Bulvár

Ledová výzva

Sociálními sítěmi frčí hit - polít se kýblem ledové vody a podpořit neziskovou organizaci, zabývající se výzkumem nemoci ALS. Historie polívání je poněkud delší. Zprvu ledová výzva sloužila jako zábava na sociálních sítích, ale s charitou neměla nic co do činění. Později se výzva dostala k pacientům ALS, kteří chtěli upozornit na to, že nemocní mají problém rozpoznat mezi horkým a studeným, a tělo tak špatně reguluje teplotu.

Nikterak nechci zlehčovat utrpení postižených lidí, to ne. Ani brojit prot charitě nebo neziskové organizaci. Jenže rizika sebou tento skutek nese, ačkoliv je myšlen dobře. Několik lidí po polití zemřelo. A já se možná barbarský ptám – Bylo polití k něčemu platné? Mám-li být ošklivá, tak co když zemřel, než stačil peníze poslat? Pomohl pak někomu? Nebo peníze poslal, ale co když umřel táta od dětí? Jeho děti teď utrpí nejen citovou ztrátu, ale i finanční. Třeba budou pozůstalí odkázáni na pomoc příbuzných, státu, charit. Nehledě na to, že spousta lidí se nadále polévá jen tak pro zábavu a o charitě nemá ani šajn nebo dělá, že nemá ani šajn.

Obrázek, který vyvolal vášnivou diskuzi

Na jedné ze sociálních sítí vyvolal vroucí diskuzi tento obrázek. Sdílela ho má kamarádka. Některé vedl k hlubšímu zamyšlení o plýtvání. Jiní argumentovali, že přece kýbl vody nezabalí a nepošlou do Afriky. Je to voda na našem území. Tudíž naše voda, můžeme si s ní dělat, co chceme. Anebo má kamarádka poslat peníze do Afriky, které si stejně rozebere charita a černouškům se stejně nedostane nic?

Musela jsem se kamarádky zastat, neboť zrovna o ní vím, že peníze do Afriky posílá a pomáhá i jinde, např. poskytuje dočasnou péči opuštěným zvířatům. Jenže to všechno dělá tak nějak v tichosti. Nefotí se u toho a neposílá fotky do tisku. Organizace si vybírá pečlivě. Jsou i takové, které pošlou valnou část příspěvků a „žijí“ na základě příspěvků od svých členů a dobrovolných darů od lidí přímo na fungování organizace. Nevím, jak je to s penězi pro postižené ALS, kolik se dostane nemocným a kolik si nechá organizace. Osobně si myslím, že je nejlepší pomáhat tam, kde si mohu ověřit, že se pomoc dostala do správných míst – konkrétnímu člověku, zvířeti. Darovat finanční obnos, nakoupit potřebné věci, jídlo nebo zasadit ohroženou rostlinu.

Chápu, že celebrity mají velký vliv na lidi a jejich čin může motivovat další. Ale nejde to nějakou jemnější formou? Pomáhat protože chci, ne protože mě někdo označí na Facebooku nebo protože to dělají všichni. U některých mi výzva přišla jako dobrá příležitost ke zviditelnění se.

Souhlasím i s tím, že jeden kýbl vody Afriku nezachrání a snaha o zavedení studen skončila fiaskem. Jednak došlo k nárůstu populace, což si vyžádalo vytváření polí a kácení lesů. To mělo za následek rozšíření pouště. Jednak když se studna rozbila a zahraniční stavitelé odjeli, neměl ji kdo opravit. Tak si černoušci vzali, co se komu hodilo, a studna přestala plnit svůj účel.

Možná právě proto bychom si měli vážit toho, kde žijeme, co všechno máme a neplýtvat

Byla jsem vychovávaná tak, že nic na Zemi nám nepatří a vážit si mám nejen každého dne života, ale i darů, které nám Země dává. Už na základní škole nás učitelka přírodopisu učila, že voda je základ všeho života a máme jí chránit.

Trochu mě zabolela věta: „Voda je naše, můžeme si s ní dělat, co chceme.“ Nemám pocit, že by voda někomu patřila, že by měl někdo zásluhu na jejím výskytu. Pokud budeme uplatňovat takový majetnický přístup k Zemi a za čas bude půda otrávená, voda pitná jen vzácně a bez života. Vodní tvorové buď budou vyloveni, vyhubeni nebo zemřou v zamořené vodě, pak možná obrázek pochopíme.

Velmi mě zaujal a potěšil přístup Lucky Bílé. Takové neškodné polití určitě nikoho nepoškodí. Ačkoliv není mou oblíbenou zpěvačkou. Ať je, jaká chce, vážím si jí proto, že pro dobročinnost dělá hodně.

Lucka Bílá

Jsem jednoznačně pro to, aby si lidé pomáhali. Ale jsem též jednoznačně pro život v úctě k Zemi, jejím darům, a aby lidé zlepšovali a zachovali Zemi i pro příští generace. Je to jen můj názor na věc a věřím, že spousta lidí se mnou nebude souhlasit. Na Vaše argumenty a názory se těším v diskuzi.

   
04.09.2014 - Společnost - autor: Vlaďka Husárová

Komentáře:

 1. [16] Rikina [*]

  peetrax — #15 Důvod je zřejmý - tady je 15 komentářů. Myslím, že valná většina lidí ten článek ani nedočetla, protože má víc než tři věty, čili pro spoustu lidí už je dlouhej. Navíc obsahuje myšlenky, to už je na pováženou. A zaujmout k tomu nějaké vlastní stanovisko, to je moc práce. Zatímco u sexu za eura je komentářů přes 50, to byla pouhá čtyři slova, a myšlenka velice jednoduchá. Sml57 Co myšlenka - na to šlo reagovat i čistě pudově, na úrovni světlo - tma. A taková je zde bohužel většina článků. Sml80

  superkarma: 0 04.09.2014, 21:05:08
 2. avatar
  [15] peetrax [*]

  Rikina — #9 to bohužel neodpovídá zaměření tohoto magazínu. Ukazovat zmalované ksichtíky, co leda vyděsí lidi, to jo, osvětu ne. Zachraňuje to paní Ládyová. Ale je to málo. Škoda.

  1. na komentář reaguje Rikina — #16
  superkarma: 0 04.09.2014, 19:26:18
 3. avatar
  [14] kobližka [*]

  Nemůžu si pomoci,ale celá ta šaškárna mě přijde zbytečná.Pokud někdo chce poslat peníze na cokoliv,má jinou možnost,docela obyčejnou a nemusí se nijak zviditelňovat.

  superkarma: 1 04.09.2014, 18:58:30
 4. avatar
  [13] gerda [*]

  gerda — #12eh, ŠkaldovÉ

  superkarma: 0 04.09.2014, 13:10:09
 5. avatar
  [12] gerda [*]

  Rikina — #9máš ode mě zaslouženou karmu. Uhodilas hřebíček na hlavičku. Tady se skutečně objevují nehorázné blbiny a závažnějším tématům jen zabírají místo. Specielně u slečny Škaldová, jak ji tak už delší dobu pozoruju, začínám mít pocit, že jí něco je.Sml14 Jakoby se vsadila, že jí tu projde všecko.

  1. na komentář reaguje gerda — #13
  superkarma: 2 04.09.2014, 13:09:44
 6. avatar
  [11] gerda [*]

  Rikina — #3A Krakonoš dokonce říkal, že VODA PATŘÍ VŠEM!!Sml30

  superkarma: 0 04.09.2014, 13:06:30
 7. avatar
  [10] ohnivazenaMagdalena [*]

  Rikina — #3100% souhlas....Sml67

  superkarma: 0 04.09.2014, 12:38:54
 8. [9] Rikina [*]

  Klára Křížová — #6 No a proč o tom tedy na ž-in něco nenapíšete, aby se ten charitativní rozměr k lidem dostal? Sml80 Frflat, jaká je to oslovina, umí každej - ale vy v redakci máte možnost aktivně zasáhnout, vysvětlit, přinést k tomu nějakou zajímavost - a místo toho tady čteme kraviny o tom, jak redaktorce chodí z facebooku sexuální výzvy. Sml68

  1. na komentář reaguje gerda — #12
  2. na komentář reaguje peetrax — #15
  superkarma: 5 04.09.2014, 12:36:10
 9. [8] Rikina [*]

  Pro ty, co nevědí - má to fungovat tak, že člověk si vyleje na hlavu kýbl, a současně pošle dle svého uvážení částku na účet určený pro výzkum amyotrofické laterální sklerózy (ALS). Poté jmenuje tři další lidi, tedy vyzve je, aby ho následovali v tomto počínání. Ti buď výzvu přijmou, vylejou kýbl a přispějí, nebo výzvu nepřijmou a nevylejí kýbl, a jenom pošlou ty peníze, v tom případě je stanovena taxa 100 dolarů. Čili politý pošle částku dle svého, nepolitý pošle stovku. Politý může jmenovat a vyzvat další tři lidi, nepolitý už ne. Jasné, účinné - podle toho, co jsem našla, se už vybralo víc než 100 milionů dolarů. Polil se mimo jiné i monacký kníže Albert, viz zde:

  http://revue.idnes.cz/albert-ii-a-ledova-vyzva-0w0-/lidicky.aspx?c=A140904_105115_lidicky_zar

  To je jen taková kuriozita na okraj. Samozřejmě že se najdou lidi, co vůbec netuší, která bije a polévají se z čiré rozvernosti. Ale kvůli tomu bych tu akci nezatracovala. Sml80

  superkarma: 0 04.09.2014, 12:32:37
 10. [7] Zuza70 [*]

  LV se mi nelíbí. Je to těžké plýtvání vody. Kdyby všichni ti, co se polili poslali nějakou tu korunu, udělají lépe. Tak že tato akce pro mě Sml68Sml68Sml68

  superkarma: 0 04.09.2014, 12:15:15
 11. [6] Klára Křížová [*]

  free — #5Taky si myslím.... prostě se poleju HAHA a tenhle další rozměr s charitou málokdo ví. Až se začnou vtipně polejvat politici, jako že jsou IN před volbami, to si teprve zažijeme trapnosti Sml16

  1. na komentář reaguje Rikina — #9
  superkarma: 0 04.09.2014, 11:49:00
 12. [5] free [*]

  Je spousta lidí, co to bere jenom jako fór či recesi a o nějaké charitě nemá potuchy. Už se mi to nelíbí. Původní dobrý úmysl upozornit tímto skutkem a pomoct se vytrácí.

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #6
  superkarma: 0 04.09.2014, 10:34:18
 13. avatar
  [4] ToraToraTora [*]

  Kdo chce pomoct, pomáhá a nemusí se nikde fotit. S charitou je potřeba rozmýšlet, protože zvlášť v zemích třetího světa bývá humanitární pomoc rozkradena pro černý trh a peníze rozebrány. Ovšem to neznamená nepomáhat vůbec.

  superkarma: 1 04.09.2014, 09:55:10
 14. [3] Rikina [*]

  Nicméně, díky té ledové výzvě přece jenom tu a tam někdo něco poslal na pomoc těm nemocným, a nebylo to zas tak málo. Sml80 Že se jiní lidé polévali i jen tak z legrace, to je jiná věc, lidi se holt chytnou všeho. To jsou horší iniciativy na všech internetech. S těmi studnami (a nejen studnami, většinou tak končí skoro každá pomoc) v Africe je to smutná pravda, funguje to, dokud tam je Evropan či Američan, hlídá to, zajišťuje funkčnost, přiděluje dle kapacity zdroje. Jakmile humanitární organizace odjede, do roka a do dne nezbyde nic, protože místní si toho neumějí vážit, neumějí se o to starat, a konec konců, proč by měli, však on zase někdo s nějakou pomocí dorazí, proč by se sami snažili. Nejlepší by bylo je prostě ponechat jejich osudu, aby byli nuceni se o sebe sami postarat, a nemontovat se jim do toho. Dlouhá staletí mohla Afrika fungovat dle vlastních podmínek a pravidel, dokud tam nepřijeli bílí kolonisté a pak bylo po rovnováze. Sml80

  No a že voda je dar? Prima, proč tedy platíme rok od roku vyšší vodné a stočné? Sml57 Za sebe pravím, že mám na kontě slušnou řádku vyčištěných potoků a studánek, plus nějaké ty přírodně ochranářské aktivity, které tady nehodlám rozebírat, a docela mě mrzí takovéhle moralizování o tom, že je škoda si vylejt na hlavu kýbl vody, protože co by za to daly žíznivé děti v Africe. To už by se člověk bez výčitek svědomí snad ani nemohl umejt. Sml24

  1. na komentář reaguje ohnivazenaMagdalena — #10
  2. na komentář reaguje gerda — #11
  superkarma: 3 04.09.2014, 09:36:00
 15. [2] Helena Svatková [*]

  Tak toto vůbec neuznávám, většinou jde jenom o to zviditelnit se, ale podstata věci je v něčem jiném - přispět na dobrou věc, ale většina politých to ani neudělá.Sml15

  superkarma: 0 04.09.2014, 08:58:05
 16. avatar
  [1] rendvo [*]

  Ledová výzva se mi nelíbíla když se rozjela na facebooku a každý pitomec se polejval jen pro to že mu to přišlo vtipné a příspěvek potom žádný. Však jsem to tam hned dotičným psala že s ledovou výzvou je spojený i příspěvek. No tovíže se to moc nelíbilo moje rejpání :-) Lucii Bílou jsem se potkala osobně a můžu říct že není vůbec nafoukaná a fakt příjemná paní. Obsluhovala jsem tenkrát na rautě a ona tam byla a i knám se chovala velmi slušně takže se mi líbí její polití, pěkně to vyřešila. Podle mého tam je nejdůležitější to přispění. Taky se mi líbilo jak ledovou výzvu vyřešil Jiří Madl, který se polil panákem s ledem :-) i to je řešení a stačí že Sml16

  superkarma: 6 04.09.2014, 00:39:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme