Zdraví

Lékaři tvrdí: Euromince jsou zdravotně závadné

CURYCH - V září loňského roku zveřejnili vědci z univerzity ve švýcarském Curychu výsledky studie, která se týkala mincí v nominální hodnotě 1 a 2 euro. Jednoznačně prokázali jejich zdravotní závadnost a upozornili na fakt, že mince až třistadvacetkrát přesahují evropské hygienické normy.

Bílá a zlatá slitina niklu, zinku a mědi způsobuje časté alergické reakce zvláště u lidí, kteří s nimi přicházejí do styku profesně. Pokladní, prodavači, stánkaři…atd. Švýcaři upozorňovali zejména na fakt, že obsah niklu třistadvacetkrát převyšuje evropské normy.

Skandál tehdy proběhl médii a vytratil se do ticha, které porušila až zpráva, pocházející tentokrát z Paříže.
Na univerzitě v pařížském Orsay si na problémové mince znovu posvítili a ve své zprávě, publikované v časopise Nature, toxicitu niklu bagatelizují. Vždyť drobné franky pozůstávaly téměř výhradně z niklu.
Jedním dechem však uvádějí statistická čísla dermatologů a alergologů, která hlásí vzestup počtu případů alergie o celých 45%!

Podle Francouzů je tedy jednoznačně na vině vysoký obsah mědi v euromincích.   

     
   
19.06.2003 - Zdraví - autor: Pluspress.cz

Komentáře:

 1. avatar
  [5] Ťapina [*]

  alpina: Víš že mi to ani nevadí, že EU nemyslí jenom na lidi?

  superkarma: 0 09.12.2003, 16:44:58
 2. avatar
  [4] Irena1 [*]

  Mám v tom trošku hokej nebo jsem špatně četla- celou dobu se píše o niklu a v závěru o mědi? Nosím měděný talisman a jediné, co mi vadí, je, že zelenám

  superkarma: 0 19.06.2003, 15:30:16
 3. avatar
  [3] alpina [*]

  bezva! Prasatům budeme pořizovat gumové hračky, abz netrpěla psychicky,slepicím zvětšíme klece, budeme upravovat normy podle evropské unie, protože oni mají ty nejohleduplnější ke zvířatům...ale kde se v tom maglajzu ztratily ohledy k člověku? Nerada bych, aby si tohle ochránci zvířat vykládali jako že zvířata nemám ráda, naopak-někdy bych chtěla být vlastním psem!! Ale rozčiluje mne, že EU po nás chce dodržovat jejich někdy nesmyslné normy a sami nedodržují ty, které by se s ohledem na zdraví lidstva dodržovat měly!!!!

  superkarma: 0 19.06.2003, 13:39:15
 4. avatar
  [2] Susina [*]

  no to je bezvadný, před pár lety jsem trpěla dost dlouho alergií na kovy - nikl a podobně, takže i naše normální mince mi dělaly problémy..to abych na ty euromince šahala jen v rukavicích..

  superkarma: 0 19.06.2003, 09:11:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme