Vztahy

Láska to neřeší

"Tady s tím to bohužel nevychází, rozvedu se a najdu si někoho jiného. Nedá se prostě nic dělat." Takto řeší problémy většina z nás. "Vůle na vztahu pracovat, je to, co lidem v současné době chybí. Partneři nehodlají vztah, jakým svazek manželství bez pochyby je, nijak budovat," říká psycholožka Svatava Vítková, se kterou jsme si právě o potížích v manželství povídaly.

Klientela v psychologických poradnách s rodinnými problémy rapidně narůstá. "Nejčastější příčinou rozvodů a problémů mezi partnery je nevěra, která souvisí s uvolněnější morálkou této doby," potvrzuje Svatava Vítková a jak upřesňuje, dalším faktorem, který se podílí na rozpadu manželství, jsou finanční problémy. K rodinné pohodě nepřispívá ani zvyšující se četnost výskytu choroby moderní doby, jakou je stres, a to nejen na pracovišti. V neposlední řadě pak strach z nezaměstnanosti nebo naopak strach z možné ztráty zaměstnání. "Lidé se skutečně bojí, aby o svou práci nepřišli,"  říká psycholožka.

Proč se tedy ženy a muži vlastně berou? "Manželství je velmi důležité pro založení rodiny. Ale na něm, stejně jako na ostatních vztazích, musí oba partneři neustále pracovat. Nefunguje totiž jen tak samo od sebe. Ne láska, ale my, jsme ti, kdo problémy v rodině vyřeší," říká Svatava Vítková. Jednoduše řečeno, když květinu nezalijeme, nekvete. Pakliže se o ni staráme, pečujeme (jako o jakýkoliv jiný mezilidský vztah), věnujeme o něco větší pozornost než jiné rostlině, můžeme se vzápětí sousedce pochlubit, jakou to krásu jsme vypěstovali.

Že lidé neumějí pominout špatné věci a orientovat se na ty dobré, jsou omílané dušínovské řeči. Pravdou však je, že kdo dokáže přepnout a myslet pozitivně, zjistí, že problémy ubývají, že přehlíží s dostatečným až velkorysým nadhledem drobné (ať už partnerovy) nedostatky. A starosti, které samozřejmě každého z nás potkávají, řeší pak najednou z jakousi motýlí lehkostí.

            
   
23.06.2003 - Láska a vztahy - autor: Lucie Joglová

Komentáře:

 1. avatar
  [7] Silveig [*]

  Ferdicka: nefunguje = koupit nové

  superkarma: 0 23.06.2003, 16:28:56
 2. [3] Miruna [*]

  Musím se anonyma zastat - opravdu je to o ničem.

  superkarma: 0 23.06.2003, 10:37:39
 3. avatar
  [2] aninas [*]

  Anonyme: na takoveto tema tady neni tolik mista, aby se mu dalo venovat hloubeji.
  Jedine, co mi tady schazi, je autor. I kdyz zase, zivotnr dulezite to neni.
  A jinak, umis i neco jineho, nez kritizovat obsah clanku? Napis nejaky sam a pod svym jmenem a pak si tady na svoji adresu cti, jaky jsi nemozny pisatel/ka

  superkarma: 0 23.06.2003, 06:34:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme