Už z titulku patrno, že kouření na veřejnosti čtenářce Lenig opravdu vadí. Důkazem toho je i její „zuřivě napsaný protikuřácký příspěvek“.

Přeji hezké pondělí do redakce i všem žínkám!

Na první otázky odpovídám všude ANO ANO ANO!

Kuřáci mi vadí, protože já jsem ten, kdo nedobrovolně musí dýchat příšerný smrad (promiňte) z cigaret. Já jsem ten, kdo se v obraně rozkašle a někdy se mohu i udusit. Vadí mi to moc a moc. Kdo chce hulit, měl by mít pro to vyhrazený prostor, a to takový, aby to vůbec neobtěžovalo lidi okolo. Já nemohu chodit na plesy a ani pořádně do restaurací, protože mě kouř dráždí a vadí. Ještě ani kuřáka nevidím, ale automaticky se rozkašlu a tak vím, že je někde na blízku nebo prošel před chvílí. Hlavně teď na podzim, když jsou mlhy a vzduch se nějak drží při zemi, cítím je všude. Ale třeba do té restaurace jít nemusím, když mi to vadí, nicméně někdy musím jet někam a na zastávce kouří třeba jen jeden člověk, kouř se rozplyne mezi lidi, mnozí kašlají, ale kuřák je spokojen. Tak to je opravdu něco :-(

Nedávno jsem šla s dcerou do divadla, o přestávce běžím na toaletu, foyer plný kuřáků....a tak jsem druhou půlku divadla jen rušila svým kašlem. Už nechodím do divadel. Totéž mě potkalo vloni na koncertu Marušky Rottrové, z prostor KV arény se do hlediště táhl dým a já místo, abych si vychutnala krásné písničky, jsem se dusila kašlem a ještě MNĚ (místo těm kuřákům) bylo trapně, že ruším.

Další podobný příklad, který mi doslova hnul žlučí, se stal na konci školního roku. V našem městě se konal výroční koncert ZUŠky. Tyto akce se bohužel musejí dělat v místní sokolovně (jiný sál tu nemáme), kde se kouří. A nikomu nevadí, že cigaretový kouř se dostane z hospody do sálu, kde vystupují děti a sedí jejich rodiče, babičky, dědové a sourozenci. Udělala jsem kvůli tomu ve městě „čóro móro“ a hádejte, kdo byl nejhorší? No přeci JÁ!!!! Přitom si myslím, že tady nešlo jen o mne, jako velkého odpůrce cigaret, ale hlavně o ty děti. Copak si zaslouží, aby za svou celoroční snahu něco se naučit a potom s tím vystoupit před plným sálem, musely dýchat cigaretový kouř? A tak už nechodím na žádné akce do naší sokolovny :-(

Kuřáci u nás nejsou vůbec utlačováni, naopak. Kolik lidí kouří a trpí třeba astmatem nebo jinými nemocemi a léčení i léky jim platí pojišťovna. A na druhé straně, kolik je u nás dětiček, které nemají nárok na léčbu nebo zdravotní pomůcky??? Samozřejmě to jsou nejen děti, ale i my dospělí, kteří si stále platíme více léků z vlastní peněženky, ale takový kuřák to může mít zrovna naopak. Všem do jednoho bych nechala, aby si za léky platili z vlastní kapsy. Protože kouření u nich způsobuje více nemocí než u nekuřáků!

Za svoje roky bojů o nekuřácké restaurace jsem mluvila s mnohými provozovateli restaurací a většina z nic potvrzuje, že se jim nesnížil počet hostů, pokud udělali ze své provozovny právě tu nekuřáckou. Naopak, chodí k nim více lidí. Jenže to spíš bohužel platí ve velkých městech, kde je mnoho restaurací a hospod než tam, kde jsou tři a provozovatelé bojují o každého hosta, který přijde denně po práci na pivo. (Jsem nyní hodně slušná). Navíc i servírky a číšníci si chválí v nekuřáckých restauracích čistý vzduch a hezčí prostředí. Nechodí domů zahulení jako dříve.

Já bych zakázala kouření všude na veřejnosti, ale bohužel i na balkonech paneláků. Máme tu smůlu, že okolo nás jsou asi samí kuřáci. V létě jsme večer nemohli větrat, protože se nám do ložnice valil kouř, teda spíše zápach. Ale to už je zase můj problém, musela bych se odstěhovat někam mimo civilizaci, abych tohoto byla ušetřena.

U mě na pracovišti nikdo nekouří, teda vůbec se tam nesmí kouřit a kolegyně tedy chodí ven. Naštěstí se v kanceláři střídáme-každá pracujeme jiný den, tak mě až tak moc neotravuje a když máme poradu, vždy se mi omluví, že si jde zakouřit, ale jde ven. Manžel pracuje v partě nekuřáků (4 lidé), ale když za nimi někdo přijde pro zakázku, tak si s klidem u nich na dílně zapálí a to jeho i kolegy taky pěkně vytáčí!

Z mého dnešního opravdu zuřivě napsaného příspěvku je jasné, že jsem nekuřák. Tomuto jsem moc ráda, protože když si někdy v obchodě všimnu, kolik stojí krabička cigaret, ihned si to přepočítám, co my doma za to máme třeba ovoce a zeleniny.

P.S. kdysi jako mladá holka jsem zkoušela kouřit, ale nechutnalo mi to a když jsem byla těhotná, vyloženě jsem ve styku s nějakým kuřákem zezelenala jako sedma. To byl pro mne signál pro to, abych se nestala kuřákem, a jsem tomu opravdu ráda.

Tolik k dnešnímu tématu o kouření.

přeji všem čtenářkám hezký den
Lenig

pozn.red.: text nebyl redakčně upraven

_________________

Panečku, to je tematický příspěvek! Vy byste mohla z fleku vést protikuřáckou kampaň.
Děkuji, že jste napsala a já si to jdu celé přečíst ještě jednou ))
Pěkný den, pokud možno mezi nekuřáky.
Saša

Téma dnešního dne: Vadí vám kouření na veřejnosti?

 • Vadí vám, když stojíte např. na autobusové zastávce a někdo vám kouří přímo pod nosem?
  (prý je zase kouření na zastávkách nově povoleno / prostě Kocourkov)
 • Jsou u nás kuřáci utlačovaní nebo naopak bezohlední?
 • Umíte si představit, že by se přestalo úplně kouřit ve všech restauracích? Nezely by prázdnotou?
 • Jak se vám líbí třeba pohled na mladou slečnu jdoucí po ulici s cigaretou?
 • Byla jste taky taková?
 • Kde byste kouření zakázali a kde naopak myslíte, že je to moc přísné?
 • Jaké máte zkušenosti s kouřením na pracovišti?
 • A můžete se vyjádřit i úplně všeobecně:
  Kouříte?
  Nekouříte?
  Jste odnaučená kuřačka, jak jste to udělala?

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

 Jednu z pisatelek (a je jedno, zda jde o kuřačku nebo nekuřačku) odměním za pěkný příspěvek ještě „teplou“ knihou, horkou novinkou od Haliny Pawlovské / Strašná nádhera

kniha

Reklama