Rodina

Látkovým plenám ještě neodzvonili, ba naopak!

Většina z nás si pod pojmem látková plena představí klasickou „čtvercovku“, ale také vyvařování, sušení, žehlení a skládání. Jednoduše spoustu práce na víc. Možností využití „látkovky“ je ovšem vícero, v praxi je často užívána jako víceúčelová utěrka na miminko. Také ji dáváme na kočárek, aby mimču nesvítilo slunce do očí, při nachlazení a ucpaném nose věšíme mokré pleny s kapkou eukalyptového oleje na postýlku, miminku se pak lépe dýchá. Dala by se vyjmenovat ještě spousta dalších funkcí. Látková plena je prostě taková holka pro všechno. Milé čtenářky nenechte se ale mýlit, neboť i pratelné pleny mění svojí tvář!

  

 Nové modely na trhu - aneb abeceda látkových plen

Vícevrstvé plenky - Okraje mají většinou 4 vrstvy, střední část jich má 6-8. Plenky tedy nejvíce sají tam, kde je to nejaktuálnější. Vyrábějí se dokonce v několika velikostech, od novorozeneckých po batolecí, a stačí dávat pouze jednu plenu při jednom přebalení. Plenky se vkládají do plenkových kalhotek a jejich výhodou je, že jsou velmi trvanlivé, poslouží mnohdy i dalšímu sourozenci. Nevýhodou  je delší doba schnutí a nedokonalá těsnost – při řidší konzistenci stolice se velmi často zašpiní i kalhotky.

Froté plenky – Jak napovídá již název, jsou tyto pleny vyrobeny z froté. Jejich používání opět vyžaduje svrchní kalhotky a také tzv. separační vložku. Na přebalení znovu stačí jen jedna plena (na rozdíl od našich klasických „čtvercovek“).

 

 

Kalhotkové (tvarované) plenky

Tento druh plen je asi největším výkřikem přírodě přátelské plenkové módy. Tvarem připomínají plenky jednorázové, a to včetně zapínaní na suchý zip (nebo druky) a elastického okraje kolem nožiček. Ten dobře těsní, což oceníte zejména v prvních měsících života miminka, kdy je stolice tekutá a více než častá. Kalhotkové plenky se vyrábí v několika velikostech. Nevýhodou je opět delší doba schnutí a současné užívání svrchních kalhotek.

Zavazovací plenky

Tento typ je už poněkud zastaralý. U nás je ale poměrně neznámý (oblíbený býval v Německu). Zavazovací plena se váže přes jiné savější plenky, např. froté, prodává se pouze v jedné velikosti a používá se od narození.

Výhodou je rychlé schnutí  a skutečnost, že dítěti velice dobře padne. Nevýhodou je komplikované zavazování a použití svrchních kalhotek.

Separační vložky - Vložky jsou vyrobeny z tenkého materiálu, umísťují se mezi látkovou plenku a zadeček miminka. To umožní, že stolice zůstane na separační vložce a vy ji jednoduše vyhodíte, nebo dokonce pouze spláchnete (v případě biologicky odbouratelných vložek).

All-in-ones (všechno v jednom) – A nejlepší (a nejdražší) na konec. „All-in-onesky“ vypadají jako jednorázové plenky, na povrchu mají nepropustnou vrstvu, takže odpadá i oblékání svrchních kalhotek. Se svými takzvaně papírovými kolegyněmi sdílí v podstatě všechny jejich přednosti. Jen ta doba sušení se zase protáhne…

Ekopleny - Někdy též nesprávně nazývané kompostovatelné pleny, nejsou sice plenami pratelnými, ale v souvislosti s jejich ekologickým přínosem je nelze opominout. Jejich způsob užití je řadí sice mezi „jednorázovky“, ale díky technologii výroby a použitým materiálům (nebělená celulóza) podléhají při kompostování biologickému rozkladu, doba rozkladu se odhaduje na 8-10 týdnů! Což je k životnímu prostředí nesrovnatelně šetrnější, než likvidace běžně prodávaných plen na jedno použití. Bělení, jenž je součástí technologického postupu při výrobě „jednorázovek“, je poněkud kontroverzní, neboť bylo prokázáno jako zdroj karcinogenu dioxinu. Znečištění těmito látkami je jeden z nejzávažnějších ekologických problémů. Používání nebělených plenek je tedy jednou z cest, jak toto znečistění omezit.
Jediný dodavatel ekoplen v ČR (firma Moltex Öko) do středu plenky při jejich výrobě aplikuje přírodní extrakt a lístek čajovníku. Výrobce tím prý předchází případnému zápachu a zvyšuje snášenlivost s jemnou dětskou pokožkou. Snad jedinou nevýhodou je vyšší cena oproti ekologii nepřátelských plenkám.

Svrchní kalhotky – Tento oděvní doplněk není plenou, ale bývá nezbytnou součástí některých výše uvedených způsobů balení.

Kalhotky chrání oblečení miminka a fixují plenu. Zapínají se na suchý zip nebo na druky. Některé typy zapínání nemají a připomínají spodní kalhotky. Na trhu je k dostání několik druhů - nepropustné, částečně prodyšné, částečně propouštějící a zcela prodyšné. Prodyšnost je nad jiné důležitá vlastnost tohoto malého kousku oděvu, neboť eliminuje vznik opruzenin. Kalhotky volte co nejkvalitnější, nedoporučuje se nejstarší verze s vnitřní vrstvou z vinylu či PVC.
Další možnou volbou jsou velice trvanlivé kalhotky z bavlny nebo polyesteru s  vnitřním polyuretanový zátěrem, ten dovoluje výměnu vlhkého vzduchu. Princip je prý podobný jako u nepromokavých bund.

Posledním modýlkem jsou zcela prodyšné kalhotky z vlny nebo fleecu. Vlněná alternativa dokáže na rozdíl od jiných kalhotek absorbovat tekutiny, a to kolem 40 % své váhy, než začnou propouštět. Mnoho maminek je u svých ratolestí pro jejich sací i větrací vlastnosti a stoprocentně přírodní původ používá na noc. Bonusem na víc je obsah lanolinu, který vlna přirozeně obsahuje. Ten je voděodolný a má antibakteriální účinky! Pokud jsou plenky jen navlhlé, stačí je na chvíli vyvěsit na vzduch, po chvilce znovu voní po lanolinu. „Vlňáčky“ jsou vhodné pro citlivá miminka.

 

Používané materiály

Srdce ekologicky zaměřených jedinců zajásá! Uvedené typy plen se samozřejmě  vyrábějí z přírodních zdrojů. Kromě bavlny (biobavlny), flanelu a froté, se též využívají materiály z bambusu a konopí! Propagátoři pracích plen uvádějí, že používání „jednorázovek“ je obrovskou zátěží pro životní prostředí.

 

   Posouzení vlivu plenek na životní prostředí v průběhu celého životního cyklu

   přepočtu na dítě a rok (zpracováno pro německou dětskou populaci)  

 

Látkové plenky

Jednorázové plenky

Energie (MJ)

2 532

8 900

Odpadní vody (m3 )

12,4

28

Neobnovitelné zdroje (kg)

25

208

Obnovitelné zdroje (kg)

4

361

Tuhý domovní odpad (kg)

4

240

Půda pro suroviny (ha)

1,150 – 6,800

29,500 – 32,300

    Zdroj. Women's Environmental Network, převzato z www.latkovepleny.cz

 

Finanční náročnost

Dle serveru www.latkovepleny.cz  se pohybují  náklady vynaložené na nákup „jednorázovek“ v průměru kolem  20.000,- Kč na jedno dítě po dobu dvou let. Částka je orientační a vychází z malého průzkumu mezi maminkami. Nejdražší variantou s využitím „látkovek“ je dle uvedeného serveru využívání kalhotkových plenek značky Popoliny. Částka se pohybuje okolo 9.500,- Kč za stejné časové období, včetně nákladů na praní (voda, energie, prášek).

Perlička na konec

Naprosto úžasná služba běžná v některých vyspělých zemích je tzv. plenkový servis. Jednou za domluvený časový interval k vám dorazí pracovník servisu, nafasujete od něj čisté pleny a na oplátku si odveze ty špinavé. Prý to stále vychází  levněji a ekologičtěji než používání jednorázových plen. Ve Velké Británii dokonce přispívají některé radnice rodičům, kteří služby takových firem využívají. Stát se tak snaží pomáhat řešit problém s odpady. Ve Velké Británii tvoří totiž papírové pleny kolem 4 % veškerého odpadu z domácností - kolem jednoho milionu tun ročně, tj. asi 8 miliónů plenek každý den!  

 

Tento týden probíhá celorepubliková kampaň nazvaná Týden opravdových plen, kterou pořádá nestátní nezisková organizace Rosa. Více informací získáte na:  http://www.zelenabrana.cz/rosa/index.php?id_m=1&id_h=0&id_n=539 a http://www.latkovepleny.cz/

   
14.03.2007 - Těhotenství a porod - autor: Martina Machova

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [43] mindulinka [*]

  Já nedám na jednorázovky dopusti. Sice bylo prvních pět neděl 12 kousků plen denně, ale nikdy jsem neměla syna opruzeného. I když jsem od tchyně slyšela, jak budu mít problém syna naučit na nočník. Tak je od 22 měsíců bez pleny a to i v noci. Plena ho to nenaučila, prostě mu vyzrál mozeček. Je fakt, že není jednorázovka jako jednorázovka. Takový igelitový helen harper a podobně jsem zkusila jen jednou. Mě se osvědčila značka baby-love a huggies.

  superkarma: 0 15.03.2007, 18:37:33
 2. avatar
  [42] tortora [*]

  já používám popolini,na cesty jednorázovky,co jsme dostali,ale máme koupený nebělený moltexy a nemám s ničím problém plenky stačí prát na 60C a pověsit,nežehlí se,jen se poskládají,aby nebyly tvrdý používám do máchání ocet a jsou krásně měkoučký,malá zapažená nikdy nebyla a pustit jednou za dva dny pračku mi opravdu problém nedělá navíc si dělám prací gel z mýdla,takže i tady hodně ušetřím navíc v látkových se mi ještě nikdy nestalo,že by se prokadila,u papírových 8x z 10 kadění,takže kdybych používala papírový,tak mi stoupne výrazně praní oblečení,protože malá není žádnej troškař a kadí 4-6x denně,takže by mi stoupla spotřeba za praní a když jsem si spočítala finance,které jsem vrazila do látkových a kolik by mě stály jednorázovky,tak se mi investice vrátila za cca 4,5 měsíce!!!protože spotřeba až 12 plínek denně!!!nebyl vážně problém ale to byly první 3 měsíce,pak už to bylo tak 7-9 denně a teď jak kdy takže teď už jenom šetřím tisícovku za praní za měsíc určitě teď nedám

  superkarma: 0 14.03.2007, 23:18:48
 3. avatar
  [41] Jeremi [*]

  Vivian: No, já bych viděla rozdíl v tom, kolik toho pereš. Jedna světlá a jedna tmavá pračka týdně, obě na 40°C (což bývá můj standard) je trošku něco jiného, než když se Ti k tomu přidají 2-3 pračky plen, a to ještě v tom na vodu i teplotu nejnáročnějším programu. Já si svoje ekologické svědomí léčím jinde a už podruhé používám pro výhradně jednoprdky. Nicméně každý ať se zařídí podle svého.

  superkarma: 0 14.03.2007, 20:59:22
 4. avatar
  [40] Vivian [*]

  Pokud jde čistě o ekologické hledisko, tak mi látkovky opravdu připadají mnohem šetrnější... Prát (kupovat prášek, ohřívat a znečišťovat vodu etc.) musím tak jako tak, i bez plen...
  Ale vyrábět metráky odpadu čistě z pohodlnosti... to se mi moc nelíbí. Navíc praní už dnes není tak namáhavá záležitost jako kdysi, hodím prádlo do automatky a jdu si dát sváču...

  superkarma: 0 14.03.2007, 19:57:11
 5. avatar
  [39] MEK [*]

  obě dvě mé děti jsou odchované na látkových plenách a nikdy se nestalo,že by byli zapařené

  superkarma: 0 14.03.2007, 16:29:14
 6. [38] tornado-lou [*]

  pajda: ok ale vyroba pracich prasku taky stoji prachy... ohromne by me zajimalo, co zapocitali do nakladu. myslim, ze cisla ktery uvadi latkovepleny.cz asi nebudou ty nejobjektivnejsi.

  superkarma: 0 14.03.2007, 16:05:10
 7. [37] počítačka [*]

  Už jsem se kdysi vyjadřovala - v 94 roce jsem používala bavlněné, ale ty správné, od "dobrého" výrobce. Občas doplňovala jednorázovkami - je to opravdu jednodušší. Separační plena je vlastně materiál, kterým jsou obalené mens. vložky, či něco hodně podobného. Takže propustil vodu, případně obsah jsem vyhodila i s plenou. Počůranou jsem někdy i propláchla, protože v té době někdy nebyly k sehnání a fungovalo to. Plenku propláchla do kýbla, jednou za dva dny 2 x vymáchala v pračce, pračka doprava, pověsila, složila. Na balení jsem používala takové plastikové přířezy tvaru papírové plenky. Plast se nedotýkal pokožky, narovnala jsem tam plenku. Byli jsme velmi spokojení, holka chodila v jedenácti měsících, žádné omezení chůze a podobné řeči - to je nesmysl. Nyní bych měla i papírové, ale určitě ne jenom. Peru a skládám prádlo ráda, nerada žehlím a to jsem SAMOZŘEJMĚ nedělala.

  superkarma: 0 14.03.2007, 15:03:46
 8. avatar
  [36] pajda [*]

  tornado-lou: klidně tomu věř - ona ta výroba taky něco stojí...jednou jsem četla studii o výrobě umělých stromečků - na jednoho umělého zákrska musí padnout sto vzrostlých stromů...nemusím říkat, že už bych znovu něco takového nekoupila.

  superkarma: 0 14.03.2007, 15:00:15
 9. avatar
  [34] Vivian [*]

  Gabi: koukám do té tabulky, nějaká voda a energie tam je... je jasný, že prát se musí, ale výroba a likvidace takového množství odpadu je asi přece jen náročnější

  superkarma: 0 14.03.2007, 14:50:37
 10. avatar
  [33] Gabi [*]

  Vivian: boom látkových plen nemá nic společného s ekologií, ale jde i zdařilý marketingový tah výrobců "nových plenkových systémů". Za mého dětství se říkalo, že je potřeba cca 100 plenek pro 1 dítě. Nákup těch nejlevnějších plen v ceně cca 25 Kč bych nedoporučila - jsou nekvalitní, po 20 vypráních stále hrubé a řídké, takže jsme na plenkách cca od 100 Kč výše, nepočítáme kalhotky různých velikostí apod. Proč nikdo do nákladů nezahrne veškerou energii (praní na min. 95 st. + předpírka nebo namáčení/žehlení), vodu a její následné vyčištění po používání pracích prášků a bělidel ...

  superkarma: 0 14.03.2007, 14:34:33

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [32] tornado-lou [*]

  jak se prislo na ty cisla v tabulce? to prece nemuze byt pravda! propana jana ty latkovy pleny je prece taky potreba prat a to se musi odrazit na spotrebe vody, ta voda se musi ohrat a to na dost vysokou teplotu coz spotrebuje spoustu energie, ta je u nas z hnedyho uhli cili neobnovitelny zdroje... tomu proste neverim. navic myslim, ze dneska se ty plenky nedelaji ani moc papirovy, ale z ruznych netkanych textilii, ne?

  superkarma: 0 14.03.2007, 13:15:11
 2. avatar
  [31] pajda [*]

  Eva_Fl: ono je to tady taky...teta jakožto porodnička dostávala osypky, když viděla jednorázovku. Sama odchovala tři děcka na látkových a bez potíží. Já dávala jednorázovky jen na cesty - tam je to přece jen rozumnější...ale současné plínky opravdu nejde prát, vydrží tak týden, některé obzvlášť husté dva. já měla plínky ještě od mámy, ty klasické, prala jsem v prášku pro čistírny a bylo to v pohodě...a to jsem neměla automatickou pračku.

  superkarma: 0 14.03.2007, 13:11:38
 3. avatar
  [30] Eva_CZ [*]

  Lotka: hodne. Ale americkejch, mozna ze jen tady jsou baby prasata. Prebaluje se tady na WC na pulte. Pak flaknou totalne nacucanou plenu do kose... A deti maj prdele jak opice.

  Ale soudila jsem i podle sebe. Z pouzivani prodysnych vlozek jsem nikdy nemela zadnej problem. Zato ted...

  superkarma: 0 14.03.2007, 12:11:13
 4. avatar
  [29] Stonožka1 [*]

  U prvního dítka jsem používala látkové pleny, poctivě sem je žehlila až do 7 měsíců, než mně sousedka řekla, že od 6 neděl už je celé nežehlí a že si práci zbytečně přidělávám. Že je stačí složit a jen žehličkou přežehlit ty vrchní strany. U druhýho dítka jsme po pár týdnech najeli na papírové jednorázovky a práci to fakt ulehčilo. Ale u obou dětí se mi stalo, že občas opruzené byly. Ne tedy často, ale 2 - 3 krát za jejich plenkový roky jo.

  superkarma: 0 14.03.2007, 12:08:14
 5. avatar
  [28] Lesana [*]

  Henri: nejsem odborník na látkovky, používala jsem je jenom nějaký čas, ale separační vložky nejseou nepropustné. Ty čůrání normálně propustí do plínky, údajně by tím měl být zadeček ve větším suchu, ale hlavně ti zadrží stolici, takže ji pak nemusíš spatlávat z plínky, ale jenom vezmeš separačku a spláchneš ji i s obsahem do záchodu (Popolini by měly být normálně splachovatelné - odbouratelné, jakož i opakovaně pratelné, v případě že nejsou pokakané).

  superkarma: 0 14.03.2007, 12:05:03
 6. avatar
  [27] Vivian [*]

  Gabi: proč ekologie v uvozovkách?

  superkarma: 0 14.03.2007, 11:44:28
 7. avatar
  [26] Meander [*]

  Fujtajbl...

  superkarma: 0 14.03.2007, 11:27:33
 8. avatar
  [25] SARI [*]

  Teď jsem si vlastně taky uvědomila, že naše malá byla jednou šíleně opruzená, hned ze začátku a bylo to...vlhkejma ubrouskama Hugies!A ty jednorázovky - člověk nesmí vybírat ty neprodyšný "igelity" /třeba červený Helen Harper/, ale výborný zkušenosti mám s Pampers a Fixies /ani nevím, jestli jsou ještě na trhu ty Fixiesky/, ale to si bude muset každej vyzkoušet sám, co vyhovuje miminu .

  superkarma: 0 14.03.2007, 10:27:41
 9. avatar
  [24] Henri [*]

  Dájka: ta separační vložka mě zajímá. Taky si říkám, že když z ní jako nic nevyteče, tak to musí být nějaký "tkaný igelit", ne? A přímo na kůži.

  superkarma: 0 14.03.2007, 10:20:21
 10. avatar
  [23] Henri [*]

  u třetího prťocha zkusím látkové, ale samozřejmě v kombinaci s jednorázovkama na cesty a tak.

  A pokud jde o nějaké kamenování, nikomu by nemělo vadit, když je informován z více zdrojů, ale nutit někoho k tomu co dělat nechce je nemožné. Tak proč si rvát žíly?

  superkarma: 0 14.03.2007, 10:17:57
 11. avatar
  [22] Dájka [*]

  FI: no to přijde nato, které jednorázovky použiješ. Nedám dopustit na Pampersky. Prodyšn a stále suché. Žáden problém. To, jestli se dítě oprudí nebo ne, nemusí tak docela záviset na tom, jestli je, jak ty říkáš, máma prase. My jsme jen na zkoušku vyměnili značku a do hodiny to bylo...
  Jo a separační vložky, to je teda síla. Zaručí tak akorát to, že dítě zabalené v jinak kvalitní pleně, zůstane pěkně v mokrém

  superkarma: 0 14.03.2007, 10:14:29
 12. avatar
  [21] liva99 [*]

  Mám 14-ti měsíční holčičku, od 10. měsíce ji nekojím a od té doby začly naše problémy, neustále opruzená - doktorka to nazývá plísní, takže jsme začaly používat v článku zmíněné "vlňáčky", "froťáčky", přírodní kosmetiku Weleda, větráme, co to jde a problém zmizel... ...taky místo aviváže používám ocet cca 2 lžíce do máchání... Z těchto důvodů jsem pro kojení co nejdýl a eko plenky, ale nezavrhuju ani obyčejné jednoprdky - ten název se mi moc líbí ... prostě si myslím, že je to na každé mamce!

  superkarma: 0 14.03.2007, 10:03:50
 13. avatar
  [20] Juana [*]

  Pleny už snad potřebovat nebudu, ale ještě nedávno to bylo aktuální. U prvního dítěte jsem kombinovala klasický a jednorázovky, ty byly ještě relativně drahý a hlavně jsem si dopřála ten luxus být půl roku s klukem doma, v práci mne vystřídala tchýně. Používala jsem přesně takové plenkové kalhotky na suchej zip jako jsou na obrázku a hrozně rychle se ty suchý zipy zasvinily a už pořádně nedržely a chudák kluk pak měl od toho odřený bříško. Pak jsem s ním začala chodit do práce a to už jsem látkový zrušila, to nešlo. A s holkou jsem už byla pohodlná, jenom jednorázovky - ono pomáhat v práci a ještě k tomu používat klasický pleny prostě nešlo.

  superkarma: 0 14.03.2007, 10:02:53
 14. avatar
  [19] Gabi [*]

  Na toto téma jsem už diskutovala tolikrát, že nemám sil. Ať si každý používá, co chce - je to jeho boj. Jediné, co mě rozesmívá, jak se někdo ohání "ekologií"
  P.S.: Zeptejte se svých maminek či babiček - téma pleny, vložky/tampóny

  superkarma: 0 14.03.2007, 10:00:03
 15. avatar
  [17] Linde [*]

  Žábina: no, ony jsou tak nějak "tvrdý" i po vyžehlení, tak to neřeším. Ale jak se dají na zadeček, tak se tak nějak "polámou" a jsou OK. Navíc jsem začala kupovat kvalitní aviváž a je to lepší, udělá hodně.

  superkarma: 0 14.03.2007, 09:22:39
 16. avatar
  [16] SARI [*]

  Látkové pleny jsou dobré jako podložka pod hlavičku, do kočárku, na utření, jako bryndák, ale já teda vyzvihuju plenky jednorázové a to až do nebe.Nobelovu cenu za ně!!!Kdybych měla látkový /dcera bude mít 4 roky/ tak peru ještě teďka a nemám to hotový

  superkarma: 0 14.03.2007, 09:08:11
 17. avatar
  [15] Žábina [*]

  linde: ale když se bavlněná plenka nepřežehlí alespoň z jedné strany tak je taková tvrdá, ne?

  superkarma: 0 14.03.2007, 09:06:59
 18. avatar
  [14] lilithheta [*]

  Když už by k tomu došlo, tak zásadně budu používat jednorázové pleny, už jen z toho důvodu, že je skorotchýně zásadně proti

  superkarma: 0 14.03.2007, 09:00:02
 19. avatar
  [13] Linde [*]

  saxi: to jo, taky mám pár plen ještě "po nás" a ty jsou heboučké, ze silnější látky a trvanlivější. Holt není 100% bavlna jako 100% bavlna
  To samé i u tetra osušek

  superkarma: 0 14.03.2007, 08:56:43
 20. avatar
  [11] Linde [*]

  já používám látkové pleny, protože mi zůstaly po prvním .
  A jsem poměrně spokojená. To, co ostatní hodnotí jako "dřina", to znamená naházet pleny obden do pračky, zmáčknout dva čudlíky, za dvě hodiny si pro ně jít, pověsit, večer posbírat, poskládat u Růžové zahrady v posteli a veget . žehlení se nekoná, to mi vydrželo asi týden . Ale papírovky nezatracuji, do města bych bez nich jela nerada, je to pohodlné. Nemusí mně znervózňovat pročůrané mrzuté mimčo hned po pár minutách v autobuse.

  superkarma: 0 14.03.2007, 08:50:44
 21. avatar
  [10] Z_U_Z_U [*]

  Eva_Fl: ono je to stejné jako dřív. Používám u malého papírové plenky, nikdy je neměl nacucané durch, jako vidím u některých chudáčků dětí. Opruzeniny u něj neznám a to už má pleny jen na spaní, používali jsme je celých dva a půl roku. Kyčle v pohodě, opruzeniny nikdy, prostě pohodička.

  superkarma: 0 14.03.2007, 08:21:57
 22. avatar
  [9] Jeremi [*]

  malenina: Taky si myslím, že půvab je v té možnosti výběru.

  Já používám pro výhradně jednoprdky. I kdybych ty látkové chtěla vyzkoušet (což bych i docela chtěla - aspoň pro srovnání), tak je nemám kde sušit. Leda narvat do sušičky. A tím by teda veškerá ekologie i úspora financí byla rázem v háji.

  superkarma: 0 14.03.2007, 08:15:19
 23. avatar
  [8] malenina [*]

  evadolezalova: Kdo by tě žral To je přece každého věc, jaké pleny upřednostňuje

  superkarma: 0 14.03.2007, 08:04:32
 24. avatar
  [7] evadolezalova [*]

  No, asi sežerete mě , protože já tedy papíráky za bavlnu nevyměním, ani kdyby byly bavlněné naprosto a zcela zdarma. A opruzený zadeček u svých dětí neznám.

  superkarma: 0 14.03.2007, 07:50:52
 25. avatar
  [6] malenina [*]

  Taky jsem používala látkové pleny, nemyslím, že bych se nějak zvlášť nadřela. To vyvařování, žehlení, skládání prostě k mimču patří. Jasně, že jednorázovky jsou pohodlnější, ale v r. 91 se teprve začaly prodávat, koupila jsem jen 2, na cestu vlakem do Prahy. Nebudu nikoho žrát. Myslím si, že dnešní maminy jsou pohodlné, ale já bych asi nebyla jiná Taky nevím, jak kvalitní jsou jednorázovky, nezajímá mě a než budu babčou uteče ještě hodně vody, doufám

  superkarma: 0 14.03.2007, 07:35:34
 26. avatar
  [5] Lotka [*]

  Eva_Fl: nesežeru, jen by mě zajímalo, kolik těch zadečků jsi viděla
  Taky jsem u kluků vyvářela, prala, jak o závod, dokonce si pamatuju, jak týden netekla voda nebo se mi pokazila pračka. Ale kvůli tomu nebudu odmítat jednorázovky, tak moc mi usnadnily práci, že bych je nevyměnila. Samozřejmě teď někdo sežere mě, že jsem pohodlná

  superkarma: 0 14.03.2007, 06:45:12
 27. avatar
  [4] fructia [*]

  Kéž by mohlo dítě být rovnou čtyřleté a nemuselo přicházet na svět porodem

  superkarma: 0 14.03.2007, 06:19:52
 28. avatar
  [3] Ťapina [*]

  Suzanne: Papírna je na vodu enormně náročný podnik. Kousek od jedné jsem bydlela, ta prakticky v jednom úseku schramstla řeku a o kus dál ji zasviněnou zase vypustila směrem k čističce.

  superkarma: 0 14.03.2007, 05:01:13
 29. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  Mela jsem oba kluky v latkovych plenach. Jine ani nebyly k dostani... Nevim, co jsou to opruzeniny, podrazdeni kuze atd. Kdyz vidim zadecky mimin dnes, .

  Musela jsem pred casem pouzivat vlozky. Denne, po dobu cca 3-4 mesicu. To je takovej silonovej hnus, ze to nema obdoby. A myslim, ze deti v tech neprodysnych jednorazovkach trpej. Protoze jsou pleny drahe a deti nervou, jelikoz zrejme moc necit, jsou prochcany durch. A nerikejte, ze ne, casto vidim ty nacucany pleny na zachodech v oddeleni pro mimina. Fuj.
  Jo, praly jsme a vyvarovaly jak zbesily, zehlily o sto pero, ale opruzeny dite mela jen maminka - prase.
  A ted me klido sezerte.

  superkarma: 0 14.03.2007, 00:12:57
 30. avatar
  [1] Suzanne [*]

  A co biologicky odbouratelné papírové pleny? A kde se vzalo tolik odpadních vod u papírových plenek? Výroba?

  superkarma: 0 14.03.2007, 00:07:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme