Zdraví

Letní gynekologické problémy


 

Horké dny, koupání či prázdninové lásky, které více nebo méně popletou hlavu. To všechno s sebou přinášejí letní měsíce. Stejně jako jiné medicínské obory, i gynekologie zná některé zdravotní komplikace, které se dají nazvat jako sezonní a které souvisí s výše jmenovanými atributy prázdnin. Například alergik na hmyz začne být v létě více ostražitý a přesně ví, co udělat, když jej štípne vosa nebo včela. Stejně tak ženy by měly být připraveny na některé gynekologické problémy, které by je eventuálně v létě mohly potkat.

 

Zde jsou nejčastější dotazy, které zodpověděla MUDr. Vanda Hořejší:

 

Poševní mykózy

 

Jak může žena onemocnět mykotickým zánětem?

Vulvovaginální mykotická infekce je definována jako zánět zevního genitálu a pochvy.

Toto onemocnění je doslova každodenním chlebem všech gynekologů na celém světě.

Poševní mykóza je způsobena patogenními kvasinkami rodu Candida (proto je také někdy nazývána vulgovaginální kandidózou). Dispozici dává kvasinkové infekci řada vnitřních i vnějších vlivů – zejména věk, těhotenství a jiné hormonální vlivy, cukrovka, užití řady antibiotik. Zdrojem infekce pochvy může být i střevní rezervoár kvasinek (ve střevě se běžně vyskytují kvasinkové mikroorganizmy, při přechodu do pochvy mohou za určitých okolností vyvolat zánět).

 

K rozvoji kvasinkové infekce přispívá také řada faktorů běžného života – těsné nylonové prádlo, vlhko v oblasti rodidel, tření obnažených povrchů kůže, mokré koupací obleky a horké koupele (termální lázně), nesprávně užívané poševní tampony a vložky, deodoranty, mýdla a spreje, ovoněné barvené toaletní pomůcky, složky pracích prášků ulpívajících na prádle.

 

Existují již bakterie v pochvě?

Tak jako v jiných orgánech (plíce, střevo). i v pochvě existují bakterie a za normálních okolností nezpůsobují obtíže, resp. nemoc. Ba právě naopak – jsou součástí fyziologického fungování zdravého organismu. Nejdůležitějším mikroorganismem je Laktobacil, který v pochvě udržuje kyselé prostředí a tím ji chrání před patogenními organismy.

 

Jaké jsou nejčastější příznaky mykotických zánětů?        

Pacientky si nejčastěji stěžují na výtok, svědění a pálení. Zarudnutí zevních rodidel je běžné a může být doprovázeno bolestí při močení a bolestivým pohlavním stykem. Poševní výtok je hustý, bílý a typicky tvarohovitý.

 

Mohou mykotickou infekcí onemocnět i sexuální partneři?

Muži mohou být rovněž ohrožení kandidózou, která může vyvolat balanitis – zánět předkožky, který je jen příležitostně provázen výtokem. Nejvýše 25 % mužských partnerů žen trpících kandidózou může být pouhými nosiči kvasinek bez manifestních příznaků onemocnění. Protože muži mohou znovu infikovat své partnerky, je prospěšné pro daný pár vynechat pohlavní styk po dobu léčby. Současné léčba obou partnerů je prospěšná z důvodů prevence reinfekce.

Přesto je třeba upozornit, že poševní mykóza není primárně považována za pohlavně přenosnou nemoc.

 

Jaká je možná léčba?

Léčba akutní neopakované infekce obvykle nečiní obtíže. Lze vybírat preparáty ve formě vaginálních čípků, krémů, poševních tablet či globulí. Velkou výhodou je dostupnost preparátů Gyno-Pevaryl 150 vaginální čípky a Gyno-Pevaryl 150 Combipack (kombinovaná léková forma vaginální čípky + krém, která je určena i pro léčbu partnera). Oba přípravky jsou volně prodejné léky, které jsou k dostání v každé lékárně. Jen malé procento žen trpí opakující se formou mykotické infekce. Její terapie bývá obvykle velmi svízelná. Je nutné provést kultivační vyšetření se stanovením citlivosti kvasinek na antimykotika, pokusit se odstranit předurčující faktory. Základem terapie je prodloužení aplikace lokálních preparátů v řádu dnů až měsíců. Nutným se zdá být dlouhodobé preventivní podání léčby celkové ve formě perorálních antimykotik. Vhodným doplňkem terapie je lokální aplikace preparátů obsahujících laktobacily.

 

Co poradit partnerům právě léčených partnerek?

Pohlavní zdrženlivost v tomto období je dobrá, eventuální užití kondomu výborné. U partnerů, jejichž partnerky trpí opakovanými infekcemi, není absolutně od věci provést též kultivační vyšetření urologem, i když si sami připadají zdrávi!

 

A co říci závěrem?

Z opakovaných průzkumů vyplývá, že 75 % žen je v životě nejméně 1x postiženo epizodou kandidózy, 45 % z nich má více než jednu ataku. Proto je prevence onemocnění velmi důležitá. Pravidelné gynekologické prohlídky jsou podmínkou, vhodná tělová kosmetika, kvalitní prádlo a zdravý styl života dobrým doporučení.

 

Jak jste na tom vy? Jak účinně bojujete s vaginálními mykózami?? Také vás trápí toto onemocnění, nebo jste ta šťastná, která jej skoro nezná???

   
03.08.2005 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [28] Lilly37 [*]

  Je po létě a snad i tyto problémy se zmírní.

  superkarma: 0 27.09.2006, 16:28:29
 2. avatar
  [24] Májík [*]

  bílý jogurt doporučuji, napatlat ho na tampon a zavést. V jogurtu jsou prakticky ty samé laktobacily, jako v některých doporučovaných lécích. Jogurt prosím bez příchuti

  superkarma: 0 03.08.2005, 21:03:41
 3. avatar
  [21] svetluszka [*]

  Fiona: A nebo taky "ošklivý miminko", co?...

  superkarma: 0 03.08.2005, 16:59:35
 4. avatar
  [19] Boruv.ka [*]

  Tohle už nikdy nechci číst, nejdřív o oparech, smála jsem se, že na ně netrpím, šup a do několika dní jsem měla opar, to samé s mykózou, říkám si... měla jsem ji jen 2x v životě a to ještě po ATB a šup hnedka do týdne mykóza byla na světě.... Ale GYNO PEVARYL 150 vřele DOPORUČUJI, POMOHL

  superkarma: 0 03.08.2005, 15:44:19
 5. avatar
  [15] soptice [*]

  Katka: a ten jogurt až dovnitř?

  superkarma: 0 03.08.2005, 12:20:40
 6. [14] Katka [*]

  Taky tím trpím. Zatím jsem vždy navštívila doktora. Ten předepisuje globule z kakaového másla. Za 2 dny je po svědění.
  Sestřička taky doporučila plácnout mezi nohy bílý jogurt bez konzervantů..a světě div se ono to funguje i bez doktora.

  superkarma: 0 03.08.2005, 11:49:09
 7. avatar
  [12] svetluszka [*]

  Diky za rady, já něco z těch miminkovskejch mastiček prubnu.. ...ještě že nemám plavky"tanga", jinak bych se asi zbláznila...

  superkarma: 0 03.08.2005, 09:40:42
 8. avatar
  [10] grice [*]

  svetluszka : tak na to mám jednoduchou radu,kup si v lékárně mastičku rybil,hrozně páchne,ale pomáhá, mám to vyzkoušený na dětech a taky často větrat, i když to vždycky není jednoduchý, hod na sebe letní šatičky a všechno bude o.k. za den dva

  superkarma: 0 03.08.2005, 09:24:46
 9. avatar
  [7] gerda [*]

  svetluszka: zasypat dětským pudrem.

  superkarma: 0 03.08.2005, 08:42:31
 10. avatar
  [6] svetluszka [*]

  No dobrý, ale co dělat se "zapařeným zadkem" o tom tu článek nenajdu, co?.. Koupila jsem si nový kalhoty po kolena, strávila jsem v nich sobotní horký odpoledne a těd mám zadek samej pupínek.... .... a svědí to...

  superkarma: 0 03.08.2005, 08:29:58
 11. [5] hajcena [*]

  Já se v rybníku ani na koupališti nekoupu - nějak to nemusím . Navíc jsem teď těhotná, tak bych tam ani nelezla. Nicméně, mykózu jsem neměla ještě ani jednou (musím zaklepat)

  superkarma: 0 03.08.2005, 07:57:29
 12. avatar
  [4] Májík [*]

  Těmito obtížemi jsem trpěla po porodu, jestli to bylo tím, že tělo bylo celkově oslabené, nevím. Každopádně jsem to vždy "chytla" v létě díky koupání někde v rybníku apod. Naštěstí už mě to dlouho nepostihlo, nevím, jestli je to i tím, že každý rok pravidleně jezdíme k moři, které, jak se říká, je léčivé a v českých rybnících se prakticky nekoupu.

  superkarma: 0 03.08.2005, 07:40:39
 13. [3] papáček [*]

  takhle debata tady ale už nedávno byla ne?

  superkarma: 0 03.08.2005, 07:30:06
 14. avatar
  [1] murena [*]

  Patřím mezi ty šťastné,nemám problémy podobného rázu a také 2x ročně přežiji preventivní prohlídku

  superkarma: 0 03.08.2005, 05:07:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme