Parodontóza je slovo, které samo o sobě v řadě lidí vzbuzuje v lepším případě představu obnažených zubních krčků, dlouhodobé a bolestivé léčby s nejistým výsledkem, v horším případě může znamenat i ztrátu zubů. Podle nejnovějších poznatků se s touto metlou chrupu v České republice potýká 80-90 % populace a nezanedbatelné procento zánětu dásní se objevuje dokonce i u školáků.

 

Klinika GHC Praha, přední soukromé zdravotnické zařízení v České republice, které komplexní stomatologickou léčbu považuje za jeden ze svých klíčových programů, aplikuje při léčbě parodontu, tedy zánětu dásní a parodontózy, nejmodernější léčebné metody včetně potřebných chirurgických zákroků.

 

Nabídka ošetření Kliniky GHC Praha v léčbě parodontu je ojedinělá svou komplexností. Kromě konzervativních léčebných zákroků, jako např. ošetření přístrojem Vector, nabízí i zákroky v  oboru řízené tkáňové regenerace a další parodontální operace. Stomatolog MUDr. Martin Mikšovský, který se léčbě parodontu spolu s dalšími kolegy na Klinice GHC Praha věnuje, k tomu říká: „V rámci rekonstruktivních chirurgických zákroků na chrupu provádíme obnovu parodontálních tkání, tj. nejnovější metody řízené tkáňové regenerace, které vedou k zachování zubů určených k extrakci. Při této metodě se nahrazuje kost speciální umělou tkání, která pod vstřebatelnou membránou nahradí kost vlastní. Zákroky jsou pro klienta bezbolestné, provádějí se v lokální anestézii či analgosedaci.“

 

Proti parodontóze ordinujeme Vector

 

V konzervativní léčbě a prevenci parodontózy Klinika GHC Praha využívá účinného a bezbolestného pomocníka – přístroj Vector. Přístroj dokáže potlačit ústní bakteriální infekce způsobující parodontózu. Právě nepřátelské bakterie pronikající do dásní spolu se zubním kamenem jsou příčinou zánětu, který se v počátečních fázích projevuje jako estetický problém odhalujících se zubních krčků, v pozdějších fázích ohrožuje i tkáň, v níž je zub uchycen. V případě, že zánět není léčen, zub se ze svého zaníceného lůžka uvolní docela.

 

Vector nahradil dosavadní nedokonalé a bolestivé metody čištění takto napadeného chrupu, ať už to bylo nepříjemné mechanické čistění pomocí speciálních nástrojů, anebo využívání některých starších ultrazvukových a sonických přístrojů. Přístroj Vector byl speciálně vyvinut firmou Durr Dental k šetrnému ošetření nepřístupných a bolestivých míst kolem zubu a v blízkosti dásně v roce 1999. S pomocí speciálních nástavců dokáže Vector rozbíjet zubní kámen a usazeniny a vyplachovat zanícená bakteriální ložiska v dásni, aniž by byla jakkoli poškozována a drážděna okolní tkáň. Podobně jako předchozí generace přístrojů pracuje na principu ultrazvuku, ale je mnohem přesnější, což zabraňuje nežádoucím a bolestivým mechanickým vibracím.

 

„Bezprostředně po zákroku, který je minimálně invazivní k postiženému chrupu a dásním, nastává rychlé zlepšení projevující se mimo jiné vymizením zápachu z úst způsobeného bakteriemi,“ uvádí MUDr. Martin Mikšovský. „S jejich ústupem je spojený silný léčivý efekt této metody, jejíž aplikaci je třeba podle našich zkušeností v několikaměsíčních intervalech zopakovat, tak aby došlo k dokonalému vyhojení dásní,“ dodává MUDr. Mikšovský.

 

Nejenom v případě parodontózy, ale i dalších stomatologických onemocnění je potřeba klást největší důraz na prevenci a správné čištění zubů. Při zanedbání každodenní péče se může projevit onemocnění, které je o to zákeřnější, že se v prvních letech nemusí projevit žádné bolesti. Mezi varovné příznaky patří krvácení dásní při čištění zubů a při jídle. Zánět dásní mohou také uspíšit například hormonální procesy v těhotenství či některé léky a onemocnění.

Reklama