Zdraví

Léčba kyslíkem. Je to podvod?

oxygen

Slyšeli jste už o kyslíkové terapii? Já jsem si ji tak trochu vyzkoušela a malinko zapátrala, zda je skutečně tak geniální, jak různá oxycentra a wellness hotely s touto poměrně drahou nabídkou slibují.

Kyslík podle všech podnikatelů s touto komoditou dokáže úplné zázraky. Při prostudování všech materiálů máte pocit, že nejít na oxyterapii je vlastně jistou formou sebevraždy.

Dobrovolně se totiž vzdáváte těchto účinků:  

1.  Kyslík blahodárně ovlivňuje paměť, soustředění, jasné a rychlé myšlení.

2.  Inhalací 95 % čistého kyslíku (10 litrů za minutu) překonáte důsledky dlouhodobé či extrémní psychické a fyzické zátěže a nedostatku odpočinku.

3.  Posílíte odolnost organismu proti infekcím, cévním a nádorovým onemocněním, proti migréně, při stresu, přepracovanosti, depresi.

4.  Kyslíková terapie pomůže při nechutenství, zvýšené únavě, bolesti nohou, poruchách spánku, vysokém krevním tlaku, angíně pectoris, srdeční arytmii, po infarktu.

5.  Je vhodná pro kuřáky, lidi se zhoršenou funkcí plic a průdušek, jater, ledvin, s kožními defekty, revmatismem, artrózou, syndromem únavy apod.

6.  Vdechování kyslíku navodí dobrou náladu, zpomalí proces stárnutí, zvýší výkonnost svalů, mozku i výkonnost sexuální.

7.  Zvyšuje vitální kapacitu plic a fyzickou kondici

Co všechno ten kyslík nedokáže!

Kdyby to byla pravda, byli bychom pravděpodobně všichni nesmrtelní a navíc stále mladí, protože jako bonus dokáže kyslík napnout a omladit pleť a vyléčit akné. Ale co když je to pravda? Vždyť v propagačních materiálech píšou, že před 200 lety byla koncentrace kyslíku v ovzduší 40 % a dnes už jenom 20 %!! Jak to, že jsme se už dávno neudusili?

A tak jsem si zašla na kyslíkové ošetření pleti, do oxybaru se nadýchat zázračného plynu a celé to zapila kyslíkovou vodou. Účinek se nedostavil, a tak jsem se začala vyptávat, zda jsou proklamované pravdy skutečnost, nebo jen marketingový tah.

Poprvé jsem zavolala do Českého hydrometeorologického ústavu a zeptala se experta na ovzduší a skleníkové plyny Mgr. Dušana Váchy, jak to s tak radikálním úbytkem kyslíku na naší planetě vlastně je.

„Něco takového je úplný nesmysl. Domníváme se sice, že před pár miliony let obsahovala atmosféra o něco víc kyslíku než dnes, ale zhruba o taková 2-3 %. Tendence k úbytku kyslíku do budoucna navíc naše ovzduší nevykazuje, takže ho bude stále dost.“

A pak jsem zavolala předsedovi České pneumologické a ftizeologické společnosti Prim. MUDr. Stanislavu Kosovi, CSc., abych zjistila jeho názor na účinky kyslíkové terapie na organismus. Zeptala jsem se:

Není dýchání 95–100 % kyslíku zdraví škodlivé?
Několik minut nevadí, zvláště například při mdlobách, ale déle se  nedoporučuje. Dochází k nežádoucím tkáňovým změnám, mění se kvalita krve a velikost červených krvinek. Léčebné dávky pro nemocné jsou 25 l kyslíku za minutu, ale v koncentraci 2324 %. Pro zdravého člověka to nemá význam.

Dokáže taková terapie zvýšit fyzickou kondici a vitální kapacitu plic?
To rozhodně nedokáže. Na plicní kapacitu nemá kyslíková terapie vliv vůbec žádný. U zdravého člověka je naplněnost, takzvaná saturace krve kyslíkem, 9295 %, vyšší přísun nemá smysl, protože tělo si kyslík do zásoby udržet nedokáže.

Co si tedy o kyslíkové terapii myslíte?
Že je to medicínský podvod. Důvěřiví lidé uvěří proklamovaným slibům, což je stojí spoustu peněz. Výsledky se však u zdravého člověka nedostaví ani po dlouhodobé aplikaci. Dlouhodobé podávání kyslíku musí být naordinováno lékařem  specialistou na plicní nemoci u nemocných se stanovenými chorobami a za předem stanovených podmínek. Kyslíková terapie má význam jen pro pacienty s narušenou funkcí plic, srdce nebo krve.

A co vy, milé čtenářky. Myslíte si, že to je jen boj mezi vědou a alternativními způsoby pomoci, nebo se opravdu jedná o podvod? Máte s kyslíkovou terapií nějaké vlastní zkušenosti?

   
12.11.2009 - Zdraví - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. [9] mechanik [*]

  Myslím si,že kyslík opravdu pomáhá,nejen ,že okysličí krev a tím se kyslík dostane k mozkovým buňkám a určitě se to projeví na stavu paměti, okysličí se plíce,tím se zlepší dýchání a drdeční činnost,ale určitě by  kyslík ve větších dávkách a dlouhodobě meli užívat jen lidé,jejichž zdravotní stav to dovolujeSml67

  superkarma: 0 14.11.2009, 14:43:01
 2. avatar
  [8] átéčko [*]

  Eva_Fl — #7 Evo, není to kokotina. Zkusila jsem si dýchnout při obyčejné migréně. Ten sprej, co jsem dostala k vánocům byl na tři delší nádechy. Trochu to pomohlo. Kdybych to mohla zkoušet, udělám to.

  superkarma: 0 13.11.2009, 10:20:29
 3. avatar
  [7] Eva_CZ [*]

  Absolutni kokotina.

  1. na komentář reaguje átéčko — #8
  superkarma: 0 12.11.2009, 21:47:33
 4. avatar
  [6] átéčko [*]

  OlgaMarie — #5 Pokud si to sami nemusí kupovatSml16

  superkarma: 0 12.11.2009, 15:00:05
 5. avatar
  [5] OlgaMarie [*]

  Má to smysl u vrcholových sportovců, kteří se před závodem  dopují vlastní krví.

  1. na komentář reaguje átéčko — #6
  superkarma: 0 12.11.2009, 12:45:15
 6. avatar
  [4] átéčko [*]

  Zkoušela jsem to proti bolesti. Je to drahé na to, jak málo to pomohlo

  superkarma: 0 12.11.2009, 12:25:58
 7. [3] wenya [*]

  Nerozkládá se kyslík náhodou na volné radikály, které ničí buňky?

  superkarma: 0 12.11.2009, 10:01:54
 8. avatar
  [2] delfi.na [*]

  Jasně, funguje, vždyť to prováděl Štěpán z básníků, když študýroval Sml52

  superkarma: 0 12.11.2009, 09:51:08
 9. avatar
  [1] enka1 [*]

  95%, 10 litrů? To kdyby mi chytlo u huby!?Sml24

  superkarma: 0 12.11.2009, 06:51:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme