Bulvár

Láska je droga


Už zanedlouho se prý budeme moci zamilovat na povel. A být své lásce věrní. To vše díky nosnímu spreji, který vyvíjejí američtí vědci.

 

Testy ukázaly, že jisté chemické látky mohou pozměnit stav těch oblastí mozku, které kontrolují naše city, a povzbudit nebo naopak potlačit přitažlivost.

Toho, jak tvrdí vědci z Emory University, by šlo využít třeba v manželském poradenství při potlačování nevěry.

Feromony jsou sice již řadu let přísadou mnohých parfémů a reklama tvrdí, že zvyšují přitažlivost toho, kdo je nosí. Experti však míní, že jediný účinek, který feromony mají, je ten, že povzbuzují sebevědomí.

Profesor Young řekl reportérům BBC několik zajímavostí o probáhajícím výzkumu. Ten třeba ukázal, že za stabilním párem je v pozadí chemická látka oxytocin. Svou roli nejspíš hrají i další látky. „Jsem přesvědčen, že jsme teprve na začátku. V mozku působí stovky různých molekul, které přenášejí signály, a různé druhy molekul působí na různé oblasti mozku,“ dodává profesor Young.

Oxytocin ale zvyšuje četnost přímého pohledu do očí a zlepšuje lidskou schopnost vnímat emoce druhých. „Nejspíše zlepšuje i naši schopnost vytvářet vztahy. Je proto možné, že se látka na bázi oxytocinu bude dát použít například při manželské terapii. Myslím, že se nám v budoucnu podaří vyvinout léky, které budou působit v mozku, a to právě v oblastech, které kontrolují naše emoce,“ říká profesor Young.

Profesor Bostrom, ředitel oxfordského institutu Future of Humanity, k tomu dodává: „Pokud by se užívaly s rozvahou, mohly by takové léky zvýšit kvalitu lidského života a zmenšit utrpení. Jde však o druh manipulace, který by vyprovokoval řadu etických otázek, a těmi bychom se také museli zabývat.“

   
09.01.2009 - Společnost - autor: Korzo

Komentáře:

 1. [7] Sasa [*]

  olafka: čéče už jsem se jednou ptala, jestli nemáme stejnýho medvěda

  superkarma: 0 11.01.2009, 11:11:49
 2. avatar
  [6] olafka [*]

  A muži netahají za nitky?

  superkarma: 0 09.01.2009, 15:51:53
 3. [5] Rikina [*]

  To zní velmi nebezpečně. Plno lidí by se mohlo rozhodnout někoho za pomoci nosního spreje přesvědčovat, že je to jen pro jeho dobro, když mu převorají život pod záminkou zlepšení schopnosti vytvářet vztahy. Už dnes se najdou ženy, které velmi rády tahají za nitky, natož kdyby ještě měly v dosahu oxytocin.

  superkarma: 0 09.01.2009, 15:33:54
 4. avatar
  [4] olafka [*]

  Mickey Mouse: to nejspíš nebyl ale aspoň vím, že to není jeho chyba, když není schopen přímého pohledu do očí a nevnímá emoce druhých a nemá schopnost vytvořit Vztah

  superkarma: 0 09.01.2009, 14:56:33
 5. avatar
  [3] Petrushe [*]

  Nojo...další level je ztratit zbytek lidskosti a stát se robotem

  superkarma: 0 09.01.2009, 14:25:59
 6. avatar
  [2] Mickey Mouse [*]

  olafka: Jen jestli by to po léčbě ještě byl medvěd...

  superkarma: 0 09.01.2009, 12:44:57
 7. avatar
  [1] olafka [*]

  Aha, tak já už vím, co chybí medvědovi

  superkarma: 0 09.01.2009, 12:23:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme