Rodina

Lékaři se přou o spermie!

 

Chcete počít dítě romantickým způsobem v noci na pláži u moře? Jděte do toho, ale zabraňte muži, aby se přes den opaloval. Vysoké teploty totiž poškozují množství i funkci spermií. K tomuto závěru došli britští lékaři.

 

Přišli na to díky dárcům spermatu. Zjistili totiž, že mužům, kteří darovali sperma pro umělé oplodnění po letní dovolené, kde si užívali tropických veder u moře, klesl počet spermií. Ještě před ní však nic podobného jejich spermiogram nenaznačoval.

A jak to vysvětlují? Spermie potřebují pro své dozrávání teplotu asi o jeden či dva stupně nižší, než je teplota těla. Orgány, v nichž vznikají, podle toho fungují. Jenže horka tělo přehřívají. A to spermiím nesvědčí!

 

Přesto se závěry Britů setkaly u kolegů z jiných zemí s odmítnutím. Například u Američanů. Jejich hlasem mluví lékař Jakob Libermann. „Muži díky UV záření produkují více spermií. V červenci je to 65 milionů/ml, zatímco v prosinci, kdy svítí slunce mnohem méně, jen 40 milionů/ml,“ tvrdí. Navíc je přesvědčen, že UV záření zvyšuje produkci pohlavních hormonů. „Když je k dispozici UV-B záření, může estrogen lépe rozvinout svůj účinek. Estrogeny snižují hladinu cholesterolu, podporují tvorbu kostní hmoty, zvyšují libido, pozitivně ovlivňují psychiku a ideálně připravují dělohu na přijetí vajíčka,“ přispěl k rozdílnému pohledu odborníků.

 

Výsledky Britů zas podporují vlastním poznáním Australané. Vycházejí z toho, že spermie dozrávají osm týdnů, a tehdy jsou háklivé na teplotní skoky. „Kolísání počtu spermií je skutečně sezónní záležitostí,“ řekl australský lékař Thomas Mathews, který byl členem tamního výzkumného týmu.

 

Svým krajanům naopak trochu podrazil nohy  tajemník Britské společnosti pro plodnost, doktor Allan Pacey. Ten prohlásil: „Pokud by teplo bylo hlavním důvodem, pak si myslím, že ve všech zemích v tropickém pásmu by měli lidé problémy s otěhotněním.“

 

A jak se k objevu britských lékařů staví čeští lékaři? Skepticky. Prezident České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák tvrdí, že nikdy neslyšel o seriozním výzkumu, který by dokazoval snižování počtu spermií vlivem opalování.

 

Stejně jako Allan Pacey ani Dvořák neodmítá myšlenku, že teplo má skutečně vliv na kvalitu DNA spermií. Oba se ztotožňují se závěry britských lékařů ohledně negativního vlivu sauny. „U párů, které se snaží počít dítě, ale nedaří se to a spermiogram je horší, se lékaři ptají na rizikové faktory, a mezi ně patří i častá horká koupel,“ poznamenal Dvořák.

Myslíte, že by páry, které plánují potomka, měly brát zásadnější ohled, na podobné vlivy? Slyšely jste někdy i o jiných věcech, na které je třeba dát si v tomto období pozor?

   
11.08.2008 - Těhotenství a porod - autor: Jan Exner

Komentáře:

 1. avatar
  [3] paníliška [*]

  V příštím životě bych chtěla být vědcem. Zkoumat peachoviny - to by mě bavilo.

  superkarma: 0 11.08.2008, 12:34:02
 2. avatar
  [2] Solei [*]

  fakt novinka. Proč myslíte, že mají muži varlata umístěna mimo tělo - aby byly v chladnějším prostředí. Takže je jasné, že když si bude přes den vařit v mokrých plavkách na sluníčku tak je vyhřeje na vyšší teplotu než jakou by měly uvnitř těla.

  superkarma: 0 11.08.2008, 10:53:01
 3. [1] gentiana [*]

  (1) Nemyslím, proč bych se měla starat o to, jak kdo dělá děti?
  (2) Slyšela. Lidi nakecaj a napíšou strašnejch blbostí o ničem.

  superkarma: 0 11.08.2008, 07:11:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme