Domácnost

Lepší je vyhořet než se stěhovat

 

Ano, stěhování je skutečně jednou z nejpříšernějších činností.

Máme totiž tolik věcí, které potřebujeme k životu, že se k jejich odvozu dovoláváme velkých aut a někdy dodatečně voláme i po přívěsu. Často si jistě právě u stěhování uvědomíme, co všechno doma skladujeme zbytečně.

 

I když při balení věcí částečně třídíme, a tímto zanecháme některé věci v kontejneru před starým bydlištěm, dojedeme k bydlišti novému stále ještě s obrovskou horou věcí a nábytku. Napěchujeme do příbytku nového a je to.

Zní to velice jednoduše a také se to lehce napíše. Ale kdo se stěhoval s větší rodinou, tak ví, že stěhování může být skutečná pohroma.

Jak  tuto pohromu zorganizovat ve snesitelný přesun nás a našich potřebností, jsme se pokusili shromáždit do tohoto článku.

 

  

Z odborného článku „Chcete si usnadnit stěhování“ jsme s dovolením pana Soukopa, majitele firmy Technické služby Soukop, převzali následující odborné rady:

 

Uvažujete-li o stěhování, neobjednávejte autodopravu, ale stěhovací firmu, která má nejen auta, ale i zkušený personál.
Od stěhovací firmy můžete požadovat nejen stěhování v rámci objektu (např. při malování), ale i demontáž a montáž a kompletní vyklizení nemovitosti, včetně stavebního materiálu.

Při výměně bytu je levnější objednat jednu firmu pro obě domácnosti. Tak je auto vytíženo při cestě tam i zpět, a navíc zabráníte střetu dvou firem a situaci, kdy jedna přijede vykládat a druhá ještě nemá naloženo.
Pamatujte na to, že sazby jsou vázány na počet hodin práce, a nikoliv na množství věcí. Dvě stěhovací party v jednom domě značně prodlouží dobu práce, a tím i zvýší cenu.
Zajistěte si volný příjezd co nejblíže k objektu - každý metr vzdálenosti znamená delší čas a více peněz.
Skříně, sedačky a postele s úložným prostorem vyprázdněte, protože nejsou vyráběny na takové zatížení, a pokud se při stěhování nerozpadnou, určitě se sníží kvalita jejich spojů.
Skříně také nestačí jen zamknout a přelepit. Aby se neotevřely, převažte je provazem a volné poličky vyjměte. Klíče dobře uschovejte, ale tak, abyste je zase našli.

 

 

Jaký servis můžete od kvalitních „stěhováků“ požadovat a v jaké cenové relaci se jejich služby pohybují, jsme se zeptali majitele osvědčené stěhovací firmy, pana Soukopa:

 

Co vše servis vaší firmy zahrnuje?

 

„Servis služeb naší firmy v podstatě zahrnuje všechny potřebné úkony – vše, co je potřeba udělat od chvíle, kdy máte normální funkční domov na straně jedné, až do chvíle "funkčního" domova na straně druhé.   

Pokud zákazník chce využít našich služeb plně, může využít možnost „stěhování na klíč“.

Tato varianta v podstatě znamená, že se o vše postaráme my. Vyklidíme věci do pytlů a krabic, odšroubujeme a odpojíme potřebné, např: pračku, ledničku, osvětlení, počítač atd.,  a po převozu zapojíme. Tuto práci zajišťují námi najatí odborníci.

Běžnou věcí u stěhování je i odvoz a likvidace nepotřebných věcí. Vyklízení dělají všechny stěhovací firmy a hodně našich zákazníků o tom neví.

Například: Zákaznice chtěla vyklidit sklep před stěhováním a informovala se u firmy, která jí vyklizení nabídla za 8 000,- Kč. Po této nabídce obvolávala i další firmy, a nakonec využila rady nechat vyklizení sklepa na den stěhování. Výsledná cena stěhování i vyklízení byla nižší než 7 500 kč celkem.“ 

 

 

Kolik za tyto služby zaplatíme?

 

„Většina bytů 1+1 až 3+1 se stěhuje v cenách 2 500 Kč až 5 500 Kč.

Za těžká břemena, jako je piano, klavír nebo trezor se připočítává k hodinové ceně 1 000 až 2 000,-Kč.

Při výběru firmy podle ceny je potřeba si uvědomit, že firma musí dobře zaplatit kvalitní pracovníky, a proto kvalitní práci nelze získat u firmy s úplně nejnižší hodinovou sazbou.

Platí: čím menší hodinová sazba, tím delší čas práce a více škod – což plyne hlavně z vnitřní hodinové sazby pracovníků stěhovací firmy.

Jako poslední bych uvedl připomínku, která se týká předurčení ceny za stěhování.

Běžnou praxí je pevná cena – pokud zákazník přesně popíše danou situaci, dá se pevná cena určit i po telefonu, případně při prohlídce. Operátoři a majitelé některých stěhovacích a vyklízecích firem Vám možná budou tvrdit, že to nejde odhadnout. Toto je ale nesmysl, jelikož přece každý, kdo své práci rozumí, ví, jakou bude jeho práce trvat minimálně nejkratší a nejdelší dobu.“

 

 

 

Za cenné informace panu Soukopovi poděkovala

 

   
   
06.01.2005 - Dům a byt - autor: Jindřiška Kleknerová

Komentáře:

 1. [30] Karolina* [*]

  Nemam to sice presne spocteno, ale stehovala jsem se nejmin 15-20krat, . Vetsinou svepomocne, az ke konci me stehovali profesionalove. Z toho dvakrat v Praze. Pro mne to byl tak nebetycny rozdil, ze pokud na profiky penize mit budu, tak uz nikdy jinak.

  superkarma: 0 07.01.2005, 08:32:06
 2. avatar
  [27] Vivian [*]

  Ťapina: pravdu díš
  my tou tramvají stěhovali poslední židli, kterou jsme zapoměli ve starým bytě ... a NIKDO mi nemohl říct, abych ho pustila sednout
  (na tu židli )

  superkarma: 0 06.01.2005, 22:00:46
 3. avatar
  [24] Landriel [*]

  My se stěhovali teď před vánocemi, vlastními silami a s pomocí kamaráda s dodávkou - a doufám, že už fakt naposledy. Stěhování fakt nemusím, takže odsud už se prostě nehnu a basta.

  superkarma: 0 06.01.2005, 20:30:22
 4. avatar
  [23] Dášule [*]

  Stěhujeme se každých 10 let, už jsme se stěhovali 4 x. Teď už to bude fajn, za 8 let se stěhujeme do domova důchodců.Znám ženy vojáků z povolání, které říkaly, že ani nevybalují.

  superkarma: 0 06.01.2005, 18:42:13
 5. avatar
  [22] Ťapina [*]

  Já znám stěhováky jenom z filmu Kulový blesk, jinak všichni známí se stěhovali vlastními silami. Já dokonce i tou tramvají, z koleje k chlapovi Myslím si, že každé stěhování se dá zvládnout za pomoci přátel pár otočkami autem a vyjde to levněji, než si na to někoho najímat.

  superkarma: 0 06.01.2005, 13:56:59
 6. avatar
  [19] Vivian [*]

  Proč článek není označený jako komerční?

  My jsme se teda stěhovali letos v květnu a když jsme zjistili, kolik by stála stěhovací firma, protočily se nám panenky . Stěhovali jsme se z 2+kk. A zcela v rozporu s doporučením pana stěhováka z článku jsme si objednali auto od autodopravní firmy . Stálo nás to ani ne třetinu té nejnižší! částky, kterou uvádí pán z článku, a všechno proběhlo úplně bez problémů, nic nebylo poškozeno, nic se neztratilo Samozřejmě jsme sami museli přiložit ruku k dílu, s přenášením těžších kusů nám pomáhal jeden kamarád a řidič toho auta, ale žádný problém to nebyl

  superkarma: 0 06.01.2005, 12:09:49
 7. avatar
  [18] peguša [*]

  Jestli všechno dobře dopadne, čeká nás stěhování asi tak za šest neděl. Bude to už naše páté stěhování. Jak se postupně rozrůstáme, je tu i potřeba většího bytu. Ale ještě to nebude definitivní. Počítám tak na deset let. Pak budou děti dospělé a bude se zase muset najít řešení, jak to vyměnit za tři malé bytečky pro děti a pro nás. Ale zatím mě to nijak netraumatizuje. Vždy jsme šli do lepšího a o to je radostnější. Poprvé jsme se stěhovali po půl roce, podruhé po roce, pak po třech, po šesti a teď po osmi. Tak by nám to těch deset mohlo vydržet.

  superkarma: 0 06.01.2005, 11:54:52
 8. avatar
  [16] Žábina [*]

  já se stěhovala jen jednou a to z domova do nového bytu...takže to nebylo tak hrozné

  superkarma: 0 06.01.2005, 10:15:54
 9. avatar
  [13] Saturninka [*]

  A to já se stěhuju ráda a svépomocí a už se těším na další stěhování - jen nevím kdy a kam .

  superkarma: 0 06.01.2005, 09:49:23
 10. avatar
  [8] Acinka [*]

  Mí rodiče se stěhovali před měsícem - pomáhala sem jim balit, taky sme to dávali jen do krabic od banánů (používám je i na archiv šanonů) člověk by fakt neřekl, kolik věcí a krámů člověk za život nashromáždí, a pořád si říká, to ještě nevyhodím - to se bude hodit - všechno to letělo do koše ... a že toho bylo. Mami je vášnivej čtenář takže jenom na knížky padlo asi 13 krabic od banánů

  superkarma: 0 06.01.2005, 08:38:51
 11. avatar
  [7] Aja [*]

  hblaziko: Za uši dostaneš ty...krabice a neživé věci mají UCHA...

  superkarma: 0 06.01.2005, 08:31:21
 12. [6] hblaziko [*]

  Teda uši, no, takový ty díry na bocích, aby se daly dobře chytit.

  superkarma: 0 06.01.2005, 08:16:45
 13. avatar
  [5] Chameleonka [*]

  No, stěhovala jsem se dvakrát a vždycky jsem se tak nějak spolehla na vlastní pracky a vlastní kamarády. Štrachání cizích lidí v mých osobních věcech by mi fakt asi vadilo. A pěchování hadrů do pytlů a píčovinek do krabic, to je na tom celým stejně největší práce

  superkarma: 0 06.01.2005, 08:16:38
 14. [4] hblaziko [*]

  My jsme se stěhovali před rokem a výborně se mi osvědčily krabice od banánů - mají uši, dobře se nosily a jsou pevné. Měli jsme jich 60 plus rozmontovaný nábytek, ale zvládli jsme to a dnes si lebedíme v novým domečku

  superkarma: 0 06.01.2005, 08:15:54
 15. avatar
  [3] Aja [*]

  Neumím si představit, že by nějací chlapi dávali moje osobní věci a oblečení do pytlů a krabic...

  superkarma: 0 06.01.2005, 07:40:02
 16. avatar
  [2] Mici [*]

  Nevím, co by řekla na nadpis článku moje teta - včera odpoledne jim totiž zhořela stodola.

  superkarma: 0 06.01.2005, 01:45:56
 17. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Ts - stehujeme se kazdy rok a kdyz se dari, nekdy i 2x... To by byl kseft, pane Soukupe, co?

  superkarma: 0 06.01.2005, 00:46:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme