Bulvár

Lenka Lenig Hudečková: Jsem dobrovolná novinářka

Někdo doma vyšívá, maluje, dělá ruční práce, někdo se věnuje zvířatům, někdo třeba sleduje sport. Každý máme své hobby. Čtenářka Lenig má netradiční koníček, je totiž dobrovolnou novinářkou. To jsme nemohli nechat bez povšimnutí...

Když jsem se při jedné e-mailové korespondenci dozvěděl od čtenářky Lenig, že musí na poradu do novin a že honí uzávěrku, tak mi okamžitě v hlavě zapnul alarm a začal jsem se vyptávat. Jasně, truhlář si o dřevě pokecá zase nejlíp s truhlářem. O co překvapivější bylo zjištění, že Lenig (nebo Lenka Hudečková, chcete-li) je novinářkou dobrovolnou. To už mi nedalo vůbec spát a musel jsem s ní o její zálibě udělat rozhovor...

A protože jsme z jedné branže, začali jsme si hnedle tykat.

lenka

Jak ses ke svému dobrovolnému novinaření dostala?
Baví mě psát, dělám to již dlouho. A u nás ve městě, kam jsem se nastěhovala a nemohla jsem najít práci, hledali nové lidi, kteří by psali něco pro naše místní noviny. A tak jsem zhruba před rokem začala posílat příspěvky a žasla jsem, že mi vše vydávali. Za pár měsíců mě již pozvali, zda se chci stát členem redakční rady a já kývla.

Co je to za periodikum, pro které píšeš?
Vydáme měsíčník Toužimské noviny a snažíme se, aby se k lidem dostalo co nejvíce informací o dění ve městě, nejen zápisy z Rady města, ale i kulturní a sportovní akce. Dostáváme informace ze škol, jaké aktivity tam děti dělají a hlavně píšeme o tom, co všechno se bude v daném měsíci konat a tím se snažíme zapojit lidi do akcí města. Tyto akce převážně organizuje místní Infocentrum, ať jsou to výlety do okolí, pořádáme různá divadelní představení jak pro děti, tak i pro dospělé... Spolupracujeme s místní knihovnou, která nám dodává knižní novinky. Nově od letošního roku jsme do novin zařadili rubriku: Toužimská nostalgie, kam píši úryvky ze starých kronik města.

Máš nějaké jiné žurnalistické zkušenosti?
Zkušenosti s psaním mám dlouholeté, leč pouze laické. Píšu zhruba od 16.let, začínala jsem v Mladém světě, v tehdejší době jsem také přispívala do Průboje nebo Vpředu (liberecký deník). V posledních letech píši hlavně na internetové magazíny.

Kolik toho třeba měsíčně napíšeš?
Takhle jsem o tom nikdy nepřemýšlela. Píšu, když mám „slinu“ a jde mi to, ale jsou dny, kdy ze sebe nevydám kloudnou větu, takže opravdu nevím.

Proč to vlastně děláš?
Protože mě to baví. Mám zkušenosti, že se psaním vypíšu z problémů, je to pro mne někdy taková psychologická poradna :-). Už léta mám tajný sen...

Takže tvůj sen je být nedobrovoulnou novinářkou?
Šla jsem do toho s tím, že je to neplacená práce, ovšem neříkám, že by se nějaká „kačka“ za psaní nehodila.

Jestli to dobře chápu, je to vlastně tvé hobby - kolik času mu věnuješ?
Je to mé hobby a dá se říci, že našim novinám věnuji hodně času. Protože nemám práci, ale jen občasnou brigádu, tak mám relativně dost volného času. A když mě chytne slina, jak se říká, tak píšu a píšu. A potom třeba zjistím, že noviny jsou z jedné třetiny jen moje práce. Také dělám korektury našich novin, a ty taky zaberou moře času.

Máš nějaká daná témata, nebo píšeš „co tě napadne“?
Témat bych měla kolikrát mraky, ale ne příliš vhodné pro noviny města. Podle naší šéfredaktorky (28 let), která pracovala 6 let v médiích (noviny i televize) a má tedy bohaté zkušenosti, se pro místní noviny hodí především věci, týkající se právě města, případně okolí. Takže jsem dost svázaná, ale protože na brigádě vypomáhám právě v Infocentru, které pořádá většinu akcí města, tak mám o čem psát. Také dělám rozhovory se zajímavými lidmi. V únorových novinách to bylo s paní, která zanedlouho oslaví 50.let výročí svatby. Poslední roky se stará o nemohoucího manžela, přesto se neustále dokáže radovat ze života. Do březnového čísla mám již připravený rozhovor s mladým mužem, který se zabývá počasím, má tu vlastní meteostanici a přes počítač snímá teplotu venku a další zajímavosti. Fotí bouře apod. Má k tomu i zajímavé stránky:

Jaký je nejlepší a najhorší článek, který si spáchala pro Toužimské noviny?
Nejlepší mi asi přijde ten zatím poslední rozhovor s paní D*, která oslaví své 50. výročí svatby a nejhorší, když jsem vloni v jedné větě pochválila koncert dětí z naší ZUŠky, ale v další větě jsem se zlobila, že děti hrají 2,5 hodiny v zakouřeném prostředí. Sál, kde se u nás konají akce je v Sokolovně, kam proniká kouř z restaurace. Můj článek se jmenoval: Akce pro děti s dětmi se uskutečnila v zakouřeném sále a nazdvihl hlavně ředitele ZUŠky. Nicméně vánoční koncert se konal tamtéž, ale již bez kouře. Takže si myslím, že můj článek pomohl. Pan ředitel mě sice od léta ignoruje, myslím si ale, že mi mohl poděkovat. No, toho se asi nedočkám, nicméně rodiče dětí a příbuzní (nekuřáci), kteří právě na tyto koncerty chodí, si chválili čisté prostředí při vánočním koncertě proti těm minulým. Takže článek splnil svůj účel.

oznameni

No jo, těžký je život investigativce... Píšeš i něco jiného než články? Třeba povídky?
Psala jsem dříve i povídky, jednu už na střední škole, mám ji dodnes schovanou a pak různě na netové magazíny. Píšu též do šuplíku, někdy to pošlu jen své nej kamarádce a jindy tomu, pro koho jsem to psala anebo taky nikomu. Napsala jsem dost povídek i do soutěží na internetu a píšu taky básničky. S jednou kamarádkou si víceméně píšeme neustále ve verších a máme z toho docela srandu. Říkáme si, jak jsme správně praštěné v tom našem věku :-)

Co je tvůj novinářský (nebo literární) majstrštyk? Tedy na co jsi hrdá?
Jsem určitě hrdá na své začátky v Mladém světě, ale i na naše Toužimské noviny. V podstatě se dá říci že na vše, co má dobrý ohlas u čtenářů.

Máš psaní v rodině, nebo píšeš sama?
Dnes již píšu sama, ale tenkrát před těmi 35. lety zhruba to začalo tak, že pro Mladý svět psal bratr. A těšil se na nějakou akci, tuším, že to byl zimní karneval na sněhu, jenže onemocněl. A protože jsem se karnevalu zúčastnila, tak jsem pak do MS napsala já. Otiskli mi to a potom jsme psali s bráchou oba. Z té doby si pamatuji, že jsme byli osloveni, co jsme jako k sobě (zda jsme manželé nebo sourozenci), protože podle příjmení a adresy jsme patřili dohromady. Jaký byl údiv, když jsme odepsali, že mně je 16 a bráchovi 18 let :-). Oba jsme se též zúčastnili víkendového setkání dopisovatelů v redakci Mladého světa v Praze, stali jsme se tak zvanými Krajánky a dostali jsme novinářský průkaz, který nám otvíral dveře na různé akce. Bratr již přes 20 let nežije, zbyly mi po něm sci-fi povídky a různé písemnosti. Kdysi jsem si slíbila, že to jednou nechám vydat, ale asi k tomu nedojde.

Jak vnímají tvoji aktivitu lidé v obci, když za nimi třeba přijdeš, že bys s nimi chtěla udělat rozhovor, jsou spíš zdrženliví, nebo nadšení?
Zpočátku se tváří trochu zdrženlivě, ale nakonec souhlasí a jsou rádi, že se o nich píše. S paní D*, která oslaví zlatou svatbu to bylo tak, že ona přišla za mnou, jako redaktorkou a ptala se, zda bychom jí otiskli v TN oznámení o zlaté svatbě. Přinesla mi fotky z doby před 50. lety, a tak jsem udělala návrh toho „klasického“ oznámení v novinách. Manžel mi pak doma fotku vsadil do krásného rámečku a když jsem to ukázala zbylým členům redakce, tak se to líbilo. A naše šéfredaktorka navrhla, ať udělám rozhovor. Tak jsem paní volala, nejprve byla překvapená, ale potom kývla a bylo to super. Ani jsem nemusela pokládat otázky, paní mluvila spontánně. Tím, že jsme malá obec, tak je to jednodušší. Nikam nemusíme jezdit, na vše je klid a čas. Rozhovor uděláme v pohodě. Beru si s sebou diktafon a potom se tomu doma třeba dvě odpoledne věnuji, přepisuji, dávám rozhovoru nějaký rámec. Poté ho lidem dám k autorizaci a už může jít do novin.

Čtěte také...

 

   
20.02.2013 - Společnost - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [49] lenig [*]

  Helena Svatková — #48 Helenko, zlatíčko, Ty jsi moje sluníčko :-)))Sml58Sml46

  superkarma: 0 30.06.2014, 18:05:40
 2. [48] Helena Svatková [*]

  Před několika měsíci mě potkalo takové štěstí, že jsem se osobně seznámila s touto úžasnou ženou. Je to vynikající redaktorka, její články mají profesionální úroveň. Vždy se na její nový článek velice těším. Mimo jiné je i skvělá kamarádka, se kterou se stýkám. Přeji ji hodně úspěchů.

  Helča

  1. na komentář reaguje lenig — #49
  superkarma: 0 30.06.2014, 16:12:27
 3. avatar
  [47] lenig [*]

  děkuji ještě jednou všem za hezké reakce Sml59

  superkarma: 0 21.02.2013, 09:45:20
 4. avatar
  [46] Jindriska8 [*]

  Pěkný rozhovor,u nás se vydává místní zpravodaj a každý měsíc , hned první den v měsíci pro něj jdu do informačního centra.Sml16

  superkarma: 0 21.02.2013, 09:17:08
 5. [45] rendac [*]

  Ať se vám daří ve psaní

  superkarma: 0 21.02.2013, 08:44:06
 6. avatar
  [44] lenig [*]

  kobližka — #43 no my jsme mezi KV (asi 40 km) a PZ (asi 50 km)

  superkarma: 0 21.02.2013, 08:04:13
 7. avatar
  [43] kobližka [*]

  lenig — #42 Já pocházím z Nýřan,ale koukala jsem,že Toužim je Karlovarský kraj,tak teď si nejsem jistá...ale asi to bylo na rozhraní.Tenkrát to byl Západočeský kraj Sml30

  1. na komentář reaguje lenig — #44
  superkarma: 0 20.02.2013, 20:24:44
 8. avatar
  [42] lenig [*]

  kobližka — #41 a ty jsi odkud? Sml80

   DÍKY VŠEMSml59

  1. na komentář reaguje kobližka — #43
  superkarma: 0 20.02.2013, 19:31:20
 9. avatar
  [41] kobližka [*]

  To je krásné.Jako holka jsem taky snila o žurnalistice,ale jen snila.No,myslím,že i když "jen" dobrovolná novinářka,tak nad nějakou finanční odměnou by se vydavatel měl zamyslet.Jo,a ten kraj znám....

  1. na komentář reaguje lenig — #42
  superkarma: 0 20.02.2013, 18:57:59
 10. avatar
  [40] ekleinovka [*]

  Šikula jsi,můžu Ti jen popřát - jen tak dálSml67Sml67Sml67

  superkarma: 0 20.02.2013, 18:53:13
 11. avatar
  [39] lenig [*]

  dasena — #38 žíš, nejsem nijak úspěšná Sml23Sml23Sml23,jenom dělám to, co mě bavíSml67

  superkarma: 0 20.02.2013, 18:50:27
 12. avatar
  [38] dasena [*]

  Přeji k Vaší ráci hodně úspěchů, jen jsem na tento článek přišla náhodou a jsem dost překvapená, jak jste úspěšná, gratuluji

  1. na komentář reaguje lenig — #39
  superkarma: 0 20.02.2013, 18:00:56
 13. avatar
  [37] lenig [*]

  Genina — #36 ahojky, děkuji Ti Geninko milá, už jsem Tě dlouho nepotkallaSml79

  superkarma: 0 20.02.2013, 17:30:43
 14. avatar
  [36] Genina [*]

  Dočetla jsem jedním dechem. Překvapená, potěšena, no jednínm slovem, Lenko, jsi jednička. Přeji všechno nejlepší, a budu hledat pokračování. Držím palečky!!!!Sml67

  1. na komentář reaguje lenig — #37
  superkarma: 0 20.02.2013, 17:08:50
 15. avatar
  [35] lenig [*]

  Trefa — #34 jsn, já znám i Žlutice, i když jsme je spíš jen několikrát projížděli a jednou jsme jeli za naší doktorkou tam Sml22, kde jsi teď???

  superkarma: 0 20.02.2013, 12:31:12
 16. [34] Trefa [*]

  Trefa:Touzimsko znam,jako mala jsem tam bydlele.a pak tam bydlela sestra ve Zluticich.

  1. na komentář reaguje lenig — #35
  superkarma: 0 20.02.2013, 12:23:03
 17. avatar
  [33] margot [*]

  lenig — #32 krása, článek jsem četla už tehdy, no, přeji ti, ať snaha neuvadne a ať se daří čím dál lípSml67

  z vlastní zkušenosti musím říct, že je těžké lidi k něčemu vůbec pohnout, i když se jedná o jejich vlastní majetek - natož pak o dobro obceSml80

  superkarma: 0 20.02.2013, 11:44:47
 18. avatar
  [32] lenig [*]

  margot — #31 fakt se snažíme, vydáváme noviny, máme i internerové noviny na FCB, máme plákáty všude po městě...ale s lidmi nic moc nenaděláš...Info tu teprve jede necelé dva roky, tak třeba ještě máme šanci...

  tady ti připomenu článek

  http://zena-in.cz/clanek/pohled-z-druhe-strany-takhle-vypadaji-trhy-z-pohledu-organizatora/kategorie/ctenarske-prispevky

  a to nás překvapilo, že účast byla opravdu ohromná Sml59, tak stále doufáme, že si lidi naučíme Sml67

  1. na komentář reaguje margot — #33
  superkarma: 0 20.02.2013, 11:30:48
 19. avatar
  [31] margot [*]

  lenig — #30 nj, rozpohybovat lidi, co jsou pohodlní je hrozně těžké... promo pořádný, nějakou motivaci..

  1. na komentář reaguje lenig — #32
  superkarma: 0 20.02.2013, 11:17:54

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] lenig [*]

  margot — #29 le někdy mě mrzí reakce lidí - děláme výlety, divadla pro děti i dospělé (jako že objednáme představení k nám do Sokolovny), teď v pondělí byla burza dětského oblečení....no...přišla prodávat 1 paní, do divadla na Broučky v sobotu prý přišlo asi 20 dětí včetně doprovodu, takže lidi si neváží toho, co děláme...ale zase jen někteří, máme už "svoje" lidi, co se zajímají o naši práci...jenže spousta je těch, kteří hulákají, že se tu NIC neděje, ale přitom nechodí....je to smutné Sml80

  1. na komentář reaguje margot — #31
  superkarma: 0 20.02.2013, 11:12:53
 2. avatar
  [29] margot [*]

  lenig — #28 tak to máte prima, u nás je leda prd, mimo zasedání radnice

  1. na komentář reaguje lenig — #30
  superkarma: 0 20.02.2013, 11:00:00
 3. avatar
  [28] lenig [*]

  margot — #27 takové věci můžeme pořádat a taky hodně děláme právě v Infocentru, kde kromě samotného centra máme i velký kinosál...(no velký, asi jako jedna menší třída ve škole)Sml80

  1. na komentář reaguje margot — #29
  superkarma: 0 20.02.2013, 10:53:41
 4. avatar
  [27] margot [*]

  lenig — #26 tak si otevřete malou redakční literární kavárničku nebo čajovnu - já bych ji pojmenovala Toužím a pořádala bych tam srazy a diskuze s lidmi, kterým na osudu a dění v Toužimi záleží. občas bych tam měla besedu se zajímavými hosty nebo s místními... jo, to by mě baviloSml16

  1. na komentář reaguje lenig — #28
  superkarma: 0 20.02.2013, 10:38:59
 5. avatar
  [26] lenig [*]

  tetička25 — #25 tady u nás není žádná kavárna Sml23Sml31Sml57, proto já s lidmi dělám rozhovory doma :-) Sml67

  1. na komentář reaguje margot — #27
  superkarma: 0 20.02.2013, 10:27:39
 6. [25] tetička25 [*]

  lenig — #24 Hm, škoda, že nedělala rozhovor Saša, ta se scházívá v kavárně, mohlo z toho být alespoň příjemné posezení.

  1. na komentář reaguje lenig — #26
  superkarma: 0 20.02.2013, 10:26:24
 7. avatar
  [24] lenig [*]

  tetička25 — #22 snad mi Jakub dovolí, abych to prozradila - písemně jsme komunikovali přes mail...Sml22

  1. na komentář reaguje tetička25 — #25
  superkarma: 0 20.02.2013, 10:22:41
 8. [23] Roland [*]

  Lenig je prostě šikula Sml16.

  superkarma: 0 20.02.2013, 10:20:16
 9. [22] tetička25 [*]

  Krásný rozhovor. Jak se takový rozhovor dělá, na dálku nebo na blízko. Jakub opustil svůj ranč a vyrazil na západ, nebo položil otázky písemně a odpovědi byly také písemné?

  1. na komentář reaguje lenig — #24
  superkarma: 0 20.02.2013, 10:13:08
 10. avatar
  [21] Milea [*]

  Ty jo, to jsem netušila. Ať se vám daří ve psaní a i v životěSml73

  superkarma: 0 20.02.2013, 09:11:23
 11. avatar
  [20] ToraToraTora [*]

  lenig — #18 Sml54 Tak nějak jsem si to myslela Sml30

  superkarma: 0 20.02.2013, 09:01:09
 12. avatar
  [19] lenig [*]

  Hanula — #16  my jsme vydávali s dětmi školní časopis na škole, kde jsem pracovala...jmenoval se Paprsek a bylo to fajn Sml59

  superkarma: 0 20.02.2013, 08:49:40
 13. avatar
  [18] lenig [*]

  ToraToraTora — #15 pan ředitel hlavně hulí jak tovární komínSml68

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #20
  superkarma: 0 20.02.2013, 08:48:39
 14. avatar
  [17] ToraToraTora [*]

  Od pohledu jsi živel, takže jdeš i dobrovolně do všeho s nasazením. To je super.

  superkarma: 0 20.02.2013, 08:47:29
 15. avatar
  [16] Hanula [*]

  Sml59Sml59Sml59máš talent - jako náctiletá jsem ve škole vydávala časopis Šotek - maminka dělala v tiskárně, tak to šlo..... jen ty příspěvky jsem musel honit....

  1. na komentář reaguje lenig — #19
  superkarma: 0 20.02.2013, 08:46:41
 16. avatar
  [15] ToraToraTora [*]

  Sml67 pan ředitel ZUšky si patrně bez mlhy husté tak, že by se dala krájet neumí představit kulturní zážitek.

  1. na komentář reaguje lenig — #18
  superkarma: 0 20.02.2013, 08:46:23
 17. avatar
  [14] lenig [*]

  margot — #11

  když mě Jakub oslovil, tak jsem si říkala...no proč ne, ale když mi

  včera napsal, že se "mám dneska těšit", tak jsem opravdu dostala strach,

  jak to přijmete - vy čtenářky http://zena-in.cz/images/smiles/sml80.gi...

  jinak díky fakt všem, jste moc milé http://zena-in.cz/images/smiles/sml67.gi...http://zena-in.cz/images/smiles/sml59.gi...http://zena-in.cz/images/smiles/sml67.gi...

  superkarma: 0 20.02.2013, 08:39:50
 18. avatar
  [13] Kytinkak [*]

  margot — #11 když mě Jakub oslovil, tak jsem si říkala...no proč ne, ale když mi včera napsal, že se "mám dneska těšit", tak jsem opravdu dostala strach, jak to přijmete - vy čtenářky Sml80

  jinak díky fakt všem, jste moc milé Sml67Sml59Sml67

  superkarma: 0 20.02.2013, 08:36:35
 19. [12] marienka-m1 [*]

  Zajímavý koníček a určitě zabere moře času, hodně štěstí při vymýšlení nových témat Sml16

  superkarma: 0 20.02.2013, 08:34:20
 20. avatar
  [11] margot [*]

  lenig — #6 proč obavy? bych byla na sebe radši pyšná, než toto - vždyť píšeš dobře a teď jsi ještě navrch slavnáSml54

  1. na komentář reaguje Kytinkak — #13
  superkarma: 0 20.02.2013, 08:32:57
 21. [10] jithule [*]

  Tak proto má Lenig tak hezké články. Čtu je ráda. Gratuluji moc k Vaší práci Lenko.

  superkarma: 0 20.02.2013, 08:28:53
 22. avatar
  [9] lenig [*]

  Věrulinka — #8 děkuji Sml79

  superkarma: 0 20.02.2013, 08:07:07
 23. avatar
  [8] Věrulinka [*]

  lenig — #6 Sml59Sml59Sml59Sml59Sml59 Leničko, krásně jsem si početla, jsi veliká šikulka Sml59Sml59Sml59Sml59Sml59, hodně dalších úspěchů ve Tvém psaní Ti přeji Sml67Sml67Sml67Sml67 Sml59Sml59Sml59Sml59Sml59

  Při čtení básně jsem si zaslzela Sml22

  1. na komentář reaguje lenig — #9
  superkarma: 0 20.02.2013, 07:56:45
 24. avatar
  [7] zsuzsika [*]

  Mladý svět  patřil nerozlučně k mému mládí,určitě jsem už tehdy Tvoje články četla,

  ať se daříSml67

  superkarma: 0 20.02.2013, 07:52:06
 25. avatar
  [6] lenig [*]

  děvčata děkuji, ani nevíte, s jakými obavami jsem otvírala tuto dnešní stránku Sml58

  1. na komentář reaguje Věrulinka — #8
  2. na komentář reaguje margot — #11
  superkarma: 0 20.02.2013, 07:38:24
 26. avatar
  [5] tajnostii [*]

  Ať se daříSml22

  superkarma: 0 20.02.2013, 07:23:50
 27. avatar
  [4] margot [*]

  děkuji za seznámení s Lenig, máš skvělou práciSml67

  superkarma: 0 20.02.2013, 07:22:14
 28. [3] Krtina86 [*]

  Příspěvky od Lenig čtu ráda, to je fakt.Sml67

  superkarma: 0 20.02.2013, 07:02:40
 29. avatar
  [2] marde [*]

  Tak ať ze svého psaní máte dobrý stále dobrý pocitSml67

  superkarma: 0 20.02.2013, 06:43:07
 30. avatar
  [1] LudPa [*]

  Tak ať se psaní daří.

  superkarma: 0 20.02.2013, 06:33:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme