Letošní počasí je vskutku nevyzpytatelné; ovšem ať je horko nebo zima, na jeden z nejdůležitějších orgánů, které ve svém těle máte, číhají rozmanitá nebezpečí.

Ledviny jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v těle člověka. Jejich úkolem je filtrováním krve zbavovat tělo člověka škodlivých látek; jak těch, které přijímá v potravě, tak těch, které v lidském těle vznikají jako odpadní produkty.

Ledviny se skládají z desetitisíců malých ,,čističek“, které dokáží pracovat i při poškození velkého části z nich. Přesto není radno jejich síly přeceňovat. Případné obtíže jsou velmi nepříjemné a mohou vést k vážným zdravotním komplikacím.

Čeho se tedy vyvarovat?

Lezavá rizika
Ledviny se nalézají v těle ve výši bederní páteře blízko k zádům. V těchto místech máme na kůži málo teplocitlivých buněk, a proto se snadno stane, že vám záda prochladnou a vy o tom ani nevíte. Pro ledviny je to velké riziko! Snížení teploty jim jednak ztěžuje samotný proces čistění krve, druhak je činí citlivějšími k různým bakteriím a infekcím.

Nejohroženější jsou děvčata, která se ráda pochlubí opálenými zády či kamínkem v pupíku. I když se může zdát, že až taková zima není, ledviny už vědí své a pak záleží jen na obranyschopnosti organismu. Některým lidem stačí velmi málo k tomu, aby onemocněli.

Pokud například spíte ve stanu, doporučuje se – zejména ženám, jejichž ledviny jsou mnohem náchylnější – omotávat si záda teplým šátkem či šálou.

Ani horko neprospěje
Letní vedra ledvinám také neprospívají. Jsou uloženy bezpečně v těle, které si udržuje stálou teplotu, takže pokud přímo nehoříte horečkou, úžeh jim nehrozí. Zato jsou ohroženy žizní.

V letních vedrech by měl dospělý člověk vypít nejméně 2 až 3 litry tekutin za den (při fyzické námaze či nadměrnému pocení ještě víc). Pokud bude mít v těle vody nedostatek, hrozí úžeh, horečka a bolest hlavy. Nedostatek vody také nesvědčí pleti, dochází k velkých výkyvům ve funkci mazových žláz  - čelo a nos se začnou lesknout jako zrcátko, zatímco tváře budete mít suché.

Z dlouhodobého hlediska jsou na tom ale nejhůře ledviny. Začíná to vlastně níže v močových cestách: pokud jimi dostatečně často neprotéká moč, která má částečně desinfekční účinky, hrozí, že jimi nahoru, až do ledvin, proniknou bakterie, které se běžně vyskytují u jejich ústí. Ty se pak snadno pomnoží a spustí se zánět, který opět omezuje činnost ledvin a hrozí i trvalým poškozením.

Strašidlo na závěr
Všechny akutní ledvinové stavy (záněty, takzvané nefritidy) jsou velice bolestivá onemocnění. Pokud jsou nedostatečně léčeny, může se stát, že ledviny nedokážou svou funkci obnovit v dostatečném rozsahu a je třeba docházet na dialýzu, čistění krve přístroji.

Vyskytují se ale i záněty chronické, zejména u žen, které na ledviny trpí a prodělaly již jeden či více akutních zánětů. Tato nemoc je plíživá, nebolestivá, ale o to horší je její dopad na zdraví. Než se na ni přijde, může být poškození značné.

Obvyklé příznaky nemocí vylučovacího systému jsou: bolest při močení, kalná či dokonce krvavá moč, bolest v oblasti beder či podbřišku. Není dobré je zanedbávat, návštěva lékaře je v tomto případě nezbytná! Lečí se běžnými antibiotiky (ve vážnějších případech nitrožilně) po dobu 5 až 14 dnů. Nemocný musí dbát na to, aby vypil nejméně 4 litry tekutin denně, proplachování celého ústrojí je důležitou součástí léčby.

Reklama