Ne, ne, to není vzpomínka na 17. listopad, ale každoroční konstatování čtenářky s nickem Lenig, u které chřipka a nachlazení zaklepou na dveře. Ona si však s nimi hravě poradí.

Hezký den přeji do redakce a všem žínkám :-)

Dnešní téma je „rýba“ a chřipka...Nu, jistě, jako většině lidí, ani mně se tyto nemoci nevyhýbají. Očkování proti chřipce se na rovinu bojím, nevěřím tomu, že dostanu ten správný tip. Obávala bych se, že by potom průběh chřipky byl u mne mnohem horší než by měl být. Každý rok, většinou v lednu-únoru, mě v noci z ničeho nic přepadnou 40.ti stupňové horečky, bolí mě každý kousek těla, a tak vím, že „je to tady“. Manžel mě ráno odveze k lékařce, protože bych sama neměla sílu dojít, dostanu léky a pak poctivě několik dní ležím a vstávám jen na záchod nebo abych si uvařila, případně nalila čaj. Jednu „dobrou“ věc mi vždy chřipka přinese. Většinou za ten týden zhubnu tak 3-4 kila. Ale již vím, že se nemám nechat zmýlit. Jakmile se dostaví chuť k jídlu, kila zase rychle naberu zpět :-(

Kdysi jsem chřipky a podobné nemoci léčila sama, nakoupila jsem si paralen, coldrex apod. a k lékaři nešla. Jenže jsem alergik-astmatik a již několikrát mi bylo zdůrazněno, že prostě musím dostat ty správné léky, nesmí se mi „to“ usadit na plicích, abych nedostala zápal plic. A tak si poslední roky na hrdinku již nehraji. Navíc také často vidím letáky a slyším varování lékařů, že na chřipku se může i umřít, a já tam prostě ještě nechci...fakt  :-)

Rýmu mívám častěji do roka, ale s tou si celkem poradím. Věřím přísloví, že „léčená rýma trvá týden a neléčená 7 dní“. Někdy, když mám opravdu zanešené dutiny, jdu k lékaři, protože již vím, že potřebuji antibiotika. Ale nejprve zkouším doma ty správné babské recepty. Jedním z nich je, a většinou pomůže po třech, čtyřech aplikacích, napařování  v horké vodě. Pokud nemám teplotu, což je velmi důležité vědět, tak si napustím lavor horkou vodou, co nejvíce snesu a tak půl hodinky si máčím nohy v horké vodě. Vodu mám ještě u sebe ve varné konvici a dolévám. Takové napaření mi od rýmy pomůže. Dělám ho (pokud to jde 3x denně nebo aspoň ráno a večer). Lze také namáčet ruce po lokty v horké vodě, večer při sprchování celé tělo, nicméně je potom nutné se rychle osušit a zalézt do tepla.

Další způsob je napařování hlavy nad parou, což mi ale někdy činí potíže. V tomto případě zase platí, že nesmíte mít teplotu (tak max. kolem 37°C), uvaříme si hrnec brambor a napařujeme páru z hrnce nebo čistou vodu, kam můžeme nasypat lžíci soli...jsou i jiné věci, které se mohou nalít, ale mně tedy nevyhovují (heřmánek - vysušuje, alpa - pálí mě oči, apod). Hrnec dáme na stůl, nakloníme se nad páru a hlavu i hrnec přikryjeme velkou osuškou nebo županem...abychom si vytvořili ten správný efekt. Zde je potřeba vydržet co nejdéle, nicméně já prostě moc nevydržím. Tak  10 minut a mám dost. Po této proceduře se utřeme a co nejrychleji si čelo zavážeme plenou nebo vlněným šátkem, abychom nenastydli.

Jaké jsou moje první příznaky rýmy? Většinou mě bolí hlava nebo pod očima (dutiny) a také se mi spouští krev.  Z volně prodejných léků si kupuji Olynth, ten pomáhá.  Také mi manžel jednou donesl z lékárny Nasivin a i ten pomohl.

Kde si myslím, že se lze nejvíce nakazit. Paradoxně v čekárně u lékařů, dále v hromadných dopravních prostředcích, na společenských akcích, v práci mezi lidmi atd. Kdo je náchylný, chytne rýmu nebo nemoc v podstatě kdekoliv, třeba ve frontě na poště :-(

Poslední roky bojuji pomocí zázvoru, ze kterého si vaříme čaj (nastoruháním kousku čerstvého zázvoru a přelitím vodou. Je dobré ho přimíchat do jiného čaje, ale mně chutná i samotný zázvorový), dále klasicky medem a citronem, skořicí s medem. Snažíme se chodit hodně na procházky (což je asi jediný sport, kterému se aktivně věnuji). Hlavně, když je už taková zima, jako poslední dny, nosím čepici a chráním si čelo a hlavu, když je trochu lépe, vezmu si alespoň čelenku. Dokud jsem jako frajerka chodila „bez“, trpěla jsem rýmou mnohem častěji.

Přeji všem ženám i mužům zde, aby podzim i zimu prožili bez větších zdravotních problémů, bez chřipky a bez rýmy a hlavně byli lidmi spokojenými :-)

Lenig

pozn.red.: text nebyl redakčně upraven

_________________________

Děkuji za pěkný příspěvek, ve kterém jste mi připomenula (mimo jiné) to namáčení rukou po lokty v horké vodě. To dělávala moje babička a opravdu to pomáhalo. Úplně se mi to po mnoha letech vybavilo.
Ale i jiné rady jsou účinné, tak se jich i nadále držte a když to v lednu či únoru přijde, přidejte ještě i radu od předchozí čtenářky řinky :)

Pěkný den
Saša

Téma dnešního dne: Jak bojujete proti chřipce a nachlazení?

  • Trpíte vy nebo vaše děti podzimní chřipkou?
  • Jaké jsou její první příznaky?
  • Stačí vám dva dny v posteli nebo musíte zajít k lékaři?
  • Jaké místo pokládáte za zdroj nákazy chřipky nejnebezpečnější?
  • Máte nějaké osvědčené babské recepty? Podělte se o ně s námi.
  • Jste očkovaná proti chřipce nebo tomu nevěříte?
  • Jak bojujete proti chřipce a nachlazení? Otužováním? Sportem? Dobrou náladou?

pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměníme pěkným dárkem: kosmetikou WELEDA, obsahující rakytník a zeleným čajem Pickwick obsahujícím kousky ananasu.

darecek...

Reklama