Zdraví

Letní hrozba - přemnožená klíšťata

Klíšťata se v posledních týdnech přemnožila přímo epidemicky. A to nejen v parném létě. Pokud totiž jde o jejich výskyt i počet osob nakažených boreliozou a encefalitidou, které klíšťata přenášejí, zaujímá Česká republika suverénně první místo v Evropě. A není v tom jen naše neopakovatelná houbařská vášeň, která nás žene do náruče zákeřných nemocí. Například v užívání repelentů značně pokulháváme za ostatními evropskými státy. Většina českých a moravských domácností spotřebuje jenom jedno – v tomto případě nedostatečné - balení tohoto přípravku za rok. Mezi odpuzovacími prostředky proti bodavé chamradi pak v nejčastějším použití vede Off! se 35,7 procenty, následován repelentem Diffusil s 15,2 procenty výskytu v našich domácnostech.

Pokud se tedy chceme klíšťatům – ale u vody třeba i komárům – bránit, je nejlépe používat repelenty. Ty působí zhruba čtyři hodiny, takže jsou na procházku lesem v podstatě dostatečnou ochranou. A dostatečně vyzkoušenou. Například OFF! vznikl jako produkt amerického armádního výzkumu v rámci ochrany vojáků v močálech a bažinách. Obsahuje – společně s dalšími repelenty – látku DEET, která aktivně působí na receptory hmyzu a odpuzuje ho. OFF a DEET byl na světě aplikován již 8bilionkrát.

Klíšťata ale nenajdeme jen v lesích a na loukách. Objevují se i v zahrádkách a dokonce i v městských parcích. Tedy i na místech, kde se dříve tato havěť vyskytovala jen sporadicky. Nebezpeční parazité dokonce migrují i do hor, do nadmořských výšek, které pro ně dřív byly nepřekonatelné. Proto u nás přenášejí nejen klíšťovou encefalitidu a lymeskou borreliózu ale také tularemii a Q-horečku. Z těchto nákaz jsou pro člověka nebezpečné především první dvě.
Odhaduje se, že u nás je borreliózou promořeno až 20 procent klíšťat, encefalitidou kolem jednoho procenta. V ohniscích těchto nákaz je samozřejmě promořenost vyšší a přítomnost člověka podstatně rizikovější. V ČR představují nejvíce rizikovou oblast jižní Čechy a obecně okolí Vltavy a Berounky, kromě toho se za vysoce rizikové označují některé části Jeseníků a Českomoravské vrchoviny.

Klíště obecné je – v případě samičky – dlouhé 3 až 4 milimetry, sameček je trochu menší, měří kolem 2,5 milimetru. Hladové klíště sedí na konci větve nebo jiných vyčnívajících místech s předníma nohama šikmo zdviženýma do vzduchu. Přiblíží-li se oběť, spadne na ni a zakotví se pomocí ozubeného hypostomu v její kůži. Klíště dokáže takto čekat a hladovět i déle než jeden rok. Klíště obecné není jen parazit sající krev, ale může také přenášet nebezpečné nemoci – lymeskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu.

Lymeská borelióza (někdy též lymská borelióza) je infekční onemocnění poprvé popsané z městečka Old Lyme ve státě Connecticut v USA. Prvním příznakem onemocnění je šířící se červená skvrna s blednoucím středem v okolí kousnutí. Objevují se nepříliš specifické příznaky jako je horečka, bolesti svalů, únava. Tyto chřipku připomínající příznaky se však nemusejí objevovat ve všech případech. Pokud onemocnění zůstává neléčeno, tak postihuje nervovou soustavu, srdce či klouby. V počátečních stádiích bývá účinná léčba antibiotiky.

Klíšťová encefalitida (označovaná také jako klíšťový zánět mozku) je infekční virové onemocnění napadající mozek a mozkové blány. Obecně lze říci, že nemoc probíhá hůře u dospělých než u dětí. Nemoc může mít podobu jen lehkých bolestí hlavy a zvýšené teploty nebo (ve druhé fázi) těžký průběh spojený s prudkými bolestmi hlavy, vysokými horečkami, dezorientací, poruchami motorické koordinace atd. Při těžkém průběhu může dojít k úmrtí nebo k dlouhodobějším či doživotním následkům v podobě ochrnutí, poruchám soustředění či snížení intelektuálního výkonu. Relativně účinnou prevencí je očkování. Jedinou léčbu představuje podpůrná léčba (vitaminy a léky tlumící sekundární projevy nemoci) a klid na lůžku.

   
18.07.2007 - Zdraví - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. avatar
  [9] Ťapina [*]

  Kadla: Kromě Frontlinu už jsou pro kočky snad jenom nějaké bylinkové vodičky, které moc nefungujou. S kočkama je problém.

  superkarma: 0 19.07.2007, 11:41:33
 2. avatar
  [8] Ťapina [*]

  Romi: Frontline už je dneska na klíšťata k ničemu, já dávám Exspot nebo Duowin.

  superkarma: 0 19.07.2007, 11:41:08
 3. avatar
  [7] Kadla [*]

  Já používám pro kočky Frontline. I tak sem-tam nějaké to klíště přinesou. Tuhle mi veterinář vnutil nějaký jiný přípravek, prý je lepší, protože na Frontline už jsou klíšťata zvyklá a úroveň ochrany není dostatečná. Ovšem kočky s tím přípravkem (zapomněla jsem jeho jméno) nosily domů mraky klíšťat. Takže jsem se vrátila k Frontlinu.

  superkarma: 0 19.07.2007, 09:17:19
 4. [6] Romi [*]

  Ťapina: čím ošetřuješ psy? Já dávám naší pejsince Frontlain (nevím, jak se to přesně píše), ještě ji stříkám a klíšťata z lesa přinese vždycky. Já letos zatím jen 2! Kéž by byly poslední.

  superkarma: 0 18.07.2007, 15:14:58
 5. avatar
  [5] paníliška [*]

  To já včera chytla klíště v autě, netuším, jak si mě tam ta potvora našla.

  superkarma: 0 18.07.2007, 13:56:19
 6. avatar
  [4] Ťapina [*]

  cmelda: Mně chytají klíšťata psi, ale ti jsou ošetření, takže za chvilku není co řešit.

  superkarma: 0 18.07.2007, 12:58:04
 7. avatar
  [3] cmelda [*]

  Ťapina: ani nemusis letos do lesa. Segra vcera na zahrade pod merunkou posbirala 30 klistat za 2 hodiny. My jsme byli o kousek vedle a kliste zadny

  superkarma: 0 18.07.2007, 12:13:49
 8. avatar
  [2] Kadla [*]

  Klíšťovou encefalitidu jsem měla ve dvaceti. Je to hnus, velebnosti. Nikomu to nepřeju.

  superkarma: 0 18.07.2007, 10:30:07
 9. avatar
  [1] Ťapina [*]

  A jo takhle. Repelenty nepoužívám a klíště jsem neměla několik let. V lese jsem pořád.

  superkarma: 0 18.07.2007, 10:05:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme