Novinky

Lenig: Nepovím - ti to

Pěkně sepsaný příspěvek ohledně jmen a příjmení poslala také čtenářka s nickem Lenig. Dozvíte se v něm řadu „skvostných jmen“ i proč jsme dali do titulku Nepovím - ti to…

Hezký den všem ženám-in a celé redakci.
Dneska jste dali opravdu zajímavé téma. Je mi už něco málo přes 50 let a za minulého režimu mě zaujala jména jako například:
Jituška, Jindřiška, Bohuška....prosím, v tom stavu, jak je píši a nikoli tak, jak jsem si tenkrát myslela, že se mají psát. Tyto tři ženyměly tato jména v občanském průkazu. Později jsem se setkala ještě s Oldřiškou a Bedřiškou, obě jména mi nedala spát.
„Proč dali rodiče holkám takové jméno?“, často jsem se ptala.
Vesměs šlo v mém životě o kolegyně, takže jsem se s psaním jejich jmen setkávala ve výkazech, na výplatnicích atd (dělávala jsem kancelářskou práci) celkem pravidelně.

Po revoluci jedni mladí manželé měli Kevina. Ptala jsem se jich, proč zrovna Kevin? Jméno se jim jasně zalíbilo v americkém filnu: Sám doma, a tak ho svému synkovi dali. Že s tím třeba jednou bude mít hošík problém, na to nemysleli. Už když začal Kevin chodit do školky, ten problém nastal.
Děti se mu smály, ale už bylo pozdě na nějaké opravy. Dneska už je chlapec jistě na druhém stupni ZŠ, určitě se se jménem jak on, tak spolužáci srovnali.

Také k nám do firmy chodil krásný mladý muž, který se jmenoval Oliver. Dost nezvyklé jméno u nás. Jeho maminka mi jednou říkala, že se jí toto jméno líbilo v knize Johanna Maria Simmela -  Láska je jen slovo. Dala jsem té paní za pravdu. Knihu jsem četla nejméně  10x a to jméno se mi tam taky moc líbilo.

Později jsem se setkala s romskou rodinou, kde se děti jmenovaly Bryan, Janette, Jesica a další si už nepamatuji. Též jsem se ptala jejich maminky, proč zvolila tato jména. A ona mi řekla, že se chystali s manželem odejít do Anglie, tak aby tam děti neměly se svými jmény problémy. Pokud vím, stále žijí v Čechách a Anglii znají jen z vyprávění příbuzných.

Kdysi mě v televizi zaujala Sandra Nováková....ta jména mi nejdou k sobě.

Také jsem se setkala za poslední roky se dvěma křestními jmény, což se mi ale docela líbí. Proč by se nemohl někdo jmenovat Daniel Jan Novák? Ale již méně chápu rodiče, kteří dají dítěti jméno Janet Jesica Nováková. Proč aspoň ne česká jména? Nu, lidé uvažují různě. Kamarádky kamarádka má synáčka Natanaela (snad jsem to dobře napsala), a tak bychom mohli pokračovat.

Ptáte se i na příjmení...Když mi bylo asi 15 let, setkala jsem se v Děčíně na prázdninách s klukem, který se mi představil jako Karel Nepovím - ti to.
Dodal...Koukala jsem na něj jako zjara, nicméně mi ukázal OP a opravdu - byl to Karel Nepovím.

Určitě bych si ještě vzpomněla na více jmen, která mě v mém životě zaujala. Ale to zase až někdy příště.
Krásné pondělí Vám přeje
Lenig

Pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

_________________________

Jsem ráda, že Vás dnešní téma zaujalo, já jsem si zase se zaujetím přečetla Váš příspěvek.
A z těch mnoha vámi uvedených jmen musím přiznat, že i mně se svého času moc líbilo jméno Oliver. Ale Oliver Stuška :)) Naštěstí zvítězil rozum.
Mějte krásný den a ještě jednou děkuji, že jste napsala
Saša

Téma dnešního dne: Neobvyklá jména

 • Znáte ve svém okolí nějakou nositelku neobvyklého jména, které jí absolutně nesedí k příjmení?
 • Líbí se vám, že se dnes řídí mnoho rodičů trendem dávat jména dvě?
 • A jaký je váš názor na použití jmen zahraničních, které se třeba vůbec nehodí k příjmení?
 • Dala byste svému dítěti jméno podle svého filmového idolu?
 • Dáváte jména dědičná po několik generací?
 • Setkaly jste se s někým, komu třeba zcela náhodně sedí jeho příjmení s povoláním?
  př. pekař: Jan Houska, strojvedoucí Jaroslav Mašinka nebo soudce Otomar Spravedlivý …
 • S jakou největší absurditou jména a příjmení jste se setkaly?

Tolik tematické, záchytné body, ale k tomuto tématu se můžete samozřejmě vyjadřovat vlastními slovy, názory – a také třeba absurdními jmennými nápady :)

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměníme pěkným dárkem:
románem od francouzského spisovatele Simona Mawera: Dívka, která spadla z nebe
a tělovým, sprchovým mlékem Fa

d

   
28.01.2013 - Čtenářské příspěvky - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. [23] onohlo [*]

  hezký příspěvek Sml22

  superkarma: 0 20.03.2013, 12:37:22
 2. avatar
  [22] SNÍŽEK [*]

  příjmení Vítámvás a Nehněvajsa jsou taky zajímavé Sml58

  superkarma: 0 28.01.2013, 21:10:24
 3. avatar
  [21] macasev [*]

  Já těm Samíkům a Tobíkům taky na chuť nepřišla, nicméně mám syna Jáchyma. V době kdy se narodil, se jich moc nevyskytovalo a na Moravě už vůbec. Příbuzenstvo skákalo vzteky do stropu(myslím, že si nezvykli dodnes) a v porodnici byli po těch všech Honzících, Jakubech,Tomáších a Lukáších příjemně překvapení. Dnes už je z něho puberťák a se svým jménem je spokojený. Jen střední a starší generace mu občas, než si zvykne, říká Jonáši a jeden hodně starý pán dokonce JonatáneSml30.

  superkarma: 0 28.01.2013, 21:04:04
 4. avatar
  [20] lenig [*]

  Rikina — #14 no, jen u nás v rodině jsou 2 Samuelové, už jsem si zvykla...Sml58, ale zpočátku mi to dělalo problémy..

  superkarma: 0 28.01.2013, 17:32:52
 5. avatar
  [19] polla [*]

  kobližka — #15 no já jsem to zažila sama na sobě, když nás bylo v druhé třídě základní školy 11 holčiček se jménem Alena. Co bych tenkrát dala za Rut, nebo Ester. A protože jsme kupodivu byly všechny celkem hodné, chytré a sebevědomé, tak tam ta odlišovací schopnost opravdu chyběla. A rodiče, aby mě alespoň trochu odlišili, tak mi říkali i o mě mluvili jako o Alen bez a na konci. A úplně každý se zeptal, zda mám na začátku E nebo A. No dost dlouho jsem jméno bez rozlišovací schopnosti nesnášela. Vzala jsem ho na milost až v době, kdy jsem se začala pohybovat v prakticky pouze mužském prostředí a jméno začalo plnit funkci jména.

  superkarma: 0 28.01.2013, 14:52:43
 6. [18] olinka55555 [*]

  lenig — #9 no to jo, to je jasné, ale třeba se někdo jmenuje např. Novák - Ćerný, jak se tedy bude jmenovat jeho paní, bude-li si nechávat i své rodné příjmení? Takže bude třeba Zelená - Nováková - Černá????

  Mně se dvě jména i příjmení líbí, někdy je to i praktické, jen mi není jasné kam až může ta linie příjmení dosahovat:-)))))

  superkarma: 0 28.01.2013, 14:38:08
 7. avatar
  [17] kobližka [*]

  Jindriska8 — #16 Vždyť je to úplně normálné jméno Sml22

  superkarma: 0 28.01.2013, 13:31:15
 8. avatar
  [16] Jindriska8 [*]

  Sml16Já mám taky v občance a rodným listě JindřiškaSml16

  1. na komentář reaguje kobližka — #17
  superkarma: 0 28.01.2013, 13:23:42
 9. avatar
  [15] kobližka [*]

  polla — #11 Myslím,že dát jméno po otci,matce,či některém z prarodičů ještě neznamná nedostatek fantazie.Jde také o vyjádření úcty k člověku,po kterém hodláme potomka pojmenovat.Osobně to teda také nemám moc ráda,ale když to někomu vyhovuje,proč ne.Pořád lepší než Vinetou Jedlička Sml16.Zrovna tak si myslím,že dát dítěti neobvyklé jméno není nutné z "odlišovací schopnosti",jak píšeš Sml16.Domnívám se,že dnešní populace se dokáže prosadit a odlišit úplně jinak,než nezvyklým jménem.

  1. na komentář reaguje polla — #19
  superkarma: 0 28.01.2013, 13:22:52
 10. [14] Rikina [*]

  Myslím, že Oldřiška ani Bedřiška by asi nechtěly mít v občance nezdrobněle napsáno Oldřicha/Bedřicha. Sml57 Sml80 No a ta další jména - Žaneta, Jesika - se vyskytují v této počeštěné podobě dost běžně. Mně se trochu nezdají biblická jména jako Rut, Rebeka, Ester, Jeremiáš, Samuel, Teofil a podobně, to se většinou nehodí skoro k žádnému příjmení, ale zas se to tolik moc nevyskytuje. Sml80 

  1. na komentář reaguje lenig — #20
  superkarma: 0 28.01.2013, 13:14:41
 11. avatar
  [13] lenig [*]

  polla — #11 v něčem s tebóu jistě budu souhlasit... a taky mi vadí, když je v rodině táta Honza, syn Honzík, vnuk Honzíček...naštěstí je mu 30 a rodinu neplánuje, neboť nevím, jak už by se prckovi říkalo..

  Přijde mi, že kde dají lidé jména po sobě, nemají dost fantazie...

  Nu a už musím běžet do práce, takže se loučím a budu až večer...

  superkarma: 0 28.01.2013, 12:33:42
 12. avatar
  [12] tepito [*]

  kobližka — #10 Tak na Páťu-kluka-jsem silně alergická...Sml15

  superkarma: 0 28.01.2013, 12:15:37
 13. avatar
  [11] polla [*]

  lenig — #6 no jména mají mít hlavně odlišovací schopnost. Takže podle, mě pokud má někdo příjmení typu Novák, Novotný, Dvořák a podobně, tak by měl mít k tomu alespoň trochu neobvyklé jméno. On Petr Novák a Jana Nováková už odlišovací schopnost ztrácí. Takže Sandra Nováková i Oliver Novák mi připadají naprosto v pořádku. A pak je to i otázka módy. V době, kdy Adéla Gondíková dostala své jméno, nebo Aneta Langerová, tak to bylo exotické. Dnes je to jméno tuctové. Takže podle mě by dítě mělo mít jméno, které bude schopné nejpozději v 5 letech vyslovit. Takže ráčkuje-li některý z rodičů, tak bych dítěti nedala jméno obsahující tuto hlásku. Tím bych se řídila u všech dalších vad řeči, které se v rodině vyskytují. Není sice nutné, aby dítě tu vadu mělo taky, ale proč riskovat. Stejně si myslím, že je nevhodné jména dědit. Zase pak jméno ztrácí odlišovací schopnost. A proto se přece jméno dává, aby se ten člověk odlišil od většiny. Připadá mi vyloženě trapné, když se všichni muži v celém širém příbuzenstvu jmenují například Jiří. Do takové rodiny jsem se přivdala a nikdy není jasné, o kom je zrovna řeč. A pak sama za sebe bez ohledu na příjmení nesnáším všechna jméma, které končí nebo začínají na "slav a mír". Prostě Mirek je v pořádku, Miroslav, nebo Slavomír už ne. Třeba jen proto, že když se dítě představí jako Mirek, tak pořád ještě netušíte, jak se vlastně jmenuje. A pokud jde o Jindřišku, Oldřišku nebo Bedřišku, Arnoštku atd. tak netuším, co by podle Vás v té občance měly mít napsáno. Je to prostě ženská podoba mužského jména. A je to většinou jmého zděděné, kdy tatínek toužil po tom, aby se syn jmenoval po něm a narodila se holčička. Ani mě nijak nepřivádí k nadšení módní jména. Když si vzpomenu na své dětství, tak ve třídě z 38 dětí, kde přibližně polovina byli chlapci, bylo 11 nositelek jinak celkem nezávadného jména, které se ani s příjmením většinou netluče "Alena". A můžu potvrdit, že kdyby se mohly jmenovat třeba Kordula, nebo Anastázie, tak by tomu daly přednost. V té době to jméno nenáviděly a aby byly odlišitelné, tak se jim říkalo příjmením. Takže radši cizokrajné jméno, než jméno tuctové. A posmívání se jménu už dnes není ani tak problém dětí, jako naopak staší generace. Děti jsou většinou na neobvyklé jméno pyšné.

  1. na komentář reaguje lenig — #13
  2. na komentář reaguje kobližka — #15
  superkarma: 0 28.01.2013, 12:15:30
 14. avatar
  [10] kobližka [*]

  No,já zase až tak moc proti cizím jménům nemám,teda pokud nejsou příliš exotická.Daleko víc mě vadí,když už teda rodiče dají své dceři například jméno Patricie a pak jí říkají "Páťo",nebo synkovi Tobias a nakonec je to "Tobík".Takovéhle patvary se mě teda rozhodně nelíbí,mám ráda,když se jméno používá v takovém tvaru,který je daný.

  1. na komentář reaguje tepito — #12
  superkarma: 0 28.01.2013, 12:04:38
 15. avatar
  [9] lenig [*]

  olinka55555 — #8 tak to mi jednou vysvětlila paní, která měla jméno například Dana Kořínková-Urcová, když jsem se podivovala, říkala mi, že podniká a změnou jména by musela úplně všechno měnit, razítky počínaje, jménem firmy a vším okolo konče. Tak to jsem pochopila jako dobrý důvod.

  1. na komentář reaguje olinka55555 — #18
  superkarma: 0 28.01.2013, 11:56:13
 16. [8] olinka55555 [*]

  Myslím, že to je spíš nezvyk a Bedřiška, Oldřiška nebo Jindřiška a další mi divná nepřipadají.

  Spíše jsem onehdy přemýšlela, jak to je, když má někdo dvě příjmení a pokud se dotyčná vdá a chtěla by si nechat rodné příjmení a současně i manželovo, tak už pak má tři příjmení?

  1. na komentář reaguje lenig — #9
  superkarma: 0 28.01.2013, 11:51:22
 17. avatar
  [7] Winnie the Pooh [*]

  Znám jednoho Mervina a se mnou do třídy hodily Luisa a Patricie. Všichni mají naprosto obyčejná tuzemská příjmení.

  superkarma: 0 28.01.2013, 11:46:06
 18. avatar
  [6] lenig [*]

  datura — #2  určitě by se jich mezi "celebritami" našlo dost, například Kordula Stropnická - to sice není cizí jméno, naopak, ale je velmi nezvykléSml80

  1. na komentář reaguje polla — #11
  superkarma: 0 28.01.2013, 11:21:39
 19. avatar
  [5] Krupová [*]

  Oliver StuškaSml30Sml30Sml30 to by ti Sašenko manžel poděkoval Sml57[/b]

  superkarma: 0 28.01.2013, 11:18:32
 20. avatar
  [4] átéčko [*]

  Nebrala bych cizí jména tak tragicky. Je to pro nás jen nezvyk.

  superkarma: 1 28.01.2013, 11:15:17
 21. avatar
  [3] lenig [*]

  já si ještě při čtení dalších příspěvků vzpomněla na jiná zvláštní jména.. kolega se jmenoval John Tichý, než začal mluvit, tak opravu tichý byl :-), ale ani u něho jsem nevěřila, že mu opravdu dali rodiče jméno John... k tak typicky českému příjmení...občas jsem mu říkala Silent Sml30

  superkarma: 0 28.01.2013, 11:13:08
 22. avatar
  [2] datura [*]

  No a co Ornela Štiková nebo Patricie Strouhalová, těch by se našlo Sml30

  1. na komentář reaguje lenig — #6
  superkarma: 1 28.01.2013, 11:10:50
 23. avatar
  [1] tepito [*]

  Potkala jsem Jessicu PokornouSml16

  superkarma: 0 28.01.2013, 10:43:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme