Přestože vrchol chřipkové sezony přichází v prosinci až lednu, lékárny se začínají zásobovat očkovacími látkami proti tomuto onemocnění. Nejvhodnější doba pro očkování je podle lékařů říjen až listopad. Za několik dní by měly být vakcíny k dostání ve všech lékárnách.

Především lidé starší pětašedesáti let a lidé náchylní k chronickým onemocněním by se proti chřipce měli nechat očkovat. Především u seniorů by mohla mít chřipka dramatičtější průběh. Nákazou chřipky jsou více ohroženi i lidé, kteří jsou často vystaveni silnějšímu stresu.

Přes snahy lékařů a lékárníků se spousta lidí k vakcíně staví nedůvěřivě. Bohužel je pravdou, že nikoho před chřipkou spolehlivě neochrání. Chřipku může dostat i ten, kdo se proti ní nechal očkovat. Účinnost očkovacích látek je totiž zhruba 80 procent. Ale každoročně se jejich účinnost zvyšuje. Očkování se totiž každý rok zdokonaluje a upravuje podle doporučení Světové zdravotnické organizace.

Vakcíny můžete zakoupit v lékárnách, aplikovat je ale musí váš lékař. Cena jedné vakcíny se pohybuje od 150 do 250 korun.

 

Necháte se očkovat? Máte s očkováním nějakou zkušenost?

Reklama