Zdraví

Léčba atopického ekzému: Jde to i bez kortikoidů? Ano, jde!

Ekzém neboli chronický kožní zánět je v dnešní době častým problémem. Může být způsoben alergií, ale není to tak vždy. Dobrou zprávou je, že se ekzém dá léčit bez kortikosteroidů.

Kortikosteroidy jsou látky, kterými se ekzémy léčí. Podle nových poznatků už ale není nutné je používat. Na podobnosti jsme se zeptali MUDr. Radka Litvika z dermatologického oddělení FN Ostrava.

skin

Jaké jsou nové poznatky v léčbě atopické dermatitidy?
Novým poznatkem v léčbě atopické dermatitidy je využití emolienčních produktů, které dokáží utěsnit kožní bariéru dodáním ceramidů, modulovat imunitní odpověď, zvýšit produkci antimikrobiálních peptidů a účinně ovlivnit svědění blokádou PAR-2 receptoru.

Řada lékařů předepisuje svým pacientům pouze kortikoidy, je to nutné?¨
Kortikosteroidy mají své nezastupitelné místo v léčbě atopické dermatitidy. Jsou určeny pouze ke KRÁTKODOBÉMU zvládnutí akutních potíží ve fázi vzplanutí, jejich dlouhodobé používání není doporučováno. Jelikož je atopický ekzém chronické, zánětlivé, svědivé onemocnění vyžadující dlouhodobou strategii péče o kůži a dlouhodobou léčbu, jsou preferovány v dlouhodobém horizontu bezpečnější preparáty. Lokální kortikoidy nejsou určeny pro dlouhodobou léčbu atopického ekzému.

Jaký mají vliv kortikoidy na nemocnou pokožku (atopický ekzém)?¨
Lokální kortikoidy tlumí zánětlivou reakci v kůži, což je velmi žádoucí v období vzplanutí atopického ekzému. Nicméně se jedná o krátkodobou terapii.

Pokud se na pokožku aplikuje kortikoidní mast opakovaně a příliš často, jaký může mít na pokožku vliv?
Lokální kortikoidy mají nezanedbatelný vliv na kůži při dlouhodobém používání. Jejich dlouhodobá aplikace vede k atrofii (ztenčení) kůže, kůže je pak zranitelnější k traumatů, k prokrvácení do kůže, dochází k posunům pigmentace kůže, možnost vzniku steroidních strií. Lokální kortikosteroidy při dlouhodobém používání negativně ovlivňují kožní bariéru, která je u pacientů s atopickým ekzémem poškozena primárně. PO vysazení lokálních kortikosteroidů může docházet ke zhoršení kožního nálezu, jedná se o rebound fenomén.

Mezi maminkami dětí, které trpí atopickým ekzémem panuje dokonce tzv „kortikofobie“, co si o tom myslíte?
skinKortikofobií trpí nejen maminky malých pacientů, ale také dospělí pacienti s atopickým ekzémem. Až ¾ pacientů s atopickým ekzémem trpí obavami z nežádoucích účinků lokálních kortikoidů a proto je vůbec nechce v léčbě používat.

Jde léčit atopický ekzém i bez kortikoidů?¨
Atopický ekzém lze léčit i bez kortikosteroidů.

Jak?
Základem léčby atopického ekzému je denní aplikace emoliencií (promazávadel) a šetrná péče o kůži (sprchování v syndetech). K léčbě můžeme dnes využít jek u dětských pacientů, tak u dospělých, moderní lokální imunomodulátory, které jsou určeny pro léčbu akutních i chronických projevů atopického ekzému. Kontrolují účinně zánět v atopické kůži, snižují počet vzplanutí a nemají nežádoucí účinky kortikosteroidů. Jsou tedy účinné a bezpečné.

Odpovídal MUDr. Radek Litvik, dermatologické oddělení FN Ostrava. Za odpovědi děkujeme.

O citlivé pokožce a ekzému se můžete více dozvědět na www.suchakuze.cz

Na stav pokožky má také vliv hygiena a výběr přípravků, které při hygieně používáme. Zde jsme k tomuto tématu vydali článek:

Dále také čtěte:

Redakční tip: Online klinika pro atopiky

OKA je audiovizuální internetový projekt, jehož cílem je pomoci všem lidem, kteří se léčí s atopickým ekzémem. Dětem, jejich rodičům i dospělým pacientům.

Jak OKA vypadá a funguje?

Na webových stránkách http://www.atopickyekzem.org/optin/ se může do vzdělávacího projektu zdarma zaregistrovat každý zájemce.

Skupina předních českých dermatologů zde připravila seriál edukačních videí o atopickém ekzému, jeho příčinách, projevech, léčbě a prevenci. Všechna videa tvoří 4 základní lekce, jimiž musí postupně projít každý registrovaný návštěvník online kliniky OKA. Lekce nelze přeskakovat, jsou na sebe navázány tak, aby poskytly pacientovi co nejkomplexnější pohled a porozumění v problematice atopického ekzému. Součástí videí jsou také názorné animace, co spouští atopický ekzém nebo jak fungují lokální léky na atopický ekzém.

Doporučujeme: http://www.atopickyekzem.org/optin/

 

   
04.11.2013 - Nemoci - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. [13] Viktorie Maretová [*]

  Mě se nejvíce osvědčilo používání konopné kosmetiky pro děti značky robátko. Mají přímo emulzi pro děti trpící na ekzémy. Je k dostání pouze v lékárně a za slušné peníze. Zkuste koupit a vyzkoušet.

  superkarma: 0 30.10.2014, 12:44:41
 2. [12] Locika889 [*]

  Dobrý den, já tedy neřeším svůj osobní problém, ale problém mého 10-letého brášky, ten má už od mala atopický ekzém hlavně na rukou, poslední dobou se mu to hodně zhoršilo, takže jsme se nevyhli podání kortikoidů. Je pravda, že krátkodobě zabraly, ale teď už jsme tam kde na začátku. Od Mudr. mažeme klasikou Excipial, Lipobase, vazelinu apod. ale opravdu už jsme z toho nešťastni za něj. Konopí jsme zkoušeli, ale to ho prý pálilo, tak už nevím co mámě poradit... V koupelně se nám to začíná hromadit, ale s nulovým efektem. Naposledy od Mudr, přišli s letáčkem na tento přípravek: http://www.lekarnasporilov.cz/Pro-deti/Telo-a-plet/BIODERMA-Atoderm-P-O-Zinc-krem-100ml.html?listtype=search&searchparam=atoderm

  nemáte někdo zkušenost?? K tomu všemu se mu ručičky hodně potí, což ve výsledku ještě zhoršuje zarudnutí a loupání kůže :-( Myslíte že má cenu, podávat nějaké přípravky na posílení imunity??

  superkarma: 0 20.10.2014, 10:30:53
 3. [11] radka.blatecka [*]

  Mě na ekzém nejvíce pomáhá kosmetika z konopí, používám už asi 3 měsíce krém a mycí pěnu z řady Atopos a ty jsou úplně parádní, pěnu se může používat i na obličej. Stačí pravidelně používat a pokožka nesvědí, nepálí a je hydratovaná.

  superkarma: 0 12.08.2014, 09:07:49
 4. avatar
  [10] wich [*]

  Kortikoidy snad jen v ohrožení života, jinak bych to nechtěla ani za nic. Nehleděna to, že za spoustou těchhle nedůhů stojí dlouhodobé neléčené infekce jako třeba pn. chlamky.

  superkarma: 0 29.11.2013, 09:15:21
 5. avatar
  [9] k.minarice [*]

  Opravdu lituji lidi, co tim trpi...

  superkarma: 0 08.11.2013, 22:38:44
 6. [8] Jane1 [*]

  Ekzémy, nepříjemné záležitosti.

  superkarma: 0 05.11.2013, 10:59:35
 7. avatar
  [7] kqkkatka [*]

  tak tak treba hlavne premastovat

  superkarma: 0 04.11.2013, 22:14:11
 8. [6] ala63 [*]

  jestli chcete jen prirodni preparaty,mrknete na Karel Hadek,ma eshop i poradnu a super produkty bez chemie

  superkarma: 0 04.11.2013, 16:22:24
 9. avatar
  [5] vitulka [*]

  Určitě Protopic vyzkouším jakmile budou synovi 2roky

  superkarma: 0 04.11.2013, 15:26:10
 10. avatar
  [4] Makynka [*]

  Protopic mám vyzkoušený na sobě, loni mi hodně pomohl. Zabíraly mi jen mastičky s kortikoidy a po vysazení se vše vracelo do původního stavu. Po léčbě Protopicem jsem konečně po roce ekzému bez obtíží.Sml67

  superkarma: 0 04.11.2013, 13:03:13
 11. avatar
  [3] danulikj [*]

  toto nikomu nezávidím

  superkarma: 0 04.11.2013, 12:25:43
 12. [2] Lida 1 [*]

  Netrpím ekzémy

  superkarma: 0 04.11.2013, 11:11:06
 13. [1] merzedes [*]

  No mě pomohla akupunktura

  superkarma: 0 04.11.2013, 09:00:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme