Zdraví

Léčitelství: může pomoci i zabít. Jak poznat, kdy (ne)uškodí?

léčbaNádor bohužel nelze vyléčit, je nám líto. Sdělení bezútěšné diagnózy znamená kritický okamžik – a právě tehdy přichází často ke slovu léčitelství. Alternativní medicína slovo nemožné nezná a často nabízí vyléčení i těch nejhorších chorob. Ve finále však může napáchat více škody než užitku.

Podvodníci se odjakživa snaží obohatit na úkor jiných. V poslední době vymýšlejí stále důmyslnější způsoby. Často se snaží člověka přesvědčit, že právě jejich léčba je ta jediná, která může dané onemocnění vyléčit. Terčem jsou zranitelné skupiny, jako lidé se zhoubnými nádory, roztroušenou sklerózou, Alzheimerovou chorobou či cukrovkou. Alternativní metody mohou být prospěšné jako doplněk základní léčby, avšak pokud někdo nabízí rychlé a bezbolestné vyřešení těžké nemoci, něco nebude v pořádku. 

Nesedněte jim na lep!

Podvodníky z falešných slibů usvědčují následující znaky:

 1. Velké sliby. Inzerce mohou označovat produkt jako zázračný lék nebo revoluční objev. Pokud by tomu skutečně tak bylo, o jeho účincích by se vědělo i v širokých lékařských kruzích a váš lékař by vám tuto možnost určitě nezatajil.
 2. Lékařská hantýrka. Pojmy jako očištění, detoxifikace či povzbuzení organismu sice zní velmi působivě, často však zakrývají nedostatek seriózních informací o účinku léku na lidské tělo.
 3. Všelék. Určitě jste někdy slyšeli o přípravcích, které léčí všechny nemoci od rýmy přes nakopnutý palec až po karcinom plic. Bohužel v současné době takový „zázrak“ neexistuje.
 4. Pochvalné ohlasy. Anonymní příběhy jednotlivců plní internetová fóra a vychvalují daný produkt. Podezřelé bývají především ty reakce, mezi kterými není ani jedna negativní – při každé léčbě se přece najde pár lidí, kterým daný produkt nevyhovuje.

Naděje umírá poslední

Alternativní metody však mohou být na druhou stranu i velmi prospěšné.

 • Mnoho léků vychází z přírodního základu, díky čemuž tělo obohacují o důležité živiny, minerály a vitaminy.
 • V případě zhoubných nádorů přinášejí alternativní metody také naději. Je vědecky dokázáno, že pozitivním přístupem k léčbě dochází ke statisticky lepším výsledkům terapie a ve finále i k delší době přežití nemocného. Nejspíše za to bude moci do jisté míry i placebo efekt.

V každém případě je však potřeba vyhledávat seriózní metody, o jejichž výběru se vždy raději poraďte s lékařem. Zázračné a vychvalované postupy nabízející stoprocentní úspěch za každých podmínek mohou totiž ve výsledku napáchat obrovské škody.

Zdroj: www.mayoclinic.org

 

   
02.09.2014 - Nemoci - autor: U lékaře.cz

Komentáře:

 1. avatar
  [13] Jindriska8 [*]

  Já věřím doktorům,u léčitele jsem nikdy nebyla.Sml23

  superkarma: 0 02.09.2014, 15:25:29
 2. avatar
  [12] rendvo [*]

  podle mého je léčitel opravdu jen bylinkář. Má nastudované byliny a ví která na to či ono. Pak vám tu bylinu naordinuje a člověk se cítí po ní dobře a pak věří že je ten léčitel ten pravý co pomůže. Ale podle mého to jsou šarlatáni kteří jen okrádají lidiSml16

  superkarma: 0 02.09.2014, 13:31:17
 3. avatar
  [11] gerda [*]

  Ještě existuje něco mezi. Gemmoterapie se mi nezdá až tak špatná a paní, která má firmu na její produkty je velmi zodpovědná. Nikdy by člověku neřekla, aby přestal chodit k lékaři a bral jenom ty kapky. Jinak ale, bohužel, léčitelům a obzlášť zázračným, nevěřím. Uhodnout na dálku JEN z data narození klimakterické potíže, tak na to musí být skutečně formát.Sml52

  superkarma: 0 02.09.2014, 12:19:22
 4. avatar
  [10] Léthé [*]

  Klára Křížová — #7co se výsledku vyléčení týče, pozor !!!, nejedou v tom jen ti léčitelé. On ani ten lékař často nezaručí vyléčení. Lékaři dnes často jen léčí, ale nevyléčíSml80. Máte vysoký tlak ?....žerte tyto léky do konce života. Máte i vyšší cukr ?..huráSml59dám vám další léky na cukr...cože ?Sml37, váš cholesterol je o něco vyšší než "norma" ? , tady máte léky na cholesterol....cože ? Je vám blbě po těch lécích co jsem vám předepsal ? Tady máte další na vaše problémy....atd....za rok, dva odchází pacient z lékárny s igelitkou léků. Nojo...který lékař se bude nejdřív, než něco napíše, zajímat o vaši životosprávu, hledat důvody, vaší zdravotní dysbalance, doporučí nejdřív změnit stravování, zhubnout. Proč by to dělal ? On potřebuje pacienta a ne zdravého člověka. Z toho má hovno. Raději si vyrobí pacienta a velkoodběratele léků. To je moje zkušenost, když to tak kolem sleduji.

  superkarma: 1 02.09.2014, 12:02:33
 5. avatar
  [9] Léthé [*]

  A co farář Ferda ze Sušice ? Ani já moc neveřím léčitelům, ale občas se jim povede taková ta; víra tvá. Jasně, u rakoviny těžko, tam si někdy pomůže sám pacient ....jak ? to ví bůhSml80.

  superkarma: 0 02.09.2014, 11:10:44
 6. [8] Elis19 [*]

  Tohle není přímo o léčitelství ale na naší dovolené v cizině byl v televizi v našem pokoji naladěn jeden český kanál. Později večer jsme se chvíli dívali na pořad, kdy tam jistá vědma tahala z lidí peníze, sliby že jim předpoví budoucnost atd. V přímém přenosu doslova jedné paní po telefonu řekla, že když se sebou rychle něco neudělá do roka bude pod kytičkami a tuto předpověď vyčetla z pouhého data narození a křestního jména.Jak asi oné ubohé duši muselo být a ještě v noci...

  Navíc se vědma chlubila tím, že jen ona a možná ještě 2-3 lidé z ČR jsou těmito schopnostmi obdařeni a aby to asi bylo autentičtější a více lidové, uprostřed vysílání oznámila, že "potřebuje čůrat" a dala si pětiminutovou pauzu, vyplněnou reklamami, aby tak dala dostatek času dalším volajícímSml80.

  superkarma: 0 02.09.2014, 09:37:59
 7. [7] Klára Křížová [*]

  datura — #5No právě.... takhle ten jejich byznys kvete. protože tihle lidi zaplatí ze zoufalství cokoliv a léčitel je z obliga, že výsledek nemůže zaručit. Pak léčí třeba obarvenou vodou, která přinese sílu a uzdravení Sml57

  1. na komentář reaguje Léthé — #10
  superkarma: 0 02.09.2014, 09:12:07
 8. avatar
  [6] Pentlička [*]

  Léčitelům moc nevěřím, považuji je z 90% za šarlatány, kteří maximálně z důvěřivých nebo zoufalých lidí tahají peníze. Rozhodně bych nedala přednost léčiteli před lékařem. Možná bych šla za někým, kdo dokáže třeba posílit energii, ale nevěřím, že někdo dokáže vyléčit rakovinu.

  superkarma: 0 02.09.2014, 09:04:16
 9. avatar
  [5] datura [*]

  No možná, že bych tam šla v případě, že by mi už doktoři nedávali naději Sml15

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #7
  superkarma: 0 02.09.2014, 08:59:20
 10. [4] Klára Křížová [*]

  marianaant — #3Já myslím, že nepoznají, jen se sichrují, že osoby, které v ně nemají důvěru nemohou léčit...jinak by jim to placebo v mnoha případech nefungovalo.

  superkarma: 0 02.09.2014, 08:58:18
 11. avatar
  [3] marianaant [*]

  Jednou jsem byla u léčitele, ale to mně tam vzal sebou kolega, nevěřím jim a oni to poznají.Sml15

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #4
  superkarma: 0 02.09.2014, 08:38:49
 12. avatar
  [2] ToraToraTora [*]

  Léčitelů jsme vyzkoušeli několik a pár jich bylo skutečně na pěst. Ale nikdo Vám moc nepomůže. Nezahojíte se na něm, i kdyby Vás přizabil. Je to prostě na Vás zda mu uvěříte a kam až to necháte zajít a kolik peněz si necháte vytáhnout.

  superkarma: 3 02.09.2014, 08:38:11
 13. avatar
  [1] buldok [*]

  Nikdy jsem u léčitele nebyla.

  superkarma: 0 02.09.2014, 08:32:47

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme