Hemoroidy potrápí alespoň jednou za život až tři čtvrtiny populace. Že s nimi mají neblahou zkušenost i naše čtenářky, o tom svědčí i řada dotazů na toto téma, které jsme obdrželi. Odpovídala na ně MUDR. Soňa Hořinková z chirurgického oddělení Nemocnice TGM Hodonín a Nemocnice Šternberk. Zde jsou některé z nich.

Myslím si, že mám problém s hemoroidy. Občas mne pálí konečník a někdy nám na toaletním papíru krev. Není to ale pokaždé. Mám to vůbec řešit?
Ano, patrně budete mít obtíže s hemoroidy. Nelze ani vyloučit řitní trhlinu. Lékaře určitě navštivte.

hemeroidy

Jsem v sedmém měsíci těhotenství a pozoruji na sobě příznaky hemoroidů. Co mám dělat? Může se to při porodu ještě zhoršit?
V těhotenství příznaky hemoroidální nemocí bývají vystupňované pro tlak plodu do pánve, proto navštivte lékaře.

Moje kamarádka má vleklý problém s hemoroidy a lékařka jí předepsala léky (Detralex). Já mám asi stejné potíže (hlavně pociťuji pnutí a svědění v konečníku), ale bojím se jít k doktorovi. Je mi to trapné. Dají se tyto prášky koupit v lékárně?
Uvedené příznaky mohou svědčit pro hemoroidální nemoci, ale ověřte to u lékaře. Detralex je na lékařský předpis.

Můj partner má nejspíš hemoroidy. Vím, že ho bolí konečník a utírá si krev. Nechce ale jít k lékaři. Říká, že nebude na nikoho vystrkovat zadek. Jsem z toho naštvaná, protože si myslím, že to bude horší. Co mám s ním dělat? Pomůžou nějaké mastičky?
Ne - krev je varování. Musí se vyšetřit, je zde nebezpečí rakoviny konečníku.  

Mám nejspíš hemoroidy. Mám i křečové žíly na jedné noze, máme je v rodině. Nemám ale čas jít k lékaři, furt to odsouvám, protože to ještě není plně akutní, dá se s tím žít. V poslední době je mi to ale nepříjemné, hlavně svědivost okraje konečníku, při stolici mi teče krev. Asi je již čas jít k lékaři, že?
Máte naprostou pravdu, hemoroidy úzce souvisí s křečovými žilami a jsou podmíněny také geneticky. Ale s ohledem na popsané potíže je opravdu nejvyšší čas navštívit lékaře a dát se vyšetřit!

Čtěte také:

Reklama