Magie

Letní slunovrat se blíží: Oslavme přicházející léto

O víkendu nás čeká letní slunovrat, tedy přesně řečenov neděli, 21. 6. Tento významný svátek se slavil ve staré Číně, Mezopotámii, v době dávných Keltů i ve starém Římě. Je významným svátkem severských zemí stejně jako v Řecku, Africe, Španělsku, Americe i ve východní Evropě... stručně řečeno slunovrat je svátkem téměř celé planety. :)

Podle Anny Franklin existují zmínky o celé řadě bytostí, které o slunovratu vycházejí ze svých úkrytů a tančí v kruhu. Např. v Broadwateru v Sussexu vychází z útrob starého dubu skupina kostlivců, kteří po celou noc tančí kolem jeho kořenů. Také na sv. svatého Jana - o svatojánské noci se povídá, že ten, kdo oběhne této magické noci sedmkrát pozpátku Chanctonbury Ring (posvátný háj stromů na vrcholu kopce v Sussexu v Anglii), vyvolá na zem čerta.

slunovrat

V tomto čase nastupujícího léta ze svých doupat vylézá i mnoho dalších nadpřirozených postav a skřítků, kteří tančí při svitu měsíce na melodie své nádherné nadpozemské hudby. Je však nutné zachovat nejvyšší opatrnost! Ten, kdo se k nim v tuto čarovnou dobu připojí, bude očarován a donucen tančit s nimi navěky věků. Podle legend  v Británii a Irsku dokonce o slunovratu ožívají a tančí i nejrůznější kruhy z velikých kamenů. Tyto pověsti mají zřejmě původ ve starověkých rituálech, kdy se provinilci za trest měnili v kameny. V mnoha našich českých i evropských pohádkách najdeme zmínky o tomtéž. 

Pokud byste měli chuť a odvahu o slunovratu či svatojánské noci spatřit nadpřirozené bytosti, nabízí se v knize praktikující pohany a velekněžky A. Franklin starý recept na lektvar, který vám pomůže tyto bytosti z jiných sfér zahlédnout.

Vezmi pintu oleje a nalij ji do sklenice omyté předtím v růžové vodě. Do toho přidej pupeny proskurníku, měsíčku a mladé lístky a vrcholky stonků mateřídoušky.

Natrhej hrst trávy z okolí trůnu duchů a všechno to ve sklenici smíchej... potom nech byliny tři dny louhovat na slunci a použij pro svou potřebu.

Knihu Magické slavnosti letního slunovratu, ze které jsem již tolikrát s úctou čerpala, mám velmi ráda a všem hledajícím jí vřele doporučuji. :-) Při jejím čtení mi doslova srdce plesalo radostí a návrat z jejího laskavého vědění do naší denní reality byl vždy náročný.

Tedy zpět k slunovratu podle její moudrosti... o letním slunovratu, jak je zde psáno, mezi nás smrtelníky přicházejí dobré a přátelské bytosti, ovšem také se objevují i zlí a krutí duchové, kteří s radostí zkoušejí na lidi svá zlomyslná kouzla. Jejích oblíbenou kratochvílí je svádění pocestných ze správného směru. Jiné bytosti straší, unášejí mladé dívky a nutí je ke sňatku, střílejí narušitele svých území nebezpečnými elfími šipkami, a dokonce sesílají na lidi kletby, které působí nemoc i smrt.

Proto může být užitečné pojistit se před jejich nevítanou pozorností několika doporučenými způsoby:

 • Podle irské pověry se nadpřirozené bytosti pokoušejí prohánět kolem Baalových ohňů v podobě větrných vírů ve snaze je uhasit. Je možné se jim bránit tak, že je zaženete zapálenou loučí.
 • Lidé se před působením zlých duchů mohou chránit proskočením svatojánského ohně.
 • Dobytek před zlými duchy ochráníme, pokud jej převedeme přes teplé uhlíky z vyhořelé svatojánské hranice.
 • Chcete-li setřást příznačného pronásledovatele, překročte potok nebo bystřinu.
 • Jako ochrana před zlými duchy v blízkosti zátok působí i svazek myrty.
 • Pokud vás obtěžují nadpřirozené bytosti nebo se vás pokoušejí svést z vesty, obraťte svůj oděv na ruby, což škůdce zmátne na dostatečně dlouhou dobu, abyste stačili uniknout.
 • Pokud zlí duchové vtáhnou vašeho přítele do svého kruhu, vhoďte mezi ně rukavici a oni se rozutečou.
 • Svou ložnici ochráníte, rozsypete-li po podlaze len.
 • Nadpřirozené bytosti se děsí všeho železného a zmizí, jakmile jim ukážete cokoliv kovového. Mějte proto na ochranu před nimi v kapse či pod polštářem nůž nebo také jehlu.
 • Zavěste mezi dveře do domu nebo do stodoly děravý kámen, který jste našli v přírodě už s otvorem.
 • Snítka jeřabiny navléknutá na červenou nit poskytne ochranu před zlem, pokud ji zavěsíte ke stropu do domu nebo stodoly.
 • Koště postavené poblíž ohniště nebo krbu zabrání zlým duchům vniknout domů komínem.
 • Můžete zkusit také spálit před prahem svého domu čarodějnou lahvičku ( skleněná lahvička naplněná malými předměty, např. jehlami, špendlíky, popelem, solí a jeřabinami )
 • Pokud se poprášíte ovesnou moukou nebo jí budete nosit trochu v kapse, žádný zlomyslný duch se k vám neodváží přiblížit.
 • Třezalka brání zlým duchům unášet lidi ve spánku.
 • Zlé bytosti odežene od vašeho domu také morušovník vysazený v zahradě. V nebezpečném čase letního slunovratu jej můžete také obcházet proti směru hodinových ručiček.

Při psaní o těchto řádků o ochraně před vším nepěkným jsem si mimoděk vzpomněla na Viktorku Boženy Němcové a její ochranný škapulíř, který si strhla z krku, když propadla temnému kouzlu uhrančivého vojáka... Jak to s ní dopadlo, všichni víme...

Každopádně letní slunovrat je krásnou oslavou radosti a letních dnů, nastupujícího období plného života. A tak jako každý rub má svůj líc, troška té ovesné mouky v kapse nikdy neuškodí. :-)

Krásné léto!

Čtěte také:

   
18.06.2015 - Magie - autor: Helena Pelikánová

Komentáře:

 1. avatar
  [9] cibulicka [*]

  Mo pěkné....

  superkarma: 0 18.06.2015, 22:49:37
 2. avatar
  [8] datura [*]

  16:49

  Začátek léta se nepovede, bude pršet a do toho se razantně ochladí

  http://media.novinky.cz/491/494912-nexts...

  V neděli přijde astronomické léto, ale v reálu bude připomínat spíše start podzimu. Počasí v Česku ovlivňuje studené severozápadní...

  tohle je zkopírované z dnešního internetu, tak nevím, jestli vůbec nějaké léto bude, jestli třeba už nebylo minulou neděli Sml30Sml30

  superkarma: 0 18.06.2015, 20:10:21
 3. [7] Breberka456 [*]

  Léthé — #4 tak ten obrázek oběšence mě docela dostal Sml67

  superkarma: 0 18.06.2015, 19:09:30
 4. [6] bobani [*]

  moc hezké povídání

  superkarma: 0 18.06.2015, 10:24:51
 5. [5] ZdenaZ [*]

  že by léto nebylo?

  superkarma: 0 18.06.2015, 09:54:03
 6. avatar
  [4] Léthé [*]

  A do p*rdeleSml32....to už ty dny budou opět kratší a kratší....pak přijde svatá Andula, po ní co by dup Martin na bílé kobyle a už je to celé v hájiSml15. To jste mi tedy zvedli náladu.

  1. na komentář reaguje Breberka456 — #7
  superkarma: 0 18.06.2015, 09:23:54
 7. [3] teufel [*]

  Letní slunovrat, to je fajn, ale kde je to léto?Sml80

  superkarma: 0 18.06.2015, 09:15:37
 8. [2] Breberka456 [*]

  ovesná mouka do kapsičky....to bych mohla Sml30 preventivně

  superkarma: 0 18.06.2015, 06:24:41
 9. avatar
  [1] renda4141 [*]

  No nevím, nevím...už dva dny je zase taková zima. Doufám že nějaké léto bude. Sml80

  superkarma: 0 18.06.2015, 06:13:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme