Bulvár

Laskavý večer s knížkou

Ivana Binara  znají velmi dobře někdejší posluchači rádia Svobodná Evropa. Od roku 2002 je předsedou Obce spisovatelů a Syndikátu novinářů ČR.

 

Jeho minulost je tak pestrá, že by jeho vypravování stačilo hned na několik Laskavých večerů...

 

Narodil se 25. června 1942 v Boskovicích. Po maturitě v Opavě pracoval krátce v pitevně veterinárního výzkumného ústavu. V roce 1963 završil studium na Pedagogickém institutu v Ostravě, v oboru český jazyk, výtvarná výchova a dějepis. Poté byl učitelem, korektorem v tiskárně, pedagogickým pracovníkem v ostravském DPM, redaktorem měsíčníku Tramp, závozníkem, vězněm na Borech (1971 obviněn z nepřátelství k socialistickému společenskému zřízení), strojníkem v elektrárně...

 

Po podepsání Charty 77 se s rodinou vystěhoval do Vídně a živil se jako tlumočník a restaurátor porcelánu. V roce 1983 ho zaměstnala Svobodná Evropa v Mnichově a od roku 1994 pokračoval v práci pro tuto stanici v Praze.

 

Počátkem šedesátých let publikoval povídky v časopisech, pohádky v pořadu Hajaja a písňové texty pro ostravské Divadélko pod okapem. Knižní prvotinu Jak pan Bouda s cirkusem se světem loudá mu vydalo pražské nakladatelství Profil v roce 1969. Povídka Můj bratr Kain a divadelní hra O hostu a rybě mu přinesla rok zmíněného vězení. Poté už publikoval v samizdatu, exilu a v zahraničních nakladatelstvích (próza Kdo co je pan Gabriel, romány Rekonstrukce, Kytovna umění).

Po revoluci vydal v Čechách knížky Den, kdy slétly vlaštovky, Jeníkova práce, S kouzelníkem do světa, Ohrada a Sedm kapitol ze života Václava Netušila.

 

Vyprávění pana Binara doplní svou klavírní hrou Jiří Šlupka Svěrák.

 

 

S Ivanem Binarem a Jiřím Šlupkou Svěrákem

na Komorní scéně Anežky České

25. května 2004 v 19 hodin.

 

Pořad vysílá v přímém přenosu Český rozhlas Pardubice.

Prodej knížek s autogramiádou v rámci našeho programu zajistí laskavý sponzor pořadu Knihkupectví Lejhanec.

   
   
24.05.2004 - Společnost - autor: Iva Endrychová

Komentáře:

 1. [2] Anai [*]

  J.Š. Svěráka znám osobně. Je to to nesmírně charismatický člověk a byl už před téměř 30 lety, kdy se coby disident "léčil" stejně jako já v Lobči. Nikdy nezapomenu na Silvestr 77 a jeho podání Suchého písničky "Jo to jsem ještě žil" na kytaru na jednom soukromém večírku .... Tuhle mimořádnou osobnost jsem ztratila z očí před 25 lety a měla jsem radost, když jsem se s ním letos znovu setkala už s coby "důstojným" panem profesorem na konzervatoři...

  superkarma: 0 24.05.2004, 08:31:51
 2. avatar
  [1] Žížala [*]

  Škoda že slovo "laskavý" v Cesku degradovalo a většinou vůbec nezní laskavě...

  superkarma: 0 24.05.2004, 06:24:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme