Domácnost

Letní odpočinek

Pokud ještě nemáte u domku nebo na zahradě vytvořený koutek, kde můžete odpočívat za každého počasí, můžete se nechat inspirovat.

Místo pro odpočinek u rodinného domečku nebo na zahradě bychom měli velice pečlivě zvolit, protože by mělo sloužit svému účelu za každého počasí.
Letošní vedra vás určitě zaženou někam do stínku a naopak, když je chladněji, posedíme spíš někde na slunci a v závětří. Pamatovat bychom měli i na to, abychom měli kde odpočívat za deště.

Při budování nového odpočívadla na dvorku nebo zahradě bychom se měli snažit, aby bylo okolí esteticky upravené a abychom měli pěkný výhled. Jen uznejte sami, líbila by se vám terasa s výhledem na kompost nebo ohrádku pro slepice?
Směrem k ulici by mělo být odpočívadlo kryto živým plotem, nebo popínavými rostlinami. Dobrým řešením je i dřevěná zástěna.

Rozhodnete-li se vybudovat pergolu, zvolte raději borové nebo modřínové dřevo, které určitě opatřete nátěrem. Záleží jen na vás a na celkovém ladění vašeho domu, jakou barvu nátěru zvolíte. Může to být světlejší i tmavší odstín, bezbarvý nebo i bílý lak. Barva by měla být určena pro venkovní použití a je vhodné, když obsahuje UV filtr.
Pergolu můžeme nechat porůst popínavými rostlinami, velice vhodná je například vinná réva nebo i psí víno.

Máte-li na dvorku nebo zahradě zahradní domek, slouží jako vhodné odpočívadlo terasa, kterou si u něj zřídíte. Ovšem terasa se dá dost dobře vytvořit i u domečku samotného.

Podlaha může být obyčejný beton, ale přimlouvala bych se alespoň za zámkovou dlažbu nebo velice hezké přírodní kameny zasazené do cementové malty. Pokud se rozhodnete použít přírodní kameny, těšte se na to, že se s nimi dá velice hezky pracovat a vytvořit na podlaze terasy krásnou mozaiku z tmavých i světlých oblázků. Praktická podlaha se dá vytvořit i ze zbytku pálených cihel.
Důležité je, aby měla podlaha trochu spád, aby dešťová voda snadno odtékala pryč z terasy.

Když si vytvoříte terasu trochu vyvýšenou nad ostatní terén, může být ukončena kamennou podezdívkou nebo skalkou přecházející rovnou do trávníku.

Jak na terasu, tak pod pergolu patří vhodný zahradní nábytek – stůl, židle, lehátka, lavice, slunečník. Můj oblíbený je nábytek z litiny, ale praktičtější je třeba nábytek plastový, kterého dnes na trhu najdeme nepřeberné množství. Stálicí na odpočívadlech je nábytek dřevěný, který si šikovnější kutilové zhotoví i sami.

Kolem odpočívadla se snažíme vytvořit prostředí, které bude lahodit našemu oku. Můžeme zde zřídit jezírko, vysadit okrasné stromečky, kytky, bylinky.

Ale co by u odpočívadla nemělo určitě chybět je ohniště nebo krb. V současné době je zahradní grilování a opékání velice oblíbené a na trhu si můžete vybrat už hotové krby nebo jen jednoduché pojízdné grily. Výběr záleží už jen na vás. Opět je jasné, že kdo má doma šikovného manžela, má vyhráno, protože stavba krbu není zas až tak složitá.

Rodiče menších dětí by měli v zahradě pamatovat i na své miláčky. V dětském zákoutí nesmí chybět pískoviště a alespoň jednoduchá houpačka. Jestliže si ale s dětským hřištěm trošičku pohrajete, můžete vyrobit i všemožné průlezky, skluzavky, sedačky z kmenů a špalků a dítěti tak vytvořit malou tělocvičnu v přírodě. Pro osvěžení v těch nejparnějších dnech je vhodné mít zde i dětský bazének.

Letos je letní počasí obzvláště vydařené, takže dní strávených na zahradě či dvorku bylo, a ještě bude, hodně. Máte nějaký tip na vlastní odpočívadlo?
Jak trávíte svůj letní odpočinek vy?   

         
   
25.08.2003 - Dům a byt - autor: elly

Komentáře:

 1. avatar
  [11] Simba [*]

  mamča: Potěmkinova vesnice

  superkarma: 0 02.12.2003, 15:46:59
 2. avatar
  [10] Landriel [*]

  mamča:
  Jinak zahrádku nemáme a moc ji postrádám, protože opravdu není, kam bez obav vypustit dítko nebo kde se na chvilku jen tak natáhnout na sluníčko. Vždyť se dá zahrádka zařídit i tak, aby tam nebylo tolik dřiny - ale pak zase není tolik kytek, zeleniny a jahod.

  superkarma: 0 08.11.2003, 14:20:11
 3. avatar
  [9] Sanofi [*]

  Já měla zahrádku a protože jsem v tý době začal studovat,prodala jsem ji jelikož nebylo na zahradničení čas. Ani nevíte jak mě to dnes mrzí

  superkarma: 0 21.09.2003, 16:16:43
 4. avatar
  [8] mlsova [*]

  souhlasím s aveis .Zahrada dá hodně práce.Ten,kdo zahradu nemá si to ani nedokáže představit.

  superkarma: 0 02.09.2003, 09:46:40
 5. avatar
  [5] Drahuška [*]

  K paneláku se to zřejmě nehodí, takže z toho nic nebude. Což je ovšem velká škoda, protože kdo by si nenechal takovou oázu pro děti a vlastní duši líbit?

  superkarma: 0 25.08.2003, 14:58:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme