Bulvár

Legendární baryton Richard Haan připravuje jubilejní 500. vystoupení v opeře Nabucco

 Operní pěvec a držitel ceny Thálie za rok 2010 Richard Haan ztvární ve středu 12. února 2014 již po pětisté postavu Nabucca ve Státní opeře Praha. Repertoár pěvce, který si získal uznání nejen na půdě evropských, ale také amerických a asijských operních divadel, zahrnuje více než sto dvacet barytonových rolí.

n

Úspěchu dosáhl i v oblasti dálkového a zimního plavání, kdy jako devátý Čech v historii překonal kanál La Manche a Gibraltarský průliv.

Nabucco je v pořadí třetí operou italského hudebního skladatele Giuseppe Verdiho. Děj pojednává o osvobození Židů z babylonského zajetí. Premiéra Nabucca měla ve své době obrovský úspěch a stala se fenoménem na operních scénách po celém světě.

„Nabucco je pro mne krásná pěvecká i herecká příležitost. Začíná jako krutovládce, který zničí Jeruzalém a obyvatele odvlékne do zajetí. Ve chvíli, kdy se v Babylonu prohlásí Bohem, je zasažen bleskem, ztrácí mentální sílu a dochází k jeho vnitřní proměně. V této roli se střídají lyrické a dramatické pasáže a verdiovská kantiléna,“ říká Richard Haan, který ztvárňuje Nabucca již od roku 1985 a dodává: „Pro mne je to role, jak se říká, na celý život. V každém představení nacházím nové podněty a snažím se o nové pěvecké a výrazové polohy.“

Charismatického Richarda Haana si lze poslechnout na jeho domácí scéně ve Státní opeře Praha, kde je stálým hostem. Na repertoáru jsou uvedena díla jeho oblíbených italských mistrů Verdiho a Pucciniho. Jedná se přitom nejen o zmíněného Nabucca, ale také Rigoletta, Otella, Aidu, Madame Butterfly nebo Toscu. Oblibě se operní pěvec dlouhodoběě zahraničních operních divadel a koncertních domů. Jeho vystoupení si mohlo vyslechnout publikum ve Vídni, Salzburgu, Berlíně, Lipsku, Hamburgu, Paříži, Madridu, Bilbau, Amsterdamu, Budapešti, Palermu, Edinburgu, Kazani, Bergenu, Monte Carlu, Richmondu, Norfolku, Sapporu, Tokyu, Nagoye, Okinawě, Caracasu nebo Jeruzelémě. Na podzim roku 2014 dostal nabídku na vystoupení v jihokorejském Soulu.

K opeře přivedla Richarda Haana rodinná tradice. Jeho otec hrál na francouzský roh v operním orchestru a maminka zpívala ve sboru. Sám potom zpíval v kavárně s tanečním orchestrem a bral soukromé lekce u Reného Tučka, Jitky Švábové nebo Ilji Josifova, které mu pomohly se umělecky zdokonalit. Po sólovém debutu v roli Escamilla v opeře Carmen v Ústí nad Labem vytvořil více než sto dvacet operních postav ve věhlasných operách jako Tosca, Don Giovanni, Rigoletto, Macbeth, Nabucco, Othello, Bludný Holanďan nebo Lohengrin. Ztvárnil zde přitom vladaře, žebráky, vrahy, někdy i role kladné. Impozantní pěvecké výkony přinesly Richardu Haanovi hned několik ocenění. Nejvýznamnější je cena Thálie, kterou obdržel roku 2010 za roli Sebastiana v d´Albertově opeře Nížina.

Zdroj TZ

   
07.02.2014 - Kultura - autor: red

Komentáře:

 1. [3] Ondu [*]

  Nabucco s panem Haanem jsem viděla-slyšela a byl to úžasný žážitek.

  superkarma: 0 11.02.2014, 09:25:05
 2. avatar
  [2] lalica [*]

  Sml16 Právě dnes jsem četla, že pan Haan /1949/ je ženatý a s manželkou/1979/ mají syna Ríšu. Oba žádné jiné děti z minulých vztahů nemají.

  superkarma: 0 09.02.2014, 19:36:11
 3. avatar
  [1] samecka [*]

  Nabucco je srdcovka mojí maminy. Sml67Sml67Sml67

  superkarma: 0 07.02.2014, 18:50:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: intimní kosmetika
Testování intimní kosmetiky pro ženy z ČR a Slovenska
Anketa: Pečete bábovky?
Jaké hračky kupujete svým vnoučatům?
Anketa pro maminky: Jaké kupujete hračky svým dětem?
Výzkum na téma kašel
Průzkum na téma finanční zajištění

Náš tip

Doporučujeme