Domácnost

Lékárnička z kuchyně

Nejrůznější běžné potraviny a pochutiny se dříve používaly i k upevnění zdraví nebo zvládnutí zdravotních obtíží. Podíváme se spolu, co asi tak naše babičky využívaly a jak... Podotýkám ovšem, že v případě zdravotních potíží vám od návštěvy lékaře nic z toho nepomůže!

Začneme už tradičně zahrádkou nebo aspoň truhlíkem za oknem - tedy zelenými natěmi a bylinkami. 
Skoro denně se používá petržel. Ta má močopudný účinek a pokud požvýkáme její kořen, zbavíme se zápachu z úst. Další je na řadě pažitka. Patří do rodiny Allium, kam patří i například česnek a v kuchyni slouží jako celoroční zdroj vitamínu C. Dalším zástupcem zeleného koření je dobromysl. Odvar z dobromysli se používal na čaj, který tiší bolesti hlavy a navozuje spánek, ale pozor! kromě spánku může navodit i divoké sny. Přidaná do jídla tahle bylinka podporuje trávení. Saturejka se přidává do luštěnin a podobných jídel, protože zmírňuje nadýmání, podobně jako anýz a fenykl. Naproti tomu kmín a bazalka mají účinek plynopudný. Když začalo  malé dítě (nebo i miminko) bolet bříško, uvařila mu maminka zpravidla směs ze stejných dílů anýzu, fenyklu a kmínu. Najdete-li v kuchyni mátu peprnou (používá se v Anglii do omáček a jinak je vynikající ke skopovému), vzpomeňte si, že pomocí mátového čaje lze  uklidňovat křeče ve svalech a spolu s heřmánkem v poměru 1:1 pomáhá tahle bylinka při zánětech dásní.

Z černého koření vyniká hřebíček - hřebíčkový olej se používal při bolestech zubů a jako okamžitá krátkodobá pomoc se používá dodnes - stačí jeden vzít do úst a cumlat.

A opustíme koření a přesouváme se dál. Tady je křen selský. Dřív se používal na dělání obkladů, ale to raději zkoušet nebudeme. Důležité však je, že v zimě má víc vitamínu C než citrony. Oblíbená byla cibule - dávala se dětem na chleba se sádlem, dávala se do vaření a dělal se z ní sirup proti kašli: nadrobno nakrájená cibule se dala do misky, pocukrovala a přikryla talířkem. Vyluhovaná šťáva se pak podávala po lžičkách. Česnek - ten se používal také co nejvíc, protože má celkově dezinfekční účinky a čistí krev.

No a naši velmi rychlou exkurzi zakončíme ovocem. Borůvky se používaly ke stavění průjmu, sušené ovoce zase naopak proti zácpě. Když bylo zapotřebí srazit teplotu malému dítěti, podávaly se maliny - ať už jako plody nebo jako čaj z listí maliníku. A úplně nejdůležitější bylo mít po ruce pár jablíček. Dodávala vitamíny, vlákninu a používala se dvojím způsobem: stavěla průjem a kromě toho vláknina v nich obsažená současně čistila střeva. A na závěr se ještě zmíním o oblíbené pověře, že jablíčka čistí zuby: není to pravda, i když by to bylo jistě příjemné. Moderní výzkumy prokázaly, že účinek jablek spočívá ve stahování dásní.

Je toho jistě mnohem víc, ale snažila jsem se vypsat ty rady, které jsem viděla aplikovat v praxi - včetně použití hřebíčku, které jsem si kdysi proti své vůli musela ověřit. A můžu říct, že to opravdu zabírá...

   
15.05.2003 - Dům a byt - autor: Herta

Komentáře:

 1. avatar
  [12] arjev [*]

  V kuchyňské lékárničce mám slivovici 52°. Hodí se na pořezané prsty, povzbuzovačku ...

  superkarma: 0 15.05.2008, 06:47:19
 2. avatar
  [11] Ťapina [*]

  petržel prokrvuje močové ústrojí a ... no .. okolní tkáně. Taky celer, to jsou známá přírodní afrodisiaka

  superkarma: 0 24.11.2003, 16:55:57
 3. avatar
  [10] Simba [*]

  S tím hřebíčkem na bolest zubů je to naprostá pravda, nevěřila jsem, ale fakt mi to pomohlo.

  superkarma: 0 10.11.2003, 13:22:21
 4. avatar
  [9] pajda [*]

  Olka: právě ta lípa je hodně ošidná - není ani tak proti kašli, ale je potopudná a podává se k vyvolání pocení při nachlazení...šalvěj je bez rizika, pokud se jí nevypije moc. Ten kním je kupidovu pro miminka nevhodný - musí se s něčím míchat, což mě jako informace dost překvapilo, ale je to tak.

  superkarma: 0 15.05.2003, 21:01:34
 5. avatar
  [8] Olka [*]

  pajda: Jde spíš o to, aby si mamina zdravotní problémy bylinkami nezpůsobila. Některé překrvují (myslím, že zrovna zmiňovaná petržel, která vypadá tak neškodně a hodí se do každého jídla), což v těhotenství vadí. Chilli papričku asi těhotná chroupat nebude, ale přitom si může ublížit i zeleným kořením. Opatrnosti nezbývá. Jinak bylinky místo léků jsou v těhotenství a při kojení k nezaplacení. Třeba proti kašli se hodí lipový čaj a šalvěj místo nějakých dryáků. O fenyklu a kmínu proti nadýmání zde píšeš, já bych přidala, že je vhodný i pro nedělky k uvolnění mlíka.

  superkarma: 0 15.05.2003, 13:18:15
 6. avatar
  [7] pajda [*]

  Nemůžu se zbavit dojmu, že těhotné maminy hlavně musí s problémy k doktorovi a ne se léčit samy...pokud jde o petržel, ta je močopudná a nějak mám pocit, že já měla v těhotenství potíže spíš opačné Bylinky (až na vyjímky) nevadí při delším užívání, až na to, že se člověk stává rezistentní a pak už nepomůžou. K těm vyjímkám patří kopřivy, dobromysl...nevzpomínám si ale, že bych něco z toho měla doma ve velkých kvantech - hlavně ty kopřivy ne.

  superkarma: 0 15.05.2003, 12:53:38
 7. avatar
  [4] megrin [*]

  A také se nesmí užívat dlouhodobě. To jsem ještě chtěla připsat.

  superkarma: 0 15.05.2003, 11:35:12
 8. avatar
  [3] megrin [*]

  Jalovec ne jenom, že není vhodný pro těhotné, on se jim dokonce nesmí dávat vůbec :)
  Dokonce ani dětem a kojícím matkám. Nemá se konzumovat ani při onemocnění ledvin nebo pokud má dotyčný příliš vysoký tlak.

  superkarma: 0 15.05.2003, 11:34:03
 9. avatar
  [2] Olka [*]

  Hodilo by se dodat, že ani s bylinkami se to nesmí přehánět. Zvláště v těhotenství se nedoporučují velké dávky petržele a jalovec tuším pro těhotné taky není vhodný.

  superkarma: 0 15.05.2003, 08:31:55
 10. avatar
  [1] Gedžitka [*]

  A ještě taky jalovec, ten je na bolesti bříška, vezmu ho vždycky, když mám nějaký žaludeční nebo střevní problémy, stačí rozkousat jedno, dvě zrníčka.

  superkarma: 0 15.05.2003, 08:20:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme