Domácnost

Látky barvené v přírodě

V roce 1856 se objevil převratný vynález - převratný z ženského hlediska. V tomto roce totiž získali z kamenouhelného dehtu první umělé barvivo - levandulovou barvu. Do té doby byli naší předkové odkázáni na přírodní zdroje.

Co z nich jde využívat? Skoro všechno - každá máma určitě ví, jak vypadají kalhoty, které se potkaly s kusem trávníku anebo tričko, do kterého náš andílek pečlivě otřel ručičky od třešní. Problém nastává v momentě, kdy chceme dostat látku neflekatou a pokud možno v nějaké konkrétní barvě. Přírodní barvy budou nekřiklavé, spíše pastelového nádechu. Další háček spočívá v tom, že mnoho původně používaných a doporučovaných druhů dneska již nelze využít - řadí se mezi přísně chráněné a pěkně obarvené tričko by nás mohlo přijít draho.

Co budeme barvit? Především látku neflekatou a nejlepší je stav, kdy můžeme obarvit jednotlivá vlákna - vlnu před pletením, nitě před tkaním a podobně. Pokud chceme barvit látku nebo dokonce už hotový oděv, musíme jej dočista vyprat (je-li to možné, tak i vyvařit), dobře promáchat a neždímat - pouze vymačkáme vodu.

A jaké materiály? Musí být 100 % přírodní - nejlepší a nejjednodušší na obarvení je len, potom vlna, nakonec bavlněné látky. Sebemenší příměs umělého vlákna může způsobit fleky, barva hůř chytá a pokud použijeme mořidlo, nemusíme se s látkou už vůbec shledat.

Mořidla jsou určená k tomu, abychom získali žádoucí odstín. Jsou to chemikálie převážně jedovaté, proto se jejich použití spíš vyhýbáme. Patří mezi ně kamenec pro úpravu žlutých barev a pak také zelená a modrá skalice u barev zelených. Barvíme-li pomocí plodů, přidáváme ocet. Mořidlo je nevhodnější vlít přímo do barvící lázně. U některých rostlin (ořešák, bezové listy, cibulové slupky…) nemusíme použít mořidlo vůbec, což je výhodné.

Barvíme tak, že látku zvážíme a nachystáme nejméně dvojnásobek rostlinného materiálu k barvení. Pak tento materiál ponoříme do vody. Pokud se jedná o kořeny nebo kůru, musíme je nechat odležet nejméně den; plody a listy lze použít rovnou. Vaříme je nejméně dvě hodiny, pak nálev přecedíme a můžeme barvit - látku vložíme do roztoku a necháme těsně pod bodem varu aspoň dvě hodiny „táhnout barvu“. Obarvený oděv ustálíme v octové vodě a pereme v mýdlových vločkách a „rukoteplé“ vodě.

Seznam rostlinek:
* Ořešák vlašský - barví do krásně hnědé, a to jak listy, tak slupky kolem ořechů; sušené slupky dávají jiný odstín než čerstvé!
* Borůvky - plody barví do fialovočervené
* Ostružiny - plody barví do červené, konečky výhonů s listím do žlutozelené
* Třezalka tečkovaná, měsíček lékařský a smetánka lékařská - květy z nich dávají žlutou barvu
* Listí z černého bezu barví zeleně
* Květ chrpy barví modře

Samozřejmě se dá využít celá řada nejrůznějších rostlin, jako je boryt barvířský, kurkuma nebo kručinka barvířská…jenže ty na dovolené asi nepotkáme.   

             
   
03.07.2003 - Dům a byt - autor: Herta

Komentáře:

 1. avatar
  [10] Ťapina [*]

  Vždyť už je dneska těch rostlin v přírodě tak málo.

  superkarma: 0 03.12.2003, 16:22:39
 2. avatar
  [9] Simba [*]

  Barvení cibulí vajíček znám, to ostatní by mne nenapadlo.

  superkarma: 0 10.11.2003, 15:11:15
 3. avatar
  [8] Landriel [*]

  Teda to je ale zajímavé - a původně jsem tenhle článek úplně přehlédla. Cibulové slupky používám na barvení vajíček a ořešák na vlasy.

  superkarma: 0 01.11.2003, 14:16:44
 4. avatar
  [7] _Lucky [*]

  Pro chrpu na sever Moravy...

  superkarma: 0 07.07.2003, 12:29:18
 5. avatar
  [2] mirrea [*]

  Zajímavé!!! ale kolik praní tyhle barvy vydrží? S "barvením" černým bezem (plody) má zkušenost můj syn. Ve svém raném mládí přišel domů a měl skoronové bílé tričko s krásnými temně fialovými "ornamenty". No mezi námi neměla jsem nějak tenkrát smysl pro tenhle typ umění a zlikvidovala jsem je namočením do kefíru. Pustilo to beze stopy!!

  superkarma: 0 03.07.2003, 14:28:06
 6. [1] louže [*]

  třezalka tečkovaná opravdu barví žlutě? Když její žluté květy naložíte do oleje zbarví se totiž nádherně tmavě červeně (karmínově)
  přeji krásné léto - Jarča

  superkarma: 0 03.07.2003, 10:08:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme