„Květy jsou zhmotnělá zvěst o nebeském životě. Jsou to klenoty nebes nabídnuté člověku k povznesení. Posbírané prvky z nebeských velechrámů se střásají do hmotného projevu květů.“  - Karel Funk, z knihy Umíme vytvořit domov aneb Feng-šuej po česku.

Bývaly doby, kdy jsem sušila každou květinu, která se usušit dala. Z pocitu uchovat si na zimu něco z jejich kouzla pro dny, kdy z jejich krásy venku v přírodě nezbude nic. Mít takovou svojí vlastní květinovou síň v obýváku či ložnici! Dnes se snažím víc plynout s přirozeným během, květiny mám nejraději ty, co rostou a kvetou ve svůj vlastní čas. Občas sice ještě neodolám a nějakou tu krásku si utrhnu a dám doma do vázy, ale naprosto upřímně - mám pak  lehké výčitky.

flower

Když se opět podívám do již citované knihy pana Funka, nacházím zde citlivý popis vlastností jednotlivých květů, které nám mohou pomoci při léčení duše. Jsme právě v období nastupujícího podzimu, a ten je v knize věnován astrám a jiřinám. Tyto podzimní krásky podle Karla Funka mohou poskytovat duchovní posilu při skleslosti nebo zmírňovat naše rozrušení a stresy jako slunný podzimní den, ve kterém sice již víme, že brzy slunečné dny pominou, ale ještě se můžeme radovat z jejich měkké, byť melancholicky zastřené krásy a smířlivosti s osudem.

Zadumaná podzimní chryzantéma je ovládána Saturnem, pokud působí ve štíru. Proto se používá jako symbol duchovní zralosti a spojení s nadsmyslovými  silami. Symbolizuje koncentraci na duchovní život a meditaci o posmrtném životě. Její síly zasvěcují k poznání pravdy a pomáhají  k uklidnění myšlenek k rozvaze, jež je potřebná hloubavému duchu. Usměrňuje životní okolnosti, aby se člověk mohl věnovat duchovnímu rozjímání. Máme-li před sebou těžké problémy, je chryzantéma nadaná pomoci nám je klidně a s rozvahou řešit, aby vše odpovídalo zákonu a aby nás řešení neuvádělo do nových problémů. Je květem usmíření mocností osudu. 

Tolik z myšlenek jednoho z mystiků dnešní doby - Karla Funka.  :-) Jeho knihu Umíme si vytvořit domov? Aneb Feng-šuej po česku vřele doporučuji, zvlášť do nastávajících  „pochmurnějších“ dnů. Upozorňuje nás na poklady, které nám leží přímo u cesty. Pro životní poutníky a hledače starých pravd je skvělou mapou na cestách vlastní duší. Ne nadarmo se říká, že ze zahrady se dá číst. Podle rostlin, kterými se obklopujeme, se lze o člověku mnohé dozvědět. Mnoho květů si vybíráme podvědomě, ale naše duše přesně ví, proč tu kterou rostlinku potřebuje mít ve své blízkosti. :-)

Ne nadarmo se například o ži, která ještě stále kvete, říká, že je královnou květin. Podle bylinkářů má tisíce sil a vše, co se z růží používá, výborně prospívá játrům, nervům a vnitřnostem. Ve starém Řecku a Římě byla růže hojně používána do koupelí, při výrobě vodiček na oči, růžového oleje, který je ve velké oblibě i dnes. Také je jednou z nezastupitelných přísad nápojů lásky, důležitým artefaktem při kouzlech, obřadech či rituálech. Jednou z jejích skvělých vlastností je i chuť, ochutnali jste někdy sirup z růžových lístků? Nebo růžový med? Známá jsou také cukrátka z růží či lahodný rosol z růžových kvítků, který je ideální pro namazání na sušenky a pečivo. Krom toho, že krásně vypadá, už jen jeho samotná příprava přináší potěšení z  jeho ingrediencí.

Že vám to připadá jako potraviny pro víly či pohádkové bytosti? :-) Pak se nemýlíte, proč do našeho každodenního života nefouknout trošku kouzelného prachu a zažít něco „jiného“. Třeba nakonec zjistíte, jak velká část malého dítěte, které touží po pohádkách, ve vás je.

Reklama