Zdraví

Léky na srdce mají antikoncepční účinky

BIRMINGHAM - Britským vědcům se podařilo zjistit, že léky běžně používané k léčbě chorob srdce mají i antikoncepční účinky.

Tým odborníků z Univerzity v Birminghamu totiž dokázal, že léčivo nazvané Nifedipine může dočasně ovlivnit také plodnost pacientek.
Lékaři nad svým novým objevem jásají, neboť může vést k vývoji léků, které naopak budou neplodnosti předcházet a snad ji i léčit.

"Nevím sice, jak laikům naše zjištění popsat, ale jde o to, že předtím, než dojde k oplození vajíčka, vylučují vaječníky značné množství hormonu progesteronu, který má pomoci spermiím snáze zralé vajíčko oplodnit. Pokud jsou spermie podporovány progesteronem v těle ženy, která užívá zároveň Nifedipine, dojde k zastavení oplození vajíčka. Tímto způsobem srdeční lék prakticky brání oplození a má antikoncepční účinky," sdělil veřejnosti doktor Jackson Kirkman-Brown, který výzkumný tým z Univerzity v Birminghamu dovedl k novému poznatku.

"Kolegové ze Spojených států nás již dříve informovali, že u myší a mořských ježků způsobuje Nifedipine pozdržení oplození vajíčka. My jsme však sledovali několik pacientek v místní Birminghamské ženské nemocnici. Poprvé se nám tak podařilo potvrdit tuto hypotézu přímo u lidí. Je to léčivo, které účinkuje v poslední fázi oplození, přímo při styku spermií a vajíčka," dodal doktor Kirkman-Brown.   

    
   
10.07.2003 - Zdraví - autor: Pluspress.cz

Komentáře:

  1. avatar
    [2] Ťapina [*]

    To není moc dobrá zpráva pro lidi, kteří je berou a chtějí mít miminko

    superkarma: 0 09.12.2003, 17:02:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme