Ekzém neboli chronický kožní zánět je v dnešní době častým problémem. Může být způsoben alergií, ale není to tak vždy. Dobrou zprávou je, že se ekzém dá léčit bez kortikosteroidů.

Kortikosteroidy jsou látky, kterými se ekzémy léčí. Podle nových poznatků už ale není nutné je používat. Na podobnosti jsme se zeptali MUDr. Radka Litvika z dermatologického oddělení FN Ostrava.

skin

Jaké jsou nové poznatky v léčbě atopické dermatitidy?
Novým poznatkem v léčbě atopické dermatitidy je využití emolienčních produktů, které dokáží utěsnit kožní bariéru dodáním ceramidů, modulovat imunitní odpověď, zvýšit produkci antimikrobiálních peptidů a účinně ovlivnit svědění blokádou PAR-2 receptoru.

Řada lékařů předepisuje svým pacientům pouze kortikoidy, je to nutné?¨
Kortikosteroidy mají své nezastupitelné místo v léčbě atopické dermatitidy. Jsou určeny pouze ke KRÁTKODOBÉMU zvládnutí akutních potíží ve fázi vzplanutí, jejich dlouhodobé používání není doporučováno. Jelikož je atopický ekzém chronické, zánětlivé, svědivé onemocnění vyžadující dlouhodobou strategii péče o kůži a dlouhodobou léčbu, jsou preferovány v dlouhodobém horizontu bezpečnější preparáty. Lokální kortikoidy nejsou určeny pro dlouhodobou léčbu atopického ekzému.

Jaký mají vliv kortikoidy na nemocnou pokožku (atopický ekzém)?¨
Lokální kortikoidy tlumí zánětlivou reakci v kůži, což je velmi žádoucí v období vzplanutí atopického ekzému. Nicméně se jedná o krátkodobou terapii.

Pokud se na pokožku aplikuje kortikoidní mast opakovaně a příliš často, jaký může mít na pokožku vliv?
Lokální kortikoidy mají nezanedbatelný vliv na kůži při dlouhodobém používání. Jejich dlouhodobá aplikace vede k atrofii (ztenčení) kůže, kůže je pak zranitelnější k traumatů, k prokrvácení do kůže, dochází k posunům pigmentace kůže, možnost vzniku steroidních strií. Lokální kortikosteroidy při dlouhodobém používání negativně ovlivňují kožní bariéru, která je u pacientů s atopickým ekzémem poškozena primárně. PO vysazení lokálních kortikosteroidů může docházet ke zhoršení kožního nálezu, jedná se o rebound fenomén.

Mezi maminkami dětí, které trpí atopickým ekzémem panuje dokonce tzv „kortikofobie“, co si o tom myslíte?
skinKortikofobií trpí nejen maminky malých pacientů, ale také dospělí pacienti s atopickým ekzémem. Až ¾ pacientů s atopickým ekzémem trpí obavami z nežádoucích účinků lokálních kortikoidů a proto je vůbec nechce v léčbě používat.

Jde léčit atopický ekzém i bez kortikoidů?¨
Atopický ekzém lze léčit i bez kortikosteroidů.

Jak?
Základem léčby atopického ekzému je denní aplikace emoliencií (promazávadel) a šetrná péče o kůži (sprchování v syndetech). K léčbě můžeme dnes využít jek u dětských pacientů, tak u dospělých, moderní lokální imunomodulátory, které jsou určeny pro léčbu akutních i chronických projevů atopického ekzému. Kontrolují účinně zánět v atopické kůži, snižují počet vzplanutí a nemají nežádoucí účinky kortikosteroidů. Jsou tedy účinné a bezpečné.

Odpovídal MUDr. Radek Litvik, dermatologické oddělení FN Ostrava. Za odpovědi děkujeme.

O citlivé pokožce a ekzému se můžete více dozvědět na www.suchakuze.cz

Na stav pokožky má také vliv hygiena a výběr přípravků, které při hygieně používáme. Zde jsme k tomuto tématu vydali článek:

Dále také čtěte:

 

Redakční tip: Online klinika pro atopiky

OKA je audiovizuální internetový projekt, jehož cílem je pomoci všem lidem, kteří se léčí s atopickým ekzémem. Dětem, jejich rodičům i dospělým pacientům.

Jak OKA vypadá a funguje?

Na webových stránkách http://www.atopickyekzem.org/optin/ se může do vzdělávacího projektu zdarma zaregistrovat každý zájemce.

Skupina předních českých dermatologů zde připravila seriál edukačních videí o atopickém ekzému, jeho příčinách, projevech, léčbě a prevenci. Všechna videa tvoří 4 základní lekce, jimiž musí postupně projít každý registrovaný návštěvník online kliniky OKA. Lekce nelze přeskakovat, jsou na sebe navázány tak, aby poskytly pacientovi co nejkomplexnější pohled a porozumění v problematice atopického ekzému. Součástí videí jsou také názorné animace, co spouští atopický ekzém nebo jak fungují lokální léky na atopický ekzém.

Doporučujeme: http://www.atopickyekzem.org/optin/

 

Reklama