Domácnost

Lenka: Inteligentní bydlení mi pomáhá s výchovou dětí

Narazil jsem na zajímavou maminku, paní Lenku B., která si nechala v domě instalovat tak zvanou „inteligentní domácnost“. Povídali jsme si o tom, jak to funguje a jaké s tím má zkušenosti. Dům jí například hlídá vypnutí spotřebičů, když je prázdný...

chytrý dům

Přijdete domů a máte vyhřátou koupelnu. Když jste ráno dům opouštěla, nemusela jste se starat o to, jestli jste zamkla, či nikoli, jestli jste vypnula sporák, nenechala téct vodu... Proč ta lehkovážnost? A proč ne, prázdný dům si přece vše pohlídal. Ne, to není sci-fi, to je model moderního stylu bydlení, kterému se říká „inteligentní domácnost“.

Podařilo se nám kontaktovat paní Lenku B., která právě v takovém domě žije a nemůže si ho vynachválit, zvláště při péči o děti...

Vy máte instalovanou tak zvanou „inteligentní domácnost“. Co to konkrétně znamená?
Inteligentní domácnost velmi jednoduše řečeno znamená, že můj dům je samostatný, zvládá mnoho procesů, aniž bych na ně já musela myslet, zapínat je, vypínat je, případně mě upozorní, že se něco neděje tak, jak má. Pro mě to znamená komfort, pro dům to znamená mnoho procesů, které se odehrají, ale já si jich nemusím všímat, jsou naprogramované, funguji bez mého zásahu.

Dálkové ovládání (přenosné)

chytrý dům

Buďte trošku konkrétní...
Dům například ovládá topení. Ví, kdy ráno vstáváme, a vytopí dům tak, abychom vstávali do tepla. Ví třeba, kdy se přibližně chodíme večer koupat, a vyhřeje podlahu v koupelnách. Vše se děje samo, aniž bychom to museli každý den zadat do nějakého systému. Inteligentní dům ví, kdy jsem odešla, a utlumí procesy, které nejsou třeba. Vypne některé spotřebiče (zásuvky) v domácnosti, vypne vodu, ztlumí topení, hlídá žaluzie. Také je možné ovládat ho i na dálku, připojit se na kamery, které hlídají exteriér, nebo poslat domu pokyn, že se dnes vracím z práce dříve, aby začal znovu topit. Pokud je v domě rekuperace, dům sám vyvětrá, a to třeba i v noci, což je obzvláště v zimě, kdy je v pokoji suchý vzduch, velká výhoda. Dům sám ovládá rolety nebo závěsy. Ráno je otevře, večer sám zavře, a orientovat se může podle denního světla nebo jednoduše dle času, který mu zadám. V létě zatáhne žaluzie až kolem deváté večer, v zimě už kolem čtvrté, když už je venku tma. A pak může mít inteligentní domácnost mnoho dalších šikovných „vychytávek“, jako jsou dálkově ovládaná světla, noční osvětlení nebo hudba v pokojích ovládaná z různých míst v domě.

Ovládací panel (nepřenosný)

chytrý dům

V čem všem vám ulehčuje „inteligentní dům“ starost o děti?
Především mi přidává víc času pro děti. Patřím mezi ženy, jejichž manžel má náročnou práci, mnoho času věnuje svému podnikání a doma už nechce řešit, proč netopí kotel, proč se nezavírá brána atd. Starost o dům zůstává tedy z převážné většiny na mě, ale díky inteligentní instalaci mi život neztrpčuje, naopak. Všechno na ovládacích panelech je jednoduché, zobrazeno v přehledných ikonách, a přestože jedním stisknutím vyvolám několik procesů, pro mě je to právě jen to jediné stisknutí, o víc se nestarám a mohu se dál věnovat dětem. Navíc děti jsou velmi učenlivé a obzvláště počítače a různé technické vymoženosti je baví víc než cokoli jiného. I to nejmenší dítě se velmi rychle naučí, že stiskem této ikonky si rozsvítí a stiskem té druhé zatáhne žaluzie. I noční osvětlení je pro děti výborná věc. V našem domě máme v chodbě, kousek nad zemí, takové velmi hezké úzké „škvírky“, které se rozsvítí, když se setmí, a svítí celou noc. Neozařují, svití jen jemně, ale zajistí, že se děti nebojí samy v noci na toaletu nebo velmi snadno najdou cestu k mámě do postele (směje se).
Dcera je astmatik a kašel ji trápí hlavně v noci, a o to víc, když je vzduch v místnosti suchý a teplý. Díky inteligentnímu bydlení mohu v pokoji i v noci nechat vyvětrat (pomocí rekuperace) a hlídat teplotu i vlhkost.
Ale sem spadá mnohem více věcí. Dnes, když máme ještě hodně malé děti, je moje odpověď jiná, děti zatím nikdy nejsou samy doma, vždy je někdo s nimi a někdo je hlídá. Ale až povyrostou, budu vědět, že odešly z domu, zabezpečily nebo ubezpečily ho, že nenechaly puštěné nějaké spotřebiče nebo vodu... A pro jejich vlastní bezpečnost? Umíte si třeba představit, že máte kolem bazénu IR závory, které by zajistily, ze když tam někdo bude padat, vyhlásí to poplach?

Co vás nejvíc překvapilo, když jste si nechala všechna zařízení nainstalovat?
Překvapilo mě, že to vůbec není tak technické, jak se prezentuje. Je to pro ženu (nebo aspoň pro mě) hrozně intuitivní.

Je to vlastně jen jedno zařízení s nějakým „centrálním mozkem domu“, anebo správná kombinace několika zařízení?
Obojí, samozřejmě řízení technologií musí řešit řídicí systém, ale je to i o vhodná kombinace dalších prvků a spotřebičů. U nás instalaci dělala firma PanLiving, jde o kombinaci ideálního řešení a našich požadavků.

Říkáte, že díky chytrému domu máte více času na děti, když jsem ale slyšel, že jim třeba pouštíte na dálku pohádky, nepřijde vám, se tím naopak vztah matka-dítě odcizuje?
Samozřejmě že ne. Inteligentní domácnost neznamená, že se po stisknutí tlačítka stroj zmocní dětí, vydrhne je od hlavy k patě a přesune do postýlky, kde je na dvanáct hodin vypne. Naopak, jak už jsem říkala, starost o dům mi neubírá čas, který chci věnovat dětem. A zároveň náš malý syn, vždy když ráno slyší, že se v půl osmé otevřely venkovní žaluzie, je to pro něj impuls, že už je nejvyšší čas vytáhnout rodiče z postele! Žádné vyspávání!

Dobře, ale ještě chvilku si budu stát na svém. Nepřijde vám to trochu děsivé: Když si člověk vybaví filmy jako Já, robot, či třeba náš horor Babičky dobíjejte přesně, že vaši domácnost ovládá technika automaticky.
Tak třeba to ovládání pohádek na dálku opět neznamená, že usadím děti k pohádce a na dálku z kanceláře jim střídám pohádky. To vážně ne. Na moje velmi živé děti by to asi nefungovalo. Brzy by si na mě došláply (smích). Ale snad každá máma si vybaví situaci: „Maminko, pusť mi pohádku O Malence...“ a od té chvíle se celá rodina snaží najít pohádku O Malence. Nechali jsme ji v obýváku, nebo v ložnici? Nebo jsme se na ni dívali v autě cestou k babičce? Nebo jsme ji zapomněli u babičky? A když ji konečně najdeme a otevřeme obal od DVD, tak na nás místo Malenky vykoukne Krteček... Ovládání pohádek na dálku znamená, že máme všechny pohádky nahrané na jednom centrálním úložišti a DVD jsou pěkně uspořádaná ve skříni a nepotřebujeme je. Když děti chtějí pustit pohádku, můžu odkudkoliv, třeba z kuchyně, když chystám večeři, stisknout tlačítko „TV hala“ , pak druhé „pohádka O Malence“ a je to hotovo.

Světlo u schodiště (škvíry ve tmě slabě září)

chytrý dům

Co se může pokazit?
PanLiving poskytuje vzdálenou správu, takže jen výjimečně. Pokud něco nefunguje tak, jak má, dá se to rychle opravit na dálku. Výjimečně je nutný zásah servisního technika přímo na místě. Samozřejmě na počátku užívání jsou návštěvy technika častější, než se vše nastaví tak jak má, ale dnes už potřebuji zásah odborníka jen, když se jedná o nějaký nový upgrade.

Kolik vás to stálo?
My máme velký a nový pětisetmetrový dům a manžel si potrpí na drahé vybavení - třeba televizi, takže se nám to docela nasčítalo. Montáž toho nejzákladnějšího, pokud vím, stojí okolo dvou set, dvou set padesáti tisíc. Lidé, kteří si ji nechají dělat, ví, že ušetří dlouhodobě třeba na topení, protože dům v zimě přitápí chytrým otvíráním žaluzií. Instalace je možná i do starší domácnosti, nemusíte si kvůli tomu stavět nový dům.

Pro koho primárně byste jako uživatelka model „inteligentní domácnosti“ doporučila?
Pro všechny lidi, kteří mají rádi komfort a moderní způsob života. Zároveň i pro ty, kteří si hlídají úspory, a zajímá je například, kolik protopí.

Chtěla byste „inteligentní domácnost"?

Možnost%
Ano.48,4
Ne.51,6

Kam dál?

   
26.01.2012 - Dům a byt - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [26] Marika11 [*]

  tiež by som chcela taký inteligentný dom O:) Sml67

  superkarma: 0 28.11.2013, 20:16:41
 2. [25] sdrawa [*]

  Když už bych zkusila inteligentní bydlení, tak bych si na něj vybrala nějakou pěknou lokalitu, například byty praha 6

  superkarma: 0 12.04.2013, 09:19:56
 3. [24] Martina59 [*]

  Firma epodlahovetopeni.cz dodává dobré topné rohože

  superkarma: 0 03.04.2013, 12:05:57
 4. [23] jithule [*]

  ani ne

  superkarma: 0 08.02.2012, 14:31:34
 5. [22] jerenika [*]

  ..tak to by bylo fajn mít Sml67 Sml54

  superkarma: 0 08.02.2012, 00:04:23
 6. avatar
  [21] ekleinovka [*]

  Líbilo by se mi to,ovšem levné to zrovna není,takže...jsem spokojená s tím,co mámSml16

  superkarma: 0 04.02.2012, 10:43:23
 7. [20] free [*]

  Za mého dětství jsem po příchodu ze školy musela vynest ze všech kamen popel, nanosit dříví /nachystat na topení/ a v kuchyni i zatopit.  Bylo mi 8 let. 

  Asi jsem strádala špatnou výchovou.

  superkarma: 0 01.02.2012, 22:19:37
 8. avatar
  [19] kobližka [*]

  LudPa — #18 A jak jde smáznout již odeslaný komentář?

  superkarma: 0 01.02.2012, 18:12:33
 9. avatar
  [18] LudPa [*]

  Raději jsem svůj komentář smázla. Nechci používat na stará kolena sprostá slova.

  1. na komentář reaguje kobližka — #19
  superkarma: 0 01.02.2012, 17:23:43
 10. [17] Kateřina Nová [*]

  Máme také poměrně velký dům a tohle si mi opravu líbí! Nestojí to zase tolik v porovnání s tím, kolik jsme zaplatili,  resp. ještě budeme pár let za dům. Když to i šetří...tak proč ne. Sml59

  superkarma: 0 27.01.2012, 12:59:54
 11. avatar
  [16] Suzanne [*]

  Mně se to líbí. A líbí se mi to moc. To, že se tu mluví o výchově, to je jen takový bonus, co si paní třeba i vymyslela, když měla hledat další pozitivaSml30 Ze závislosti bych strach neměla, ba ani se nebojím o ty "ubohé děti", že by si neuměly spláchnout záchod nebo vypnout konvici. Je to stejné jako s každou další technickou vymožeností. Mám mobil a pc? Využiju to. Nemám je? Zařídím se jinak. A děti se jistě pohybují i v jiných prostředích, ve škole, u babiček a pod. Děti jsou nejpřizpůsobivější, to jen dospělí jsou plni strachuSml24

  superkarma: 0 26.01.2012, 20:18:05
 12. avatar
  [15] femme [*]

  no aby mě žaluzie budily, tak daleko bych to teda dopracovat nechtěla Sml24

  superkarma: 0 26.01.2012, 15:44:20
 13. avatar
  [14] kobližka [*]

  cilani — #12 No,možná tam je něco podobného přednastaveného,taková elektronická chůva Sml57.Když už máme ty elektronické cigarety....,proč ne i chůvy?Sml57

  superkarma: 0 26.01.2012, 12:48:22
 14. avatar
  [13] kobližka [*]

  Lukáš Čejka — #10 Sml57Sml59

  superkarma: 0 26.01.2012, 12:46:45
 15. [12] cilani [*]

  kobližka — #6 třeba, když prcci olizují stěnu, nebo baští něco z podlahy, barák je okřikne..Sml80

  1. na komentář reaguje kobližka — #14
  superkarma: 0 26.01.2012, 12:03:10
 16. [11] Rikina [*]

  Celkem si umím představit, jak podobné technické vychytávky usnadní život někomu postiženému, nepohyblivému, nebo na vozíku, pro koho opravdu je problém sám udělat spoustu úkonů běžných, nad kterými zdravý člověk ani nepřemýšlí. Jenže takový člověk si to zase z invalidního důchodu nepořídí... Sml80 

  superkarma: 2 26.01.2012, 11:11:07
 17. avatar
  [10] Lukáš Čejka [*]

  enka1 — #2 natoc to a posli video, prosiiiiim Sml54

  1. na komentář reaguje kobližka — #13
  superkarma: 0 26.01.2012, 11:00:24
 18. avatar
  [9] vmarta [*]

  Celý systém pro vzorový byt 3+kk vychází dle nabídky orientačně na 215000 Kč...info z netu :)

  superkarma: 0 26.01.2012, 10:53:31
 19. [8] posp [*]

  Nemohli byste uvést cenu????

  superkarma: 0 26.01.2012, 10:18:54
 20. avatar
  [7] kobližka [*]

  Já se raději spolehnu sama na sebe!

  superkarma: 0 26.01.2012, 09:18:16
 21. avatar
  [6] kobližka [*]

  Jak může někomu "inteligentní dům" pomáhat s výchovou dětí  Sml80Sml28...to jako,že když nebudu muset zapnout čudlík pračky,nebo sama rozsvítit,budu mít na děti víc času a lépe je vychovám?Tak to potom naše matky v polovině minulého století tu výchovy asi prošvihly na celé čáře....Sml30

  1. na komentář reaguje cilani — #12
  superkarma: 2 26.01.2012, 09:17:38
 22. avatar
  [5] RenataP [*]

  a budou ty její ulehčený děcka vůbec umět někde na návštěvě po sobě spláchnout záchod, zhasnout světlo a vypnout konvici?

  To je dost masakr, to aby matinka začala čas využívat k horentnímu vydělávání, aby dětem, až opustí hnízdo, přispěla na inteligentní domácnost, na kterou byli zvyklé doma....Sml57

  superkarma: 0 26.01.2012, 09:10:38
 23. avatar
  [4] Dante Alighieri [*]

  enka1 — #2 Taky poskakuju a máchám. Sml30

  superkarma: 0 26.01.2012, 08:38:01
 24. [3] lidicka [*]

  Je to snad pro toho, kdo už neví co s penězi....Sml52

  superkarma: 0 26.01.2012, 06:40:25
 25. avatar
  [2] enka1 [*]

  Tak mě rozčiluje i automatické rozsvěcení na chodbě baráku, jsem menší postavy, tak musím u výtahu poskakovat nebo máchat rukamaSml16.......taky radši sama

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #4
  2. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #10
  superkarma: 0 26.01.2012, 06:16:46
 26. [1] Rikina [*]

  Co se stane, když všichni odejdou a v mezičase dojde k výpadku proudu? Pustí je ten barák potom vůbec zpátky domů? Kdo potom všechny ty systémy restartuje a znova nastaví? A za kolik? Sml80 Co až děti povyrostou a začnou zkoumat nejrůznější možnosti? Sml57 Jak v článku psáno, děti jsou učenlivé. A všetečné. A pak se bude matinka divit, proč netopí kotel a nezavírá brána... Sml30 Nechtěla bych to. Ani kdybych na to měla, jakože nemám a nikdy mít nebudu. Ale nepřijde mi jako příkoří dojít si po svých k vypínači a rozsvítit osobně. Sml80 Ještě nikdy se mi nestalo, že bych nechala zapnutý spotřebič, nebo téct vodu. Ani pustit dětem pohádku u nás nebyl nikdy takový problém, jak popisuje článek. Nemohu se zbavit dojmu, že člověk, jsa voděn za ručičku a všechno je mu pod nos technikou předloženo, pozvolna zhloupne a pozbude praktických schopností a dovedností. Pokud je tedy vůbec měl, že. Sml57 Onajedna věc je usnadnit si život a druhá stát se závislým. Sml80 

  superkarma: 4 26.01.2012, 00:29:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme