Čtenářka s nickem Boros si myslí, že prevence je dobrá věc, ale chybí osvěta. A měla by se zlepšit informovanost pacientů a jasná pravidla pro lékaře. Souhlasíte s tímto názorem, nebo si myslíte, že osvěta je dostatečná a pacienti by se měli sami víc snažit?

Dobrý den,

zapojuji se do tématu. Myslím, že preventivní prohlídky jsou dobrá věc, ale nedotažená do konce. První problém je, že není osvěta. Málokdo chodí na prevenci k praktikovi co 2 roky. Chtělo by to zlepšit. Podle mého názoru je tohle věc zdravotních pojišťoven- třeba pacienty nějakým způsobem bonifikovat a situace se zlepší. A další bod- třeba dát jasná a pevná pravidla hry pro lékaře.

Co patří k preventivní prohlídce, na co má pacient nárok. Šulí se to, jak se dá. Pacienti neví, co by mohli chtít. Schválně, kdo ví, že EKG je součástí preventivní prohlídky jednou za 4 roky, počínaje 40.?

Dalším bodem jsou preventivní prohlídky nasmlouvané zaměstnavatelem - u nás na pracovišti opět nedotažené do konce. Že zaměstnavatel určí lékaře, to bych pochopila, ale ten, kdo k tomuhle lékaři nechodí jako ke svému praktikovi, mu může říci, co chce. Nějaká spolupráce mezi ostatními prostě není. Navíc, tenhle lékař by měl mít nějaké vzdělání, nevím přesně, jak se jmenuje, ale osvědčení k tomu, že může vykonávat práci jako preventista pro zaměstnavatele. Další, co má dělat, je seznamovat se s pracovními podmínkami zaměstnanců- jak chodí jinam, netuším, u nás nebyl nikdy. Když máme připomínky, všechno zná. Nemohu říci, že by byl výrazně nepříjemný, ale diskutovat se nedá. Navíc si některé úkony účtuje i zaměstnavateli i pojišťovně. Zase podle mého nejednoznačně daná pravidla. Jen my jako zaměstnanci máme jasně dané: dostavit se tehdy a tehdy a držet pusu.

Obecně jsou preventivní prohlídky podceňované, ale lepší gram prevence než kilo léčby.

Boros

Milá Boros, díky za zajímavý názor, ale myslím, že zdraví je v rukou každého jedince, a je na něm, aby si zjišťoval informace.

Text nebyl redakčně upraven

Jak jste na tom s přístupem ke zdraví vy, milé ženy-in?

  • Chodíte pravidelně na preventivní prohlídky? Na jaké? Jak často?
  • Víte, na jaké máte nárok? Využíváte toho?
  • Snažíte se jíst zdravě? Sportujete, otužujete se? Nekouříte?
  • Nebo tomu necháváte volný průběh?
  • Běžíte hned k lékaři, jakmile vás „někde píchne“, nebo se „samoléčíte“
  • Kolikrát do roka vás sklátí chřipka nebo angína?
  • Jak je na tom se zdravím vaše rodina? Pocházíte z rodu, který má „tuhý kořínek“?
  • Necháváte se očkovat proti chřipce?
  • Máte nějaké speciální pojištění?

Napište nám, podělte se s námi o své názory a třeba i rady.

Na vaše příspěvky se těším na adrese: redakce@zena-in.cz

Na co se můžete těšit vy?

vitamíny

Reklama