Bulvár

Lesk a bída maturiťáku

Přestože nejsem žádná stařenka nad hrobem, leckdy se cítím jako pamětník. Tolik věcí se během mého života změnilo! Moje dcery si nedovedou představit, jak jsem mohla vyrůst, vystudovat, seznámit se a vůbec přežít bez internetu a mobilu. Bez šesterých džín ve skříni. Bez mléka v krabici a deseti druhů čerstvého chleba kdykoli, třeba v neděli odpoledne. Svět se totálně změnil a otočil na ruby. Jen jedna věc zůstala dojemně stejná. Maturitní plesy.

A tak se pořád nacvičuje předtančení a vymýšlejí děsně vtipné a originální dárky pro profesory, v Lucerně je pořád stejné vedro a špatný vzduch, holky si popotahují šaty, na které nejsou zvyklé, a kluci odkládají saka a kravaty, jakmile je oficiální část programu za nimi. Všem hoří tváře, strašně nahlas se smějí a z balkónů prší na hlavy maturantů drobné jako zlatý a stříbrný déšť, jenž tak symbolizuje budoucí úspěch a štěstí.

Není to zvláštní? Takový legrační anachronismus, navíc docela finančně náročný, a jak se drží. Maturitní plesy jsou – podobně jako taneční - do značné míry česká specialita. A i když se leckteří adolescenti šklebí, neexistuje, že by na ples nešli. Nebo že by se nedej bože vzbouřili rodiče a na třídních schůzkách prohlásili: ples nepořádejte, děcka se tam stejně jen ožerou a my abychom kupovali šaty a lístky ke stolu po dvě stě padesáti, to zrovna. Maturitní ples prostě být musí, čímž přispívá k prosperitě mnoha podnikatelských subjektů – tanečními orchestry počínaje a fotografy konče.

Svůj maturitní ples jsem obrečela. A nebylo to tak docela dojetím – krátce před ním jsem se rozešla se svojí první láskou, přesně řečeno, dotyčný se rozešel se mnou. Časem jsem zjistila, že to nebyl nejlepší kluk mého života, to ani zdaleka, a to, že mě pustil k vodě, bylo to nejlepší, co pro mne kdy udělal. Zcela určitě to ale byl ze všech mých mužských nejlepší tanečník. Vymetli jsme spolu každý ples, byli jsme úžasně sehraní, tančili jsme do padnutí. Tolik jsem se těšila, jak to rozbalíme na mém maturiťáku, jak budou spolužačky zírat... A teď si představte, že na tom maturiťáku byl – ale s jinou! Myslela jsem, že mi to utrhne srdce, a to jsem se ještě z hrdosti snažila předstírat, jak se úžasně bavím a jak je všechno v pohodě.

Šerpování, proslovy i ty ostatní opičárny jsem prožila jako v mlze a domů šla ještě před půlnocí. Je to s podivem, ale přesto dneska vzpomínám na svůj maturiťák ráda. Magická moc času zřejmě dokázala vyrušit všechno špatné a ponechat jen záři světel, upocená objetí spolužáků a kouzlo mimořádné chvíle, která se už nikdy nebude opakovat. Šaty mám schované dodnes. Maminka mi je nechala ušít v opravdovém krejčovství – moje první a (s výjimkou svatebních) i poslední šaty na míru. Maminka promine, ale dneska bych v nich šla tak nanejvýš na karneval. Byly bílé, s dlouhou kolovou sukní s kanýry a velkými červenými puntíky. Už mi chyběl jen červený čepeček a košíček se svačinou pro babičku.

Kdo chvíli stál, už stojí opodál. První maturiťák nás doma čeká napřesrok a za další rok (doufejme!!) druhý. To abychom se s taťkou přihlásili do tanečních pro dospělé, aby nedělal ostudu, až bude mít s dcerami rodičovské sólo. Taky to chce začít včas střádat drobné. Vždyť maturiťák je jen jednou za život.

Tak jsem se vám tady odhalila a doufám, že mi oplatíte stejně :-)

Jaký byl váš maturitní ples? Trapas, nebo večer snů?
Jaký dárek jste dali svému třídnímu/třídní?
A co vaše šaty, jak vypadaly? (klidně pošlete i fotku!)

Co si myslíte o vybírání peněz na plese?
Je to nedůstojné žebrání, pěkná tradice nebo šikovný způsob, jak získat oběživo na tu pravou oslavu?

Došla jste domů po svých? A jestli ne, mohly za to puchýře, nebo vodka s džusem?
Jste ráda, že se maturiťáky konají, nebo byste je klidně zrušila?
Svěřte se a napište nám o tom na redakce@zena-in.cz, kromě autorské slávy vás čeká i odměna! :-)

   
08.02.2007 - Společnost - autor: Eva Jedelská

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [91] gentiana [*]

  My jsme měli cosi v lednu, ať už se to jmenovalo jakkoli, špendlili na nás nějaké ty mašle sjakousi strašlivě chytrou průpovídkou, půlka dam měla šaty po mamince, můj strýc se ožral jak to prase, takže v jedenáct máma zavelela odchod... třídní se dala nějaká keramická souprava... já tu osobu nesnášela,tehdy vcelku čerstvě,protože to nebylo tak dávno, co se snažila ze mě udělat u maturity dementa za každou cenu, společenský tanec upřímně nenávidím od tanečních, do kterých jsem byla nahnána postrkem s argumenty typu Všichni normální lidi chodí do tanečních, jenom ty chceš do jazykové školy, ty se zase potřebuješ za každou cenu odlišovat.
  Jsem ráda, že jsem z gymplu pryč, že spoustu lidí do smrti neuvidím a... a vůbec. Prostě pakáreň......

  superkarma: 0 08.02.2007, 22:54:42
 2. avatar
  [90] Z cluster [*]

  Nyotaimori: já tu příšernost bohužel musel absolvovat .. Naštěstí jsem se stačil v rozumné míře přiopít takže jsem tak netrpěl

  superkarma: 0 08.02.2007, 21:06:54
 3. avatar
  [89] Odemětobě [*]

  Rikina: ty mladice si mají co stěžovat,že? Taky jsem maturovala před téměř 26ti lety.
  Na místním gymplu je stužkovací ples ve velkém sále,ale s reprodukovanou hudbou.Něco platí SRPŠ,něco škola.Večer je koncipovaný v nějakém duchu-letos to byly "Zprávy na Primě".Promluví ředitel-letos jako regionální zpravodaj,pak třídní připnou svým žákům stužky,někdo za maturanty poděkuje rodičům,škole atd.Následuje valčíček s rodiči.Každá třída si připraví nějakou scénku,byla parodie na reklamu se sobi,Pomáda,scénka s výroky kantorů.Oficiální část trvá do 11 a pak se rodiče odeberou do duchen a studenti buď do hospody nebo vinného sklípku a to si financují sami.Bohužel druhý den musejí do školy,ale většina kantorů je na rozdíl od vedení rozumná a nechala je v hodinách spát a maskovala to tichým videem.
  Samozřejmostí bylo společenské oblečení,ale jak jsem psala ráno,dívčí modely byly občas hodně ujeté.

  superkarma: 0 08.02.2007, 20:44:28
 4. avatar
  [88] Amálie [*]

  Já maturovala před 4 roky, to zní tak krásně! Až na to, že první matura proběhla před 12 lety.

  superkarma: 0 08.02.2007, 16:23:43
 5. [87] Rikina [*]

  Manx: Meander: můry! Já maturovala poprvé před 26 lety. Druhou maturitu jsem dělala před 15 lety. To teprve zní strašně.

  superkarma: 0 08.02.2007, 16:09:33
 6. avatar
  [85] Meander [*]

  Já maturovala před 14 lety! Bože, to zní strašně.

  superkarma: 0 08.02.2007, 15:56:28
 7. avatar
  [82] vlcice [*]

  Tak to my jsme na posledním zvonění peníze vybírali. Já bych to zas až tak neodsuzovala. Dost totiž záleží, jakým způsobem to vybírání probíhá.
  My jsme třeba zvyk házení mincí na plese neznali a musím přiznat, že o tom tady dnes čtu poprvé. Stužkovák i maturitní večírek nás stáli (přesněji stáli naše rodiče) dost peněz a tak jsme nepovažovali za špatné požádat učitele a naše spolužáky o nějaký příspěvěk.
  Většina času se totiž během p. zvonění trávila ve škole. Tato podoba posledního zvonění byla u nás ve škole jako dlouholetá tradice.
  Všichni se nastrojili do různých kostýmů a připravili jsme si zajímavý a veselý program. V každém jsme zazpívali takovou veselou písničku a něco předvedli. Zároveň vyzkoušeli každého učitele z dojení (studovala jsem zemědělku). Měli sebou taková umělá vemena, na kterých jsme se učí dojit a každý učitel se musel podrobit této zkoušce. No a nakonec se vybírali od učitelů a mladších spolužáků příspěvky. Učitelé dali rádi a přispěli i někteří studenti. Byli rádi, že jsme jim takto pěkně zpestřili nudné vyučování. Teprve až se obešla celá škola, což zabralo většinu času, vyšlo se na chvíli ven, kde se obešlo nejbližší okolí školy a odchytávali se naši známí a příbuzní. Často dali i cizí lidé, pokud chtěli. Ale rozhodně to nebylo žádné zatarasení cesty a obtěžování, jak to vidím dnes. Moc peněz jsme nevybrali a večírek jsme si museli zaplatit hlavně ze svého. Ani jsme nečekali, že toho moc vyberem, tenkrát se to tak nebralo. Ty příspěvky byly jen symbolické a šlo spíš o veselý způsob zakončení našeho studia.
  Je fakt, že dnes se poslední zvonění proměnilo na "hon za penězi" a obtěžování často cizých lidí. A díky tomu s dnes dívá většina lidí na poslední zvonění dost nevraživě.

  superkarma: 0 08.02.2007, 15:21:49
 8. [81] Taja [*]

  My jsme měli stužkování i maturitní ples. Stužkování proběhlo někdy v zimě, slavnostní to nebylo vůbec, naše třídní to odbyla ve škole na začátku své hodiny, každému připnula stužky a pak šla normálně zkoušet . Maturitní ples byla slavnostní záležitost, patřil každoročně k nejlepším a nejvyhledávanějším plesům sezóny, zájem o lístky byl mnohem větší než nabídka. Na něm jsme dostávali šerpy, házely se drobné, byla tombola i dostatek legrace...

  superkarma: 0 08.02.2007, 15:11:55
 9. [80] tornado-lou [*]

  u nas (stredni morava) se nic jako maturitni ples taky nedelava. nekdy v prosinci je stuzkovaci vecirek, proslovy reditele, zastupcu trid, pasovani mecem do rad maturantu, predani stuzek, rodice mohou, ale prilis tam nechodi. nasleduje vecere a parba.
  o pololeti se porada gymnazialni ples, ale ten s maturanty nema nic spolecneho.
  a po ukonceni maturit se kona maturitni vecirek, parba na blizke chate spoluzaka.
  jinak ja jsem maturovala v 99 a meli jsme stuzky a moje sestra o 4 roky pozdeji uz ma serpu.

  superkarma: 0 08.02.2007, 14:52:18
 10. avatar
  [79] Olka [*]

  eva.jedelska: Na maturitní ples gymnázia našeho jedenáctiletého primána jdu za měsíc. Už jsem dala 570 Kč za 3 lístky k stání, 450 Kč za půjčení obleku ve velikosti 140, a počítám s tím, že jak skončí oficiality, pofrčíme zas domů, takže si ani nezatancuju. Docela drahý špás, taková stužka. byl asi třikrát nacvičovat slavnostní polonézu v tělocvičně (v jeho podání jde spíš o pochod, jak mi to tak doma v kuchyni předváděl), to bude aspoň legrace. Všechny jeho dvanáctileté spolužačky jsou samozřejmě o hlavu větší než on.

  superkarma: 0 08.02.2007, 14:25:29
 11. [78] Macek123 [*]

  tak jsme dnes zjistila jak ty plesy mají vypadat, předtančení a hudba a tanec a šaty až na zem..... Stužkovák jsme měli před maturitou jen s profesorkou v baru, bez tančení a většina spoluřáků se opila. Maturitní večírek po matuře byl.....bečka piva u bazénu a špekáčky a všichni ožralí...nešla jsem a obrečela jsem to. Holt naše zdravé jádro třídy rozhodlo /ti dřív vyspělejší/ a nikoho se na nic neptali. Já se těšila na ples a šaty a tanečky a nic z toho. Maturita 1989, gympl Příbor.

  superkarma: 0 08.02.2007, 14:06:33
 12. avatar
  [77] malenina [*]

  Rikina: A já dle příspěvků mám opačný dojem Já jsem maturovala v r. 1986 a tenkrát tohle nebylo. Aspoň ne na naší škole. Nějaké plesy s rodičema, povinnýma tanečkama atd. Objednaná banketka, nějaké jídlo, pití, muzika, toť bylo vše. Tak mi to připadá spíš jako "jiný kraj, jiný mrav"

  superkarma: 0 08.02.2007, 13:59:25
 13. avatar
  [75] Amálie [*]

  Anai: Poslední zvonění jsme neprovozovali, bylo by nám stydno.


  I dnes, když potkám vyhastrošené studenty - žebraly při posledním zvonění, nic jim nedám. Ale ptám se jich, proč bych jim měla dát své vydělané peníze na jejich zábavu a chlast.

  superkarma: 0 08.02.2007, 13:56:31
 14. avatar
  [74] Ťapina [*]

  eva.jedelska: Hm, tak za nás to problém nebyl, dokonce se lístky načerno kopírovaly a prodalo se jich mnohem víc, než bylo míst. Přičemž se ovšem musel dodržet pořádek v tom, kdo má originál a tudíž místo k sezení, a kdo kopii, tudíž nějaké místo tam napsané je, ale měl by vědět, že bude obsazené

  superkarma: 0 08.02.2007, 13:42:39
 15. [73] Anai [*]

  Dnešní téma je zrovna pro mě: jdu zrovna dnes na maturitní ples dívky svého syna! Ten můj maturiťák proběhl před 32 lety a vypadal opravdu hodně podobně, jako ty dnešní (naposledy jsem byla před 2 lety též v Lucerně v Praze, kam se chystáme i dnes). Byla jsem vybrána díky dramatické průpravě pro poděkování pedagogům za všechny tři maturitní ročníky školy a těšila jsem se tudíž ještě víc a ani za nic jsem to nevzdala, i když jsem onemocněla zánětem hlasivek a skoro jsem nemluvila! Jsem typický "lví" zrozenec: nejen exhibouš, ale ke všemu ještě "lvice salonů". Cítím se ve společnosti a zvláště na plesech odjakživa skvěle a moc ráda tančím. Mám bohužel špatnou paměť - není to věkem, ani kdybyste se zeptali před 10, 20 lety, příliš bych si nevzpomněla, jak to nehdy proběhlo: kromě proslovu si pamatuju jen zážitek ze svých šatů, v kterých jsem se cítila moc dobře: dle sřihi z Burdy r. 75 (dlouhé, s rukávy, cosi jako brokát, barva asi něco do růžova) vyrobila šikovná babička. Fotku mám jen čb, navíc hromadnou, s celou třídou - nic by vidět na monitoru nebylo... A pak je ve mě ještě negativní pocit z toho, že můj proslov neslyšel ani můj tatínek (profík na podiích, ale nezájem... nepřišel ), ani moje maminka (přišla později se svým mužem), snad moje babička a přítel??? Fakt nevím... Vybírání peněz je asi tradice, ale prosté žebrání na ulici považuju za něco šíleného. Ještě tak v rámci posledního dne střední školy v létě, kdy absolventi něco vtipného předvedou, do něčeho se obléknou a tak.... Jinak "beru" jen házení na plese mincí. Jsem moc ráda, že tradice maturitních plesů pořád existuje a že je o ni takový zájem. Až mě překvapilo, s jakou pečlivostí k této události přistupuje "naše" Lucka: asi před půl rokem si už objednala krásné červené šaty v půjčovně, nachystala boty, kabelku... Moc se těším, jak jí to dnes bude slušet! I já jsem si připravila pečlivě "ohoz" a moc se těším, jak nám to všem, vč. chlapů bude slušet! Držte nám palce, ať se dnešní večer vyvede!

  superkarma: 0 08.02.2007, 13:39:31
 16. avatar
  [71] vlcice [*]

  Asi záleží na tradici. Moje kámošky, které jsou z Čech, měly všechny šerpy. Když jsem o tom slyšela poprvé, byla jsem dost překvapená. Do té doby jsem znala jen stužkovák. Viděla jsem pár fotek a musím říct, že ty šerpy vypadají mnohem slavnostněji. Na jednom plese byly dokonce všedhny holky v bílých (většinou svatebních) šatech. Vypadalo to nádherně.
  U nás jsme měly každá jiné společenské šaty nebo halenku a sukni a to už vypadalo spíš jako na obyčejném plese.

  superkarma: 0 08.02.2007, 13:29:33
 17. avatar
  [70] Ťapina [*]

  vlcice: My jsme v Čechách na maturitním plese dostávali stužky. Šerpy se nám nelíbily a bylo to tenkrát tak půl napůl, některá třída se rozhodla pro to, jiná pro to.

  superkarma: 0 08.02.2007, 13:21:08
 18. avatar
  [69] vlcice [*]

  Rikina:
  Já jsem to spíš (na základě vyprávění svých kamarádek) pochopila tak, že v Čechách je maturitní ples a na Moravě stužkovací ples.
  Obojí je většinou oficiálně veřejný ples za účastí rodičů. Na maturitním plese je zvykem dávat šerpy a na stužkovacím stužky. Pak už se to liší v drobných programových změnách - hazení mincí, sólo pro rodiče, předtančení...apod.
  Po maturitě si pak většina tříd udělá maturitní večírek z peněz, které získali buď na maturitním plese nebo na posledním zvonění.
  Jediný rozdíl mezi maturitním (příp. stužkovacím) plesem dřívějším a dnešním je styl oblékání a výběr hudby.

  U nás byl stužkovák. Začínalo proslovem ředitele, pak ředitel provedl slavnostní ostužkování studentů, následoval slavnostní přípitek a ples byl zahájen předtančením vybraných studentů. Myslím, že jsem měli i to sólo s rodiči, ale tím si nejsem úplně jistá (plete se mi to s tanečními ). A pak už byla volná plesová zábava. Během přestávek se ještě konalo vystoupení nějakého sportovního tanečního páru a souběžně s plesem se ve vedlejší místnosti konala menší diskotéka.
  Ačkoliv to bylo před 11 lety, tak už si z toho moc nepamatuju. Jen si vzpomínám, jak se jedna spolužačka pořádně namazala a že se vše natáčelo na video, ze kterého pak nic nebylo, protože byl film příšerně tmavý.

  superkarma: 0 08.02.2007, 13:17:31
 19. [68] Rikina [*]

  malenina: dnešní oficiality? Můj maturitní ples s šerpami, květinami, sólem pro rodiče a pedagogy, kdy chlapci byli v tmavých oblecích a bílých rukavičkách, zatímco děvčata v dlouhých plesových šatech, se konal před více než čtvrtstoletím. To spíš teď se to odbejvá různými mejdany, jak tady s podivením čtu.

  superkarma: 0 08.02.2007, 12:46:05

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [67] malenina [*]

  To jsem ráda, že jsem maturovala před 21 lety. Maturiťák byl po maturitě, tudíž samozřejmě nepovinný, každý přišel v čem chtěl a hudbu jsme měli vlastní, to co zrovna frčelo na diskotékách. Samozřejmě se většina opila a tančili jsme až do rána. Stužkovák byl víc oficiální, ale bez rodičů jen s třídním profesorem a ten se moc dlouho nezdržel. Pak bylo zcela volná zábava. Navíc jsme se mírně nachmelili ještě před tím u kámošky, tam jsme jen dokrmovali Ty dnešní oficiality by nebyly nic pro mě

  superkarma: 0 08.02.2007, 12:39:36
 2. avatar
  [66] tyrkys [*]

  Jo maturiťák, to bylo maso . Hlavně poté, když jsme se dorazili v bytě jednoho spolužáka. Poprvé a naposledy jsem se blíže setkala se zelenou .

  superkarma: 0 08.02.2007, 12:16:43
 3. avatar
  [65] vládík [*]

  Na svůj maturitní ples vzpomínám moc ráda . Byla to kolem Mikuláše, jako jakési překvapení večera měl být Mikuláš s čertem, co chodili po sále a rozdávali drobné předměty (největší zájem byl o prezervativy-sponzorský dar tamní hygienické stanice ). Čert na poslední chvíli vybouchl, tak jsem do sebe lupla velkýho panáka hopsinky (no nebyl v ten večer jediný ) a udělala v sále peklíčko . Nikdo mě nepoznal (aby jó, já taková nesmělá dívka ), provedla jsem spoustu maminek i tatínků a málem se porvala s jakýmsi mládencem, co mi tahal za ocas . Zdokumentováno na VHS (vídeo bohužel už léta nemáme )

  superkarma: 0 08.02.2007, 12:15:14
 4. avatar
  [62] Trinii [*]

  My jsme neměli maturitní ples, je to škoda... to co je popsané vůbec neznám. Měli jsme večeři v salónku pro třídu a pár učitelů.

  superkarma: 0 08.02.2007, 11:57:44
 5. avatar
  [61] Ewig [*]

  Muj maturitni ples byl takovy naprosto normalni. Kamaradka se opila, pozvracela saty profesorce. Mezitim se priopily profesor telocviku pres okenko na panskych zachodcich dostal na ples v riflich a nejake mikine (hlavnimi dvermi ho odmitli pustit, protoze nemel oblek). A ja tam byla se svymi kamarady a kamaradkami, hezky jsme se bavili. Jen jsem po plese zjistila, ze me nektery z tatinku natacel na kameru pri serpovani a priblizil si moje poprsi, aby bylo videt co nejlepe. Cela trida se tim jeste par dnu bavila

  superkarma: 0 08.02.2007, 11:29:54
 6. avatar
  [60] Vivian [*]

  Rybulka: 47 - nebyla Co bych tam dělala?
  Navíc třídní kolektiv taky nebyl nic moc, nijak zvlášť dobrou partu jsme na SŠ neměli, takže mě to mezi ně fakt nelákalo...

  superkarma: 0 08.02.2007, 11:29:02
 7. avatar
  [59] Ťapina [*]

  Amálie: My jsme se při tom vyblbli. Škoda, že fotky mám v papírové podobě u rodičů.

  superkarma: 0 08.02.2007, 11:24:25
 8. avatar
  [58] Amálie [*]

  Ťapina:Předtančení? Pomoooc! My si ho objednali od taneční školy

  Meander: Proboha, vám diktovali barvu šatů?


  Ad tanec: Nechodila jsem ani do tanečních, takže jsem uměla max polku a valčík. Jenže můj tehdejší partner uměl vést. A nějaká ta štamprlička uvolnila kopýtka a učinila z nich nožky.

  superkarma: 0 08.02.2007, 11:23:29
 9. avatar
  [57] Rybulka [*]

  a....: Myslim, že jsem to taky musela vysvětlovat. Ale aby byl ples povinnej, to mi přijde nesmyslný
  Nesnášela jsem třídního, on mě, neuměla jsem tancovat, ale musela bych, protože jsme byly ve třídě jen dvě holky. No a jelikož ani spolužáky jsem nijak nemilovala, radši jsem si vyslechla pár blbejch kydů a neúčastnila se

  superkarma: 0 08.02.2007, 11:21:37
 10. avatar
  [56] Lilinka [*]

  My jsme si teda na předtančení zaplatili profesionály, aspoň bylo na co koukat Sami jsem předvedli akorát takový ten prkenný nástup, který jsem nacvičovali měsíc předtím v tělocvičně Ale zase jsme měli zkomponovanou a natočenou vlastní hudbu

  superkarma: 0 08.02.2007, 11:19:52
 11. [55] a.... [*]

  Ťapina: My jsme měli na předtančení jen dobrovolníky, učitelé byli soudní a dobře věděli, že ne všichi jsou nečeho takového schopni.

  superkarma: 0 08.02.2007, 11:19:18
 12. avatar
  [54] Ťapina [*]

  A dodneška vzpomínám, jak jsem tančila s otcem mé kamarádky, který už dneska nežije Uměl tančit nádherně a hlavně uměl vést, takže i když jsem nebyla zrovna hvězda, tak jsem s ním měla pocit, že se vznáším

  superkarma: 0 08.02.2007, 11:15:00
 13. avatar
  [53] Meander [*]

  Ťapina: Předtančení? Srdce se mi děsem snaží vyskočit z hrudi! To víš, my byli nóbl škola a měli jsme maturák v Puppu.
  a....: V Lucerně jsem párkrát absolvolala praxi. Opravdu je dost velká a je v ní hodně úkrytů.

  superkarma: 0 08.02.2007, 11:14:37
 14. [52] a.... [*]

  Meander: To já jsem taky netančila,absolvovala jsem jen takový ten nástup, kdy nás ověsili pamětními medailemi a pak jsem se šla volně bavit do kuloárů, Lucerna je dost velká . A kdybychom měly předepsaný jednotný šaty, tak mě tam nikdo neviděl.

  superkarma: 0 08.02.2007, 11:11:25
 15. avatar
  [51] Ťapina [*]

  Meander: Tak to nám nikdo šaty nediktoval. Měli jsme nacvičené předtančení, ale to byl spíš úryvek z baletu Carmina Burana, takže jsme měli kostýmy, ne šaty. A pak jsme se převlíkli každý do čeho chtěl.

  superkarma: 0 08.02.2007, 11:11:01
 16. avatar
  [50] Ťapina [*]

  Amálie: Přesně. Mně se tady moc líbí.

  superkarma: 0 08.02.2007, 11:08:40
 17. [49] a.... [*]

  Rybulka: My jsme ho snad měli povinnej...já bych se tomu určitě jinak vyhnula Možná vyloženě povinnej nebyl, ale určitě bych musela třídní podávat nějaký vysvětlení a to se mi nechtělo, protože by mě zas zpětně přemlouvala, ať jdu,nakonec tam být zas takový drámo nebylo.

  superkarma: 0 08.02.2007, 11:08:09
 18. avatar
  [48] Meander [*]

  Já na maturitním plese nebyla z mnoha důvodů. Jednak neumím ani polku, pak nesnáším moc lidí na malém prostoru a taky mi nedovolili vzít si barevné šaty. Bílou nesnáším.
  Loni jsem byla na několika maturitních plesech jakožto pomocník kameramana a vždycky to byla přehlídka oživlých dřev a trapas nad trapasy.

  superkarma: 0 08.02.2007, 11:06:30
 19. avatar
  [47] Rybulka [*]

  Vivian: Takže jsi nebyla? Já z toho i dalších důvodů taky ne, a dodnes na mě lidi koukaj jak na exota. Dokonce se mě kamarádka ptala, jak to že jsme maturiťák neměli povinnej

  superkarma: 0 08.02.2007, 11:00:23
 20. avatar
  [46] Vivian [*]

  Maturák jsem neřešila, netančím

  superkarma: 0 08.02.2007, 10:53:46
 21. avatar
  [45] Amálie [*]

  Ťapina: My jsem dali rodičům vale už v jedenáct a sál jsme měli pronajatý až do rána. Kapelu mcaca mcaca vystřídal DJ a už jsme jeli.


  A po matuře jsme se zbombardovali na společném večírku naší třídy s třídní učitelkou. Odehrávalo se to v hospodě. Úča se doslova ožrala a byla s ní děsná hlína.

  superkarma: 0 08.02.2007, 10:53:24
 22. avatar
  [44] Amálie [*]

  Ťapina: Tak to by vysvětlovalo podobnosti našich maturáků. A do Brna jsi frnkla na veterinu a už jsi tam zůstala? Já byla "z Brna" přesně 5 let, ale už jsem utekla.

  superkarma: 0 08.02.2007, 10:48:49
 23. avatar
  [43] Ťapina [*]

  Tak u nás tedy komplexně - maturák (jak se říkalo u nás) měla každá třída svůj, peníze na něj se sháněly hlavně přes sponzory, část přispěli i studenti a jejich rodiče (skládali jsme se na to už od nějakého druháku). Ples byl oficiální byli na něm rodiče a všichni se slušně chovali, ale po půlnoci se ukončil, rodiče se odebrali domů a studenti se odebrali do jim bližšího podniku (v našem případě to byl rockový klub), kde si užili oslavu dospělosti po svém

  superkarma: 0 08.02.2007, 10:48:32
 24. avatar
  [42] Ťapina [*]

  Amálie: Ne, západních. Ale to je teda kousek Z Brna jsem až posledních pár let.

  superkarma: 0 08.02.2007, 10:39:01
 25. [41] Alušík [*]

  Pardon, my...

  superkarma: 0 08.02.2007, 10:38:27
 26. [40] Alušík [*]

  Mi měli stužkovák bez rodičů a tančení, zato sme ale jako dárek třídní zaplatili striptéra

  superkarma: 0 08.02.2007, 10:37:50
 27. avatar
  [39] Amálie [*]

  Ťapina: Ty jsi z metropole jižních Čech? Já myslela, že z Brna...

  superkarma: 0 08.02.2007, 10:35:59
 28. [37] Rikina [*]

  Tak u nás na střední škole bylo zvykem, že na ples školy chodily všechny třídy. Od prvního ročníku. Stužkován byl pochopitelně jen poslední ročník, přičemž to bývaly 4 - 5 tříd. Ti tam také měli rodiče, zatímco ostatní nikoliv. Do půlnoci se hrála klasická taneční hudba, pak se změnila hudební skupina, a hrálo se to, co momentálně frčelo. Že by někdo házel mince, to si nepamatuji. Maturanti něco na ples přispívali, respektive jejich rodiče, aby bylo z čeho zaplatit šerpy, květiny a podobně. Ale to byly spíš symbolické částky. Peníze se vybíraly leda na posledním zvonění, a to bylo na maturitní večírek třídy, který se konal až po maturitě, a to zpravidla někde úplně jinde, než kde to měly ostatní třídy, že aby to bylo originální.

  superkarma: 0 08.02.2007, 10:05:35
 29. avatar
  [36] malenina [*]

  Nicebeauty: Dle mého je to tak lepší, rodiče taky nemusí všechno vidět. A v podstatě jsou to jen takové mejdany pro maturanty.

  superkarma: 0 08.02.2007, 10:04:55
 30. avatar
  [35] Rybulka [*]

  Rikina: To se dělá úplně běžně, jak píše Ťapina. Na tom nevidim nic špatnýho. Mně velice obtěžuje vybírání na ulici při "posledním zvonění"

  superkarma: 0 08.02.2007, 10:01:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme