lehkou sádru jsem měla jenom asi 4 týdny. Nechtěla jsem ji sundat a přemlouvala pana doktora, ať mi ji ještě nechá. Bála jsem se totiž, co bude, až mi sádru sundají. S ní jsem se cítila bezpečně, měla jsem jistotu, že se ruce nic nestane, nemusela jsem být nijak zvlášť opatrná. S lehkou sádrou to zkrátka bylo pohodlnější.“

Ne každý lékař však lehkou sádru pacientovi nabídne. Lékař nemusí mít s lehkou sádrou zkušenosti nebo nemusí mít k dispozici potřebný materiál, pacient zase nemusí chápat důležitost spolupráce s lékařem a nemusí být ochotný dodržovat jeho pokyny. V takových případech lékaři pacientům lehkou sádru raději nenabízí. Pacient má ale právo vyžádat si svoji zdravotní dokumentaci včetně rentgenových snímků a obrátit se na jiného lékaře.

Reklama