Zdraví

Lékárny BENU: Máme ověřené řešení na hlídání kontraindikací

Z výzkumu trhu, který lékárny BENU realizovaly v lednu 2015, vzešla informace, že pouze 60 % dotazovaných ví, že předepsané léky od různých specialistů a jejich vzájemné působení nikdo nekontroluje a jejich společné užívání může býti živ otu nebezpečné.

Na otázku, zda lidé znají své léky a vědí, jak je užívat a s čím je mohou/nemohou kombinovat, odpovědělo 25 % dotazovaných, že o svých lécích nemají takové informace a tedy neví, s čím jsou kombinace vhodné.

BENU

Celou část výzkumu můžeme uzavřít zprávou, že pouze 61 % dotazovaných vědělo, že kontraindikace léků znamená VZÁJEMNÉ PŮSOBENÍ LÉKŮ. Výzkumným vzorkem bylo 1000 respondentů z celé ČR.

Užívání léků, doplňků stravy a konzumace některých potravin současně může způsobit nežádoucí účinky, které mohou významně snížit účinnost léčby, nebo naopak případně způsobit poškození zdraví pacienta.

Díky BENU lékové kartě sleduje odborný personál lékáren BENU vzájemné působení všech léků na předpis, léků volně prodejných a doplňků stravy, které lidé užívají a nakupují v lékárnách BENU. Můžeme tak již při výdeji upozornit na případné nežádoucí interakce.

Tyto informace jsou pro pacienty důležité, protože se je nedozví z příbalového letáku a zpravidla ani od lékaře. Lékař nemá k dispozici úplný přehled o všech lécích nebo doplňcích stravy, které jeho pacienti užívají nebo si je kupují v lékárně! A přitom zrovna toto vzájemné působení léků a různých doplňků stravy může zásadním způsobem ovlivnit nebo zcela zmařit léčbu, prevenci a v krajním případě i ohrozit jejich zdraví.

Do projektu „Léková karta BENU“ může kdokoliv vstoupit po vyplnění žádosti v libovolné z lékáren BENU nebo si lidé mohou formulář o vystavení lékové karty stáhnout na internetových stránkách lékáren BENU, www.benu.cz. Potom už stačí jen přinést vyplněný dotazník z domova do libovolné lékárny sítě BENU.

BENU

Hledáte lékárnu? Hledáte BENU!

   
16.03.2015 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [3] Dickie [*]

  Klára Křížová — #2 kdežto v článku se tvrdí, že "kontraindikace léků znamená VZÁJEMNÉ PŮSOBENÍ LÉKŮ" - kteréžto se jmenuje interakce, ne kontraindikace

  superkarma: 0 17.03.2015, 15:50:19
 2. [2] Klára Křížová [*]

  http://www.olecich.cz/slovnik/kontraindikace

  kontraindikace - případy, kdy se léčivo nedoporučuje nebo přímo nesmí použít

  1. na komentář reaguje Dickie — #3
  superkarma: 0 17.03.2015, 13:34:06
 3. avatar
  [1] Dickie [*]

  Ehm... vzájemné působení léků je léková INTERAKCE.

  http://lekarske.slovniky.cz/pojem/interakce

  Kontraindikace naproti tomu je "jakýkoliv stav pacienta, který znemožňuje zakazuje provedení určitého léčebného nebo diagnostického výkonu včetně podání určitých léků."

  http://lekarske.slovniky.cz/pojem/kontraindikace

  Kontraindikovaný můžu mít i jediný lék, pokud žádný jiný neužívám.

  1. na komentář reaguje — #5
  superkarma: 0 17.03.2015, 00:44:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme