O tom, že zvířata pomáhají lidem, kteří trpí psychickými nebo tělesnými problémy, se všeobecně ví. Například koně se používají při hipoterapii a psi při canisterapii. A jak je to s kočkami?

Kočky působí podobně jako psi nebo koně, léčba pomocí koček se nazývá felinoterapie. U nás v republice zatím není tato metoda moc rozšířená, více se používají právě psi nebo koně, v Americe a Anglii ale felinoterapie funguje už docela dlouho. A např. v Tokiu existuje už víc než sto kočičích kaváren, kde si můžete za poplatek půjčit kočku a pomazlit se s ní. U nás o žádné takové nevím, ale určitě by si své návštěvníky získala.

kočka

A jaká je vlastně léčivá síla koček? „Kočka chrání lidskou duši, působí na lidi svou energií, a tak z nich umí sejmout bolest a utrpení. Dokonce na sebe stahuje různé nemoci,“ říká znalkyně a majitelka koček Lucie Cherubínová. „Kočky jsou klidné, a svým klidem vás také vtahují do klidu. I když mají svérázné povahy, umí se naladit s majitelem a spřátelí se tak, že slyší na jméno a poslouchají.“

Paní Lucie, je vidět, že kočkám rozumíte. Měla jste už jako dítě kočky?

Měla jsem vždycky jen jednu, víc jsem nemohla.

Chtěla jste jich mít víc?

Toužila jsem mít jich aspoň pět, a tenhle sen jsem si splnila až jako dospělá, teď jich máme třináct. To už je ale konečný počet.

Jaký je charakteristický rys koček, nebo jich mají víc?

Kočky jsou citlivé a klidné bytosti. Většinou chvíli trvá, než se naladí s majitelem, musí ho začít respektovat, pak ho i poslouchají. Ale ne proto, že musí, ale ví, že je to tak správně.

V čem kočky působí pozitivně na lidi?

Svou energii dokážou dodat člověku, stačí, když si lehnou na klín a začnou vrnět, působí svým klidem a vyrovnaností. A i když je to smutné, umí na sebe přetáhnout i lidské nemoci.

Jsou kočky chytré? Podle některých teorií jsou chytří spíš psi. Jak to je?

To nedokážu posoudit, psi i kočky jsou chytrá zvířata, i kočka všechno chápe. Když třeba večer řeknu, ať se jdou kočky schovat dovnitř, že už je zima, všechny přijdou.

Co je felinoterapie?

  • Patří podobně jako canisterapie či hipoterapie mezi zooterapie. Jedná se o podpůrnou léčbu somatických i psychických poruch a zátěží. Jejím principem je přímý kontakt pacienta s kočkou domácí. (Zdroj: Wikipedie)
  • Více se můžete dozvědět na stránkách www.felinoterapie.cz

Další zajímavé články:

Reklama