Korekce dioptrických vad pomocí laseru je zase o něco pohodlnější. Samotný zákrok trvá 30 sekund a už za pár hodin můžete začít pracovat. Přečtěte si, co vás čeká při zákroku a jak se budete cítit po něm.

eye

Do Česka dorazila nová metoda laserové léčby dioptrických vad, která je nyní rychlejší, šetrnější a zkracuje pooperační rekonvalescenci jen na několik málo hodin. Jde o zákroky femtosekundovým laserem, označované jako NeoLASIK a NeoLASIK HD.

Laserem je možné odstranit krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus. Ale ne vždy lze dioptrickou vadu odstranit úplně. Krátkozrakost lze odstraňovat cca do -9 dioptrií, u pacientů s vysokou vadou a tenkou rohovkou je bezpečnější provést pouze částečné snížení vady. U dalekozrakosti se laserové zákroky se doporučují pouze u nižších vad do cca +3,0 dioptrií. Podrobnosti o těchto dioptrických vadách a samotném zákroku čtěte v článku: Laserová operace očí: Je to dobrá investice?

Při zákroku a po něm

Usadíte se do pohodlného křesla, kde je oko v průběhu přibližně 10 minut dokonale znecitlivěno anestetickými kapkami. Následuje rozhovor s lékařem a poté již vlastní zákrok, který probíhá vleže na pohodlném lehátku. Celá procedura většinou netrvá déle než 10 až 20 minut. Vlastní působení laseru trvá v průměru 30 sekund. Po kontrole lékaře odcházíte domů. „Na některých klinikách oční vyšetření odbudou za pár desítek minut. Oko je ale třeba před operací skutečně pečlivě vyšetřit. Na naší klinice trvá vyšetření až tři hodiny,“ upozorňuje primář oční kliniky Neovize Josef Hycl.

Cena zákroku se pohybuje od 19 do 24 tisíc korun za oko.

Ostrost vidění po zákroku

Většina pacientů s vyšším počtem dioptrií zaznamená výsledek již na operačním sále. Zraková ostrost se v den zákroku postupně zlepšuje. První den po zákroku bývá vidění na 80 %. Po prvním týdnu na 90 % a v dalších týdnech dochází k postupnému dolaďování na výsledný 100% efekt zákroku.

Kouření a alkohol

Jste-li silný kuřák, asi si ani po zákroku cigaretu neodpustíte, v tomto případě je ovšem nutné počítat s tím, že první hodiny po zákroku může cigaretový kouř vyvolávat slzení a pálení vašich očí. Jedno pivo či sklenička něčeho ostřejšího na uklidnění vám nemůže uškodit. V žádném případě však nekombinujte alkohol s léky proti bolesti nebo s tabletami na spaní.

Televize a počítač

Pokud nebudete mít žádné obtíže, není důvod po zákrocích NeoLASIK a NeoLASIK HD zakazovat televizi nebo počítač. V prvních dnech ale počítejte s určitým kolísáním zrakové ostrosti. 

Mrazivé počasí a zimní sporty

Ani v sychravém zimním období se nemusíte bát, vítr ani mráz oči nepoškodí. Počítejte ovšem s tím,  že studený vzduch a mráz může vyvolávat slzení a pocit podrážděných očí.  Po zákroku si nemusíte odepřít ani zimní radovánky, zdatní lyžaři, kteří jezdí bez pádů mohou jet lyžovat již týden po operaci, ostatní po třech týdnech a nezbytností je používat lyžařské brýle.

Následná péče o oči

„Po zákroku doporučujeme kapat umělé slzy (nejvíce se nám osvědčil preparát Oxyal), které pomáhají udržovat povrch oka v optimálním stavu a pomáhají hojení,“ doplnil Josef Hycl.

Laserové operace očí jsou v lékařské praxi běžné již od osmdesátých let minulého století. V posledních dvaceti letech navíc došlo v očním lékařství a především v refrakční chirurgii k takovým změnám, jako jen v málokterém oboru medicíny. V průběhu posledních deseti let podstoupilo v České republice laserový či jiný chirurgický zákrok s cílem odstranit dioptrickou poruchu nebo jiné problémy s viděním několik set tisíc pacientů. Celosvětově chirurgická korekce umožnila zlepšit vidění mnoha stovkám milionů lidí.

Zdroj: Tisková zpráva

Reklama