Zbožňuji chystání vánočních propriet, které odpočívají v krabici, kterou o prvním adventu otevíráme. Je v ní několik papírových betlémů, andělíčci, sněžící koule se Santa Klausem, malé stromečky z různých materiálů, sobíci, keramický pasáček s ovečkou od dětí a také papírové srdíčko na stromek, které ve třech letech prokousla moje dcera (dnes 25letá) v domnění, že je z perníku. Každý rok si ten otisk prvních zubů s láskou prohlížím… V té krabici jsou vlastně všechny Vánoce přibližně za dvacet let zpátky.

Kromě těchto pokladů pro mě chystání Vánoc znamená také vánoční vůně. Takové, které patří hlavně prosinci. Jednou z těchto vůní je pro mě ta, kterou mám spojenou s dětstvím. Když jsem zhruba před 43 lety chodila do školky, na Vánoce jsme pro rodiče chystali jako dárek jablko, do kterého se napíchaly špejle s pokrájenými želé bonbony, hrozinky a hřebíčky a doprostřed se pak zapíchla svíčka.

Vůně hřebíčku je pro mě jednou z těch, která Vánoce povznáší. Hřebíček je jedním z magických koření, které navozuje slavnostní atmosféru. Hřebíček pochází původně z Molouckých ostrovů v Indonésii a z afrického Zanzibaru, do Evropy jej ve středověku dovezli arabští obchodníci. Hřebíček je znám i svými léčivými schopnostmi, jelikož působí antisepticky a analgeticky, už od dávných časů se s oblibou používá k výrobě ústních vod. V dávných časech za dob věhlasných panovníků a králů, pokud chtěl někdo s těmito veličinami promluvit, musel mít v ústech několik hřebíčků, sladký a příjemný dech byl podmínkou takové diskuze.

Zkuste vyzkoušet: Jak si vyrobit domácí perníkové koření

Léčivé účinky tohoto koření jsou využívány dodnes, skvěle působí při prevenci paradentózy a zubního kazu. Nesporné jsou i jeho schopnosti uklidňovat trávicí ústrojí, pokud potřebujeme zklidnit žaludek, doporučuje se žvýkat hřebíček. Nebo jej při nevolnosti můžeme užívat i ve formě čaje či nálevu. Toto aromatické koření ovšem pomáhá i při nachlazení, působí protizánětlivě a ničí choroboplodné zárodky. Při bolestech hlavy se doporučuje vmasírovat hřebíčkový olej do spánků, a např. potíže s pokožkou můžete zmírnit hřebíčkovou lázní. Nálevu z této léčivky je skvělé užíti i při silných bolestech - léčitelé doporučují takový nálev vypít nalačno a úleva se dostaví!

Hřebíčkový olej v aromalampičce dokáže pomoci při potížích s dýchacími cestami, průduškami nebo nosními dutinami. Zajímavým faktem je, že hřebíček se od pradávna řadí mezi přírodní afrodisiaka! V bylinkářských knihách lze nalézt i recepty na směs, jež probouzí erotické smysly a obsahuje hřebíček, cibuli a česnek - tak nevím… Za mě asi nééé. Z hlediska magie se hřebíček užíval do kouzel pro získání náklonosti opačného pohlaví, také k ochraně dětí, kdy se zavěšoval nad postýlku. Nesmíme také zapomínat na vánoční cukroví, kdy mnoho receptů se bez hřebíčku skoro neobejde.

Čtěte také:

Uložit

Uložit

Reklama