Zdraví

Léčení barvami

Že každá barva má jiný vliv na tělesnou a hlavně duševní stránku člověka, věděli už staří Egypťané, Číňané i Indové.

Člověk na různé podněty zvenčí reaguje celým tělem. O nemocech jako častých důsledcích psychické nerovnováhy už jsme mluvili. Colorterapie staví na tom, že každý orgán je souvztažný k nějaké barvě, a tudíž ho více nežli jiná také ovlivňuje... Konec konců, není to nic divného.
Pocházíme z přírody, a ta je přece plná barev. Barvy jsou všude kolem nás. Ovlivňují naši náladu a pocity. Podle toho, jak se cítíme, si například podvědomě vybíráme i oblečení, které si v tu kterou dobu oblékáme. Také úspěšnost magických rituálů je postavena na příslušných barvách. Barvy nás tedy ovlivňují na každém kroku.

 

Dnes zažívá colorterapie, tak jako mnoho jiných, našimi předky vyzkoušených a námi macešsky zapomenutých léčebných metod, zaslouženou renesanci. Pochopitelně, že lékařská věda nám také pomáhá a bez jejího stále se rozvíjejícího umu bychom se v mnoha případech neobešli. Ale proč být jednostranní? Proč se vždy cele orientovat na jednu oblast, když máme čím dál víc z čeho vybírat? Lidstvo prochází rychlým vývojem a jeho duševní vhled je čím dál hlubší. I to, co leží za námi, zdánlivě odžité, může být pro nás v rámci zkušenosti do budoucna nesmírně cenné.

 

Červená barva
Červená barva zvyšuje pocit bezpečí, sebedůvěry a aktivity. Způsobuje zrychlení dechu, zvyšuje svalové napětí a krevní tlak, zrychluje metabolismus – obecně tedy zlepšuje oběhové funkce. Dokáže příznivě působit při chudokrevnosti, astmatu, nemocech hrtanu a při chronickém kašli. Přebytek červené barvy vyvolává agresi.
 

Oranžová barva
Oranžová barva v sobě má pozitivní náboj. Příznivě působí proti depresím, nespokojenosti a pesimismu. Může být doplňkově použita proti nemocem jako je ztráta chuti, anémie, anorexie. Přebytek může vyvolat zmatenost i únavu.
 

Žlutá
Žlutá barva působí proti nemocem lymfatického systému, posiluje nervový systém. Zlepšuje také metabolismus a pomáhá proti depresi. Přebytek může vyvolat nervozitu.

 

Zelená barva
Zelená je barvou koncentrace. Působí harmonizačně, snižuje bolest, neutralizuje. Působí proti nemocem jako je bronchitida, dávivý kašel. Pozitivní vliv má na relaxaci a detoxikaci těla. Přebytek může způsobit letargii.

 

 

Modrá barva
Modrá barva je barvou míru a nekonečna. Působí příznivě při astmatu, zánětlivých a kloubních onemocněních. Pomáhá při bolestech hlavy a migrénách. Přemíra modré barvy působí na člověka jako uspávadlo emocí všeho druhu. 

 

Indigová barva
Rozvíjí psychické vnímání a intuici. Působí příznivě při nemocech, které postihují oči, uši a nos. Indigové barvě jsou také připisovány uklidňující účinky.

 

Fialová barva
Fialová je barva emocí a meditace. Příznivě působí při nemocech lymfatického systému. Uklidňuje také nervový systém. Přebytek někdy vyvolává sklon k fanatismu a ztrátě objektivity.

 

Pokud máte nějaký problém, na který by vám dle vašeho uvážení mohla colorterapie pomoci, můžete příslušnou barvu zakomponovat do svého vnímání například vhodnou žárovkou.

   
10.03.2008 - Zdraví - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. [11] jamb [*]

  Na stará kolena ulítávám na červené a růžové. Mám nízký tlak a je mi pořád zima, tak asi potřebuju zrychlit krevní oběh. Tělo si o to říká samo, dřív jsem ji nesnášela.

  superkarma: 0 21.04.2009, 18:51:51
 2. [10] MirkaK [*]

  Indigová mi přijde jako "přechod" mezi modrou a fialovou. Chybí mi tu popisek barvy růžové, hnědé či černé...

  superkarma: 0 12.03.2008, 08:04:21
 3. avatar
  [9] punh [*]

  mám ráda modrou a tak mám hodně oblečení v modré barvě. Dokonce i v kuchyni mám vše sladěné do modra, až se musím krotit. Teď jsem si koupila žluté nádobí, ikdyž mě to táhlo k modré. A jsem ráda, protože to je skvělá kombinace s modrým, třebaže žlutou vůbec nemusím. No na oblečení bych si ji teda nevybrala.

  superkarma: 0 10.03.2008, 16:44:29
 4. avatar
  [8] gerda [*]

  Rikina: dnes se mi vůbec nechtělo do práce, tak tu sedím v černém tričku a tmavošedných kalhotách. Ještě bych si tak dala černé kafe.

  superkarma: 0 10.03.2008, 13:50:43
 5. [7] Rikina [*]

  No tak mi tedy, prosím, někdo vysvětlete ten rozdílný účinek. Když obyčejná modrá působí na klouby, a indigo je taky modrá, a přitom působí na oči, uši a nos. I když osobně si myslím, že celá ta "colorterapie" je zas jenom takový výmysl na důvěřivé lidi.

  superkarma: 0 10.03.2008, 13:35:33
 6. avatar
  [6] idiska [*]

  Rikina: indigová barva je jeden z odstínů modré...ale mně osobně se teda nelíbí

  superkarma: 0 10.03.2008, 13:20:53
 7. avatar
  [5] Dášule [*]

  Indigo se používá i na modrotisk - nejdříve se nanese vzorek v podobě hmoty, která brání barvě v přístupu k látce, potom se to pořádně namočí do indiga, vytáhne a na vzduchu to zmodrá.To je pravý modrotisk. U nás se dnes prodává hodně buď tisk bílé na mdrou nebo se tiskne modrá.

  superkarma: 0 10.03.2008, 10:58:02
 8. [4] z.u.z.a [*]

  Rikina: Mám doma malý koberec barvený indigem, je tmavě modrý

  superkarma: 0 10.03.2008, 10:44:42
 9. [3] Rikina [*]

  OlgaMarie: to je sice pravda, ale i přesto se mi indigo jeví jako modrá.

  superkarma: 0 10.03.2008, 10:11:47
 10. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  Rikina: Indigem se dlouho barvil denin na výrobu džíns. Předtím se jím barvilo hedvábí. Barvit indigem je poměrně drahá záležitost.

  superkarma: 0 10.03.2008, 06:24:01
 11. [1] Rikina [*]

  Vždycky jsem si myslela, že indigo je modré přírodní barvivo. Že jistému odstínu se říká indigová modř. No, asi jsem se mýlila, asi je to tedy nějaká extra speciál barva.

  superkarma: 0 10.03.2008, 01:15:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme