Je jednou z lidských emocí, pro kterou je charakteristické nadměrné ulpívání na určité osobě a zvýšená obava o její ztrátu. Pochází z francouzského „jalousie“ s typickým pocitem vlastní nedostatečnosti. Nejčastěji je spojována se zelenou barvou. Může nabýt povahy bludu. Žárlivost.

Třicetiletá Martina na svého prvního manžela nevzpomíná zrovna v dobrém: „S prvním mužem jsem si toho žárlení užila strašně. Nechával mě i sledovat. V pátek jsem přišla domů a on na mě vysypal, kde jsem za celý týden byla, kde jsem parkovala, s kým jsem kde byla. Prolézal mi mobil, jednou jsem nechala přes noc na stole služební mobil a druhý den vidím, že o půlnoci volal mistrovi z výroby. Prý proto, že měl stejné jméno jako můj údajný milenec. Nešlo mu to nijak vysvětlit.“

jealousy

Co v sobě vlastně žárlivost skrývá?

Žárlivost je často o pocitu nejistoty a touze vlastnit druhého. Vždyť je to přecemoje manželka, můj manžel, ale my nemůžeme vlastnit druhého, se žárlivostí máme nezralý dětský vztah,“ vysvětluje psycholožka Dana Marková.

Čtyřicetiletý Mirek se svěřuje: „Kdysi jsem si někde přečetl, že opravdová láska jde ruku v ruce s žárlivostí. A já si toto tvrzení přibarvil až do výčitek. Přiznávám, chci partnerku vlastnit, chci, aby byla moje, aby dělala, jen co já chci, chodila, kam já chci. Smála se, když chci já, ne když chce ona. Chtěl bych mít spokojený vztah. Nechci, aby mě žena opustila kvůli někomu jinému, chci, aby byla mojí ženou. Je mi ovšem jasné, když svůj postoj nezměním a nepřestanu Simonu trápit, ona mě opustí.“

Co tedy s tím, když už tu žárlivost je a notně námi cloumá?

„Zkusme dat druhému důvěru a svobodu v rozhodování. Často říkám, že druhého nezměníme, jen sami sebe. A o tom je i žárlivost. Opakovaným podezíráním může vzniknout reálná nevěra,“ Dana Marková a žárlivcům doporučuje: „Mějte zdravou sebedůvěru a důvěru v druhého. Pokud žijeme s patologickým žárlivcem, doporučuji vyhledat odborníka na lidské vztahy. Patologická žárlivost je známkou závislosti, a to je obtížnější řešit. Pokud je vztah zdravý, je v něm důvěra a láska. Uzavřu to tímto citátem: Milovat znamená nemuset nikdy prosit o odpuštění.

Reklama