Víno je nejen dobrý a kvalitní nápoj, se kterým do těla nedostanete žádné boláky dnešní doby, jako jsou konzervanty a barviva, ale i lékem. Používalo ho již lidové léčitelství a moderní výzkumy jeho prospěšnost potvrdily.

Nikdy jsem nezkoumal složení vín, které se prodává v krabicích. Takže nevím, zda se jich týkají následující řádky. U vín z ověřených sklípků ale máme jistotu: Jsou léčivá!

V čem všem vám může víno pomoci?

Lidové léčitelství ho doporučuje v kombinaci s různými bylinkami například při žaludečních potížích, bolestech hlavy, průjmu, ale i chřipce. My si shrneme novější poznatky, které hovoří o prospěšnosti pravidelné konzumace samotného vína, bez bejlí.

Pro ženy je doporučováno vypít 1 až 2 deci denně, pro muže dvakrát tolik. A v čem vám jeho pití bude užitečné?

 • Snižuje riziko cévních a srdečních onemocnění – díky obsahu flavonoidů a také díky alkoholu, který „ředí“ krev a snižuje pravděpodobnost trombóz.
 • Třísloviny ve víně napomáhají činnosti žaludku a zlepšují tak trávení. Víno působí zásaditě a alkohol v něm pomáhá rozpouštět tuky.
 • Je prospěšné dýchání. Látka resveratrol snižuje úroveň škodlivých chemikálií v plicích a fenolické látky ve víně potlačují negativní vliv kouření.
 • Působí také na nervový systém, opět díky resveratrolu, který vytváří v mozku enzym regenerující nervová poškození. Lidem, kteří umírněně pijí víno, hrozí menší riziko postižení demencí a Alzheimerovou chorobou. Podle studií redukuje stárnoucí proces mozkových funkcí, zvyšuje intelektuální výkonnost, rozvíjí kreativitu a fantazii, zvyšuje přítok krve a přísun kyslíku do mozku.
 • Má i nepřímý vliv na plodnost! Konzumace vína díky jeho blahodárným účinkům na zdraví zvyšuje ženám šanci početí dítěte – například brání některým infekcím způsobujícím sterilitu.
 • Zhubnete: Umírněnou konzumací vína lze také docílit váhového úbytku. Vědci tento vliv vysvětlují nízkým obsahem kalorií ve víně, které se místo ukládání ve formě tuku mají tendenci okamžitě spalovat.
 • Chvála na resveratrol pokračuje – tato látka účinně bojuje proti volným radikálům a tím i proti zmírňuje proces stárnutí.
 • I když běžně alkoholické nápoje imunitě spíš ubližují (právě kvůli alkoholu), víno imunitu posiluje. Je to díky obsahu tříslovin. Látky obsažené ve víně pomáhají redukovat životaschopnost stafylokoků, detoxikují bakterie, bakteriální jedy a viry. Čili, ano, opravdu pomáhá i proti již zmíněné chřipce.
 • Resveratrol dále potlačuje vznik karcinogenů. Významný protinádorový účinekbyl zaznamenán u rakoviny prsu, prostaty, plic, jater, střev, kůže a zhoubného bujení krvetvorných buněk.

Informace jsem čerpal ze skvělých stránek o vínu: www.vinoazdravi.cz (klikni)

Téma dne 5. září 2013: Pivo, nebo víno

 • Jste pivařka, nebo vinařka?
 • A dokážete svůj vztah k těmto dvěma mokům popsat?

Toto téma je pojaté trochu jinak, než jste byly doposud zvyklé. Jeho stěžejní část bude sice postavena na čtenářských příspěvcích, ale ty vyjdou během dne jen 4. Posílat příspěvky můžete 5.9.2013 na e-mailovou adresu redakce do 12.30 hodin. Příspěvky, které přijdou později už nemají šanci na uveřejnění, byť by byly sebelepší. A proč tohle omezení?

Celé dopoledne budou vycházet redakční novinky, ve kterých se budou k tématu vyjadřovat osobnosti a odborníci. Krom nich budeme vydávat i novinky z aktuálního dění.

Odpoledne pak z příchozích čtenářských příspěvků vybereme 4 nejlepší a ty postupně uveřejníme (cca ve 13.30, 14.00, 14.30 a 15.00). Jakmile budou uveřejněny všechny čtyři, vydáme anketu (odhadem v 15.10), ve které budete mít přesně hodinu na to, abyste rozhodly, který z uveřejněných příspěvků je nejlepší a zaslouží si dárek. Jakmile tato dramatická hodina skončí, skončí i téma a bude následovat vyhlášení.

Doufáme, že vás tahle změna v editaci bude bavit!

A o jaký dárek budete takto soutěžit? Myslím, že je vhodný pro pivařku i pro vinařku, ale vzhledem k jeho křehkosti by bylo dobré, dojít si pro něj do redakce (to se pak ještě s výherkyní domluvíme). No, zasláním příspěvku každopádně souhlasíte s tím, že vám bude výhra doručena s rizikem poštovního rozbití. Cena totiž je: šest piv Gambrinus s příchutěmi a dvě krásné skeleničky na šampaňské.

vyhra

Reklama