Zdraví

Lékaři transplantovali pět orgánů najednou!

Až tři procenta novorozenců jsou postižena některou z takzvaných vrozených vývojových vad. Mnohé z nich se neslučují se životem, další ho nesmírně komplikují. Šanci dětem, postiženým totální neprůchodností dutých orgánů – tedy neschopností normálně přijímat a zpracovávat potravu – dali lékaři z Morgan Stanley Children's Hospital v New Yorku.

Desátého července podstoupil osmiměsíční Elijah Moulton sedmihodinovou operaci, během níž mu lékaři transplantovali pět orgánů od jediného dárce. Povedlo se jim dokonce zachovat tkáně, které orgány spojovaly. Chlapec tak získal nový žaludek, slinivku, játra a tenké a tlusté střevo. Po počátečních komplikacích, kdy tělo několik týdnů orgány odmítalo a posléze propukla infekce, je Elijah konečně mimo nebezpečí. V následujících několika týdnech se chlapec bude učit přijímat potravu.

Co myslíte, kam až dojde medicínský vývoj v následujících letech? Budou transplantace samozřejmostí? Dokážeme vypěstovat nové orgány? Nebo rovnou nové tělo? Fascinuje Vás moderní medicína, nebo Vás spíš děsí?

   
27.08.2007 - Zdraví - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

  1. avatar
    [1] renike [*]

    superkarma: 0 27.08.2007, 12:15:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme