Rodina

Lepší známku nedostaneš, vypadáš jako chuligán

Co si budeme povídat, známky na vysvědčení nejsou jen výsledkem znalostí a pílí žáčka. Je známo dost případů, kdy známka na vysvědčení byla také jakýmsi měřítkem ve vztahu učitele k žákovi, potažmo k jeho rodičům.

rock

Vím, o čem mluvím. Jak jsem zde už mnohokrát zmínila, můj manžel je rocker. To ale není nemoc, je to prostě jeho životní styl. Je to normální, slušný člověk, který nadevše miluje své děti. Když se nám před mnoha lety narodil syn, těšili jsme se, až bude mít krásné, dlouhé vlnité vlásky, stejně jako jeho tatínek. Ve školce mu říkali, že vypadá jako holčička, ale učitelky ho měly rády. Tatínka také, protože většina z nich chodila na jeho koncerty. Na základní škole jsme však tvrdě narazili, a to rovnou na třídní učitelku. Při zápisu prvňáčků si nejprve přísným okem prohlédla tatínka, a potom také jeho dlouhovlasého chlapečka.

Aby neměl syn problémy, zkrátili jsme mu vlásky po ramena. Ale to bylo učitelce málo. Jako jediný ze třídy dostal na vysvědčení v první třídě velkou dvojku. Bylo mi ho strašně líto, ale nic jsme nezmohli. Prostě jsme se jako rodina paní učitelce nezamlouvali. Ve druhé třídě jsme synkovi zkrátili vlásky ještě víc, neboť jsme se dozvěděli, že mu paní učitelka nadává do chuligánů. Když jsem za ní zašla, že si nepřeju, aby našeho syna takto titulovala, odpověděla mi, že to není pravda, že si kluk vymýšlí. Manžel raději do školy nechodil, protože by onu dotyčnou svým vzhledem provokoval ještě víc. Žádali jsme o přemístění do druhé třídy, ale to nám nepovolili, prý nevidí žádný důvod k přemístění. Jinou školu jsme nezkoušeli, poněvadž by musel daleko dojíždět, a také už jsme věděli, že se brzy budeme stěhovat do Prahy.

Druhou třídu prošel syn s jedničkami a dvojkami, ale ve třetí třídě o pololetním vysvědčení nás čekalo překvapení. To už chodila do školy i naše holčička (která se naštěstí stříhat nemusela). Rozdávalo se pololetní vysvědčení a syn našel mezi jedničkami a dvojkami trojku z pracovního vyučování. To mu neměli dělat. Snesl by všechno, jen ne špatnou známku z pracovního vyučování, jeho nejoblíbenějšího předmětu. Odmalička totiž byl a je velmi manuálně zručný, a dodnes mám ještě některé jeho výtvory doma jako dekoraci. Navíc z pracovního vyučování se tehdy skoro všem dávali tak nějak automaticky jedničky, i těm největším levákům.
Manžel už to neřešil a uklidňoval ho:
„Radimku, kašli na to, ještě půl roku a už tu učitelku nikdy neuvidíš.“
Ale Radimek to řešil. Když se mělo na konci třetí třídy rozdávat závěrečné vysvědčení, aby opět nedostal jako jediný trojku ze svého nejoblíbenějšího předmětu (stejně už byly známky napsané), šel se bez našeho vědomí zhruba týden před rozdáváním vysvědčení ostříhat téměř dohola, aby se paní učitelce líbil.
Myslela jsem, že mě budou křísit. Tehdy totiž ještě malí kluci tak vyholení nechodili, dnes už je to normální, ale on vypadal, jako by dostal vši.
Paní učitelce se stejně nezavděčil. Vysvědčení, na kterém měl opět jako jediný trojku z pracovního vyučování, mu předávala se slovy:
„Ty musíš být pořád něco extra.“

Ještě to léto jsme se stěhovali do Prahy a paní učitelku jsme už nikdy neviděli. No a mně na to období zůstala i jedna památeční fotografie, kde ten náš kluk vypadá opravdu jako extremista. :)
Naštěstí dnes už vlasy neřeší.

radimek

vysvědčení :)

Téma dnešního dne 31. ledna 2012: Pololetní vysvědčení

 • Jak vzpomínáte na svoje vysvědčení? Bály jste se nebo těšily?
 • Trestáte své děti za špatné vysvědčení?
 • Byla jste vy sama trestána?
 • Chválíte své děti za pěkné vysvědčení?
 • Byla jste vy sama chválena?
 • Pokládáte pololetní vysvědčení za stejně důležité jako to závěrečné?
 • Nebylo by místo pololetních známek u malých školáčků lepší jen písemné ohodnocení?
 • Jezdíte na pololetní prázdniny?
 • Zastáváte názor, že pololetní vysvědčení je taková varovná předzvěst vysvědčení závěrečného?
 • Máte špatné zkušenosti s učiteli?

Já myslím, že záchytné body stačí.
Vše o škole, o vašich dětech, učitelích a také o vašich vzpomínkách na vysvědčení pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Těším se na vaše příspěvky. Jedna z pisatelek dostane pomyslnou jedničku s hvězdičkou a návnadou veselou knihu spisovatelky I. Knightové: Největší špeky mýho života a k tomu deodorant spray Adidas.

darekk

 

   
31.01.2012 - Děti - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. [13] Rikina [*]

  enka1 — #12 Sml22 je pravda, že u toho baletu o moc nejde. Ale když to někdo takhle praktikuje u běžných předmětů, aby teda měl klid a dětičky nějak prolézaly, rodiče si nestěžovali, tak to snad mám radši ty přísnější učitele... i když mých potomků už se to netýká. Sml57 

  superkarma: 0 31.01.2012, 14:28:08
 2. avatar
  [12] enka1 [*]

  Rikina — #10 Sml16 Já měla na mysli hlavně ty horší, neodpovídající známky, viz PV výše, na dotaz by rodič měl dostat argument. Na druhou stranu děkteří rodiče přicházívali před pololetím s prosbami i hrozbami překvapeni čtyřkou, přestože ty čtyřky celou dobu v pohodě podepisovali.Sml24

  To o čem píšeš je druhý extrém - p. uč. chce mít klid a práci. Neodsuzuji -jde víceméně o zájmový útvar a život nakonec ukáže. Ale je hrozné zdědit třídu po takové hodňoučké uč., kde má 20 třeťáků, až na světlé výjimky dvojek  "samé" a ty zjistíš ve čtvrté, že polovina z nich umí jen uctivě zdravit pana ředitele?

  1. na komentář reaguje Rikina — #13
  superkarma: 0 31.01.2012, 14:10:10
 3. avatar
  [11] Žábina [*]

  náhodou mu to moc sluší Sml67

  dneska tak chodí kluci normálně, můj syn tak chodí odjakživa Sml30 /bude mu 14/

  jiný sestřih neakceptuje Sml30

  taky se nelíbí pí učce třídní, která nadržuje holkám a kluky odstrkuje jak může

  náš Martin je ještě povahou svůj a i když se chová slušně, ví že odmlouváním se nic nevyřeší, jeho pohled někdy mluví za vše Sml57 a to asi pí učku točí nejvíc...

  letos je v 7.tř., v 5.třídě měl naprosto skvělou učitelku a nebyl jediný problém; od loňska má tuhle čůzu a je pořád něco...tak ať mi nikdo neříká, že to není v lidech...

  superkarma: 1 31.01.2012, 12:47:32
 4. [10] Rikina [*]

  enka1 — #3 každá známka zdůvodněná? Sml57 Mám kolegyni, co pracuje na půl úvazku ve škole, učí děti jakousi pohybovou výchovu, přípravku na balet. Malé děti, do 10 let. A na vysvědčení jim všem důsledně píše jedničky, protože jinak by si jejich rodiče stěžovali, jak je to možné, že zrovna jejich dcerenka nebude ta labuť, slavná tanečnice, protože jí paní učitelka naprosto nezaslouženě dala dvojku. A paní učitelka by musela na kobereček k paní ředitelce a dostala sprduňk na tři doby. Což se asi třikrát stalo, pak vždycky přišla a brečela, že nemá toho zapotřebí, a od té doby dává ty jedničky. Takže zdůvodněné, říkáš... Sml32 

  1. na komentář reaguje enka1 — #12
  superkarma: 1 31.01.2012, 12:24:02
 5. avatar
  [9] ToraToraTora [*]

  átéčko — #7 Děti jsou  takové houby na infromace a nemělo by docházet k tomu, že se v tak ranném věku zatěžují našimi dospěláckými frustracemi. I když chápu, doba byla taková...nechávala jizvy.

  superkarma: 1 31.01.2012, 11:12:37
 6. avatar
  [8] enka1 [*]

  átéčko — #7 Nepopírám, že někteří popírají

  Alexandra Stušková — #5 Jo tak to dobíhaloSml22

  superkarma: 1 31.01.2012, 11:04:39
 7. avatar
  [7] átéčko [*]

  ToraToraTora — #6 Sml22. Vím že učitelé popírají to, že by si na někoho zasedli. Pominu ty, co si zasedly na mě. Na Ty, co si zasedly na Vaška, ale nezapomenu. Třídní učitelka Slováčková na základce asi v 7třídě, třídní profesorka na zdravotní škole.... ty jejich formulace byly směšné Sml30

  1. na komentář reaguje enka1 — #8
  2. na komentář reaguje ToraToraTora — #9
  superkarma: 0 31.01.2012, 10:57:37
 8. avatar
  [6] ToraToraTora [*]

  Stejně mu to dělat neměla. Ten musel trpět, když se kůli tomu i ostříhal. Sml15

  1. na komentář reaguje átéčko — #7
  superkarma: 0 31.01.2012, 10:25:05
 9. [5] Alexandra Stušková [*]

  enka1 — #3 Dnes je mu 25. Tehdy jsme bydleli na malém městě, ještě se starýma strukturama - ani to moc řešit nešlo Sml80  My jsme stejně věděli, že budeme brzy vyklízet pole. A v Praze už měl z pracovního vyučování 1 Sml16

  1. na komentář reaguje enka1 — #8
  superkarma: 0 31.01.2012, 09:16:56
 10. avatar
  [4] luneta [*]

  snad nás to taky nečeká.CHceme taky syna s dlouhýma vlasama.Ta učitelka by asi měla dostat přes držku

  superkarma: 0 31.01.2012, 09:16:15
 11. avatar
  [3] enka1 [*]

  átéčko — #1 Sml16 Nevíme, kolik je Radimovi letSml58, ale nějaké zapškliny se najdou i dnes.

  Jinak, Sašo, malou výtku - každá známka musí být nějak odůvodněná, nevzdávali jste se tak nějak bez boje?

  1. na komentář reaguje Alexandra Stušková — #5
  2. na komentář reaguje Rikina — #10
  superkarma: 2 31.01.2012, 08:28:29
 12. avatar
  [2] řinka [*]

  Tak tohle je bez komentáře.Mám také své zkušenosti.Sml15

  superkarma: 0 31.01.2012, 08:25:37
 13. avatar
  [1] átéčko [*]

  Tohle si pamatuji z dob socialismu, netušila jsem, že učitelky jsou stále stejné.

  Já jsem také chtěla, aby měl Vašek dlouhé vlásky. Měl je krásné tmavé, zdravé lesklé. Jenže on douhé vlasy mít nechtěl. Neukecala jsem ho nikdy ani na vlasy po ramena. Na zdrávce nosil na vlasech zelené bodlinky, které jeho třídní profesorka nesnášela.

  1. na komentář reaguje enka1 — #3
  superkarma: 0 31.01.2012, 08:03:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme