Zvykli jsme si nakupovat přes internet stále více zboží a stále více důvěřujeme prodejci, který je pro nás vlastně skrytý. Důvěra je věc hezká a prodejci mají svá pravidla. Zákazník zase má svá práva. Jak je to ale s nákupem léků? Je i tady důvěra na místě?

lek

Nebojíme se už nakupovat v internetových obchodech v podstatě jakýkoliv druh zboží bez toho, abychom věděli, kdo se skrývá na druhém konci prodejního řetězce.

Dobře, jediné, co riskujeme, když to nevyjde, je vlastní adrenalin, případně peripetie s vracením vadného zboží.

Jenže co léky a různé, kupříkladu vitaminové doplňky stravy, jakožto tolik oblíbený vánoční dárek například pro rodiče, tetičky, ale i manžely?

Tady jde v případě padělků přece o zdraví.

Neměl by tohle být jen a pouze model lékárny a kvalifikovaného člověka, vzdělaného magistra, který je zárukou, že ve snaze někomu zdraví utužit dotyčného nepřiotrávíme nějakým padělaným šmejdem?

  • Jak vlastně poznat, zda elektronickou formou nabízené léčivo léčivem je?
  • Není to hazard nakupovat tak choulostivé věci touto formou?
  • Čemu věnovat pozornost, když po internetu nakupujeme léky?
  • S čím se můžete při nákupu léčiv na internetu setkat?

Neregistrovaný lék

Každý léčivý přípravek musí být v České republice zaregistrován Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Pokud tomu tak není, je jeho distribuce a prodej ilegální!

Lze to zjistit před nákupem?

Na adres   www.leky.sukl.cz, najdete databázi všech registrovaných léčiv. Je to přímo informační portál Státního ústavu pro kontrolu léčiv, určený pro veřejnost.

Neregistrované léčivé přípravky vám může předepsat pouze lékař!

Prostřednictvím internetu také nelze prodávat léky, jejichž výdej je vázán na lékařský předpis!

Pokud takovou nabídku na internetu zaznamenáte, v žádném případě jí nevyužívejte!

Užití těchto léků bez předchozí konzultace s lékařem či lékárníkem může představovat vážné zdravotní riziko a nestojí to za to.

Co je nelegální přípravek?

Je to například výrobek, který je v ČR nabízen jako registrovaný i přesto, že registraci má pouze v jiné zemi mimo EU.

Co je padělek?

Pokud je původ léčivého přípravku úmyslně či nesprávně označen, jedná se o padělek. Padělek nemusí obsahovat žádné účinné látky, případně jejich nedostatečné množství. Nebo naopak větší množství účinné látky, což je vždy hazard se zdravím. Dokonce může mít zcela jiné složení, než jak je vyznačeno na obalu.

Obal padělků bývá neúplný, nesprávný a často napodobuje jiné léčivo.

Seznam nejčastěji padělaných léčivých přípravků, stejně jako seznam nedávno zadržených nelegálních přípravků a padělků, naleznete tady. www.nebezpecneleky.cz,

Samozřejmě máte tímto dost možností ověřit si vámi vybraný lék nebo doplněk stravy, ale za sebe si stejně myslím, že nejspolehlivější nákup takto problematického zboží je v lékárně a z ruky odborníka.

Zdraví máme totiž jen jedno a objednat si následně přes internet nové vskutku nelze!

Celou tématikou léků přes internet se budeme zabývat obšírně ještě v pátek z pera (klávesnice) redaktora Jakuba Kočího.

Reklama