Vztahy

Láska hory přenáší


S jakým očekáváním se těší na pátek, na konec pracovní doby, až bude moci vyrazit na nádraží a jet několik hodin za svým vyvoleným, který bydlí na opačné straně republiky. Když dojede na místo, je už pozdě večer a ona je unavená, zatímco on se na ni těšil a chtěl by s ní strávit nějaké romantické chvilky. Ji sice také láká představa postele, ale jen za předpokladu, že se do ní bude moci svalit a usnout nevinným spánkem.

 

Únavné cestování
Když si najdete někoho, od koho vás dělí desítky kilometrů a můžete se vídat jen výjimečně o víkendech, zaručeně musí nastat krize. Ať už proto, že se vám stýská a chcete s ním být častěji, nebo proto, že když už za sebou konečně dojedete, nemusí být vše tak růžové, jak jste si představovali. Tak se stane, že ten omezený čas, který na sebe máte, strávíte hádkami. Pak si možná říkáte, že vztah na dálku skutečně nemá cenu.


Vzácnější romantika, všednější vztah

Může to být však i jinak. To, že se vídáte jen pomálu, také může způsobit, že jste jeden druhému vzácnější, a pak díky tomu děláte to, co si na očích vidíte. Nekonečně romantické rána se snídaní do postele, dlouhé procházky při západu slunce a jiné radovánky, které si chcete dopřát. Problém však může nastat ve chvíli, kdy se rozhodnete situaci odloučení řešit a sestěhujete se do jednoho místa. Najednou jste spolu denně a vztah začne být všední a zabíhá do stereotypu. Kouzlo romantiky zmizí…

 

Příběh ze života
Naprostá výjimka, která možná potvrzuje pravidlo náročnosti vztahů na dálku, je moje známá. Ta si našla přítele Angličana. Chodili spolu několik let a neustále je dělil kanál La Manche. Vztah jim však vydržel a propracovali se až ke svatbě. Pak spolu odletěli do Indie, kde měl její novomanžel továrnu, a tam si spolu šťastně žijí až dodnes. Občas se přijede podívat na 14 dní do Čech a pak zase 8 hodil letí zpět za svým vyvoleným.

 

Může za to věk partnerů?
Mladí lidé mají tendenci většinou měnit a přebírat, takže jakmile jim jeden partner přestane vyhovovat, najdou si jiného, který lépe splňuje jejich požadavky. Ovšem starší lidé už nejsou tak vybíraví a malicherní, co se týče partnera na celý život, a jsou v mnoha věcech více tolerantní. Mám pocit, že tolerance se v mnoha případech úměrně zvyšuje s počtem neúspěšných vztahů či manželství.

 

Jak si neničit křehký vztah

A co poradit, aby se ten vztah na dálku dal lépe snášet? Rozhodně není vhodné si vyčítat maličkosti a znepříjemňovat si tak chvíle, kdy na sebe máte čas. Žárlivost vztahu taky moc neprospěje. Tedy vztahu na dálku, protože u normálního vztahu je žárlivost někdy vítaná, ovšem nesmí sklouznout k podezíravosti a urážkám. Koneckonců, dokud nemáme očividný důkaz, buďme rády za nevědomost – naši i jeho. Statisticky je i dokázáno, že vztahy na dálku mají šanci vydržet déle než jiné vztahy, tak proč si tu šanci kazit malichernostmi? A co oči nevidí, srdce nebolí…

 

Měla jste někdy vztah na dálku? Jak dlouho vám to vydrželo? Jaké problémy tento vztah doprovázely? Proběhla nějaká nevěra? Ututlalo se to, nebo to vztah zničilo? Šla byste teď vůbec do vztahu na dálku?

   
27.08.2007 - Láska a vztahy - autor: bezradná Eleonor

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [37] caniska [*]

  zajímalo by mě, zda by přenesla i české hory?

  superkarma: 0 18.12.2010, 20:50:46
 2. [36] Rikina [*]

  Kassy: pravda, osobně jsme se znali. Ale nebydleli jsme spolu v jedné domácnosti, takže opravdu poznávat jsme se začali až po těch dvou letech, a s batoletem, podobně jako to píše Májík. Taky jsme si museli na sebe zvykat, a to dost dlouho.

  superkarma: 0 27.08.2007, 16:29:21
 3. avatar
  [35] Májík [*]

  Já si svého muže vzala po 2,5 leté známosti a z toho to byl dva roky vztah na dálku,nejdřív půl roku,kdy jsme byli oba na VŠ,akorát,že on v Ostravě a já v Ústí n.Labem a když jsme to oba na VŠ po půl roce zabalili,tak narukoval do Popradu původně na dva roky,pak mu to díky revoluci zkrátili na 18 měsíců a to jsme se během vojny stačili vzít a narodil se nám syn a společně bydlet a poznávat se jsme spolu začali až když se vrátil z vojny a synovi bylo 6 týdnů a za necelý měsíc to bude 17 let,co jsme spolu,ale je fakt,že jsme si na sebe museli chvíli zvykat

  superkarma: 0 27.08.2007, 16:17:03
 4. avatar
  [34] Kassy [*]

  Rikina: No jo, ale to jste se nejspíš předtím znali osobně, když jste se vzali. A věděli jste, že je to na omezenou dobu a že pak budete žít spolu. To je trochu jiná situace, než u vztahu, který jako dálkový už vznikne a zůstane tak naneurčito. Do toho bych osobně asi nešla, taky bych měla pocit, že toho druhého nemůžu pořádně poznat a on mě. Já prostě potřebuju ke spokojenému vztahu sdílet i takovéty drobné denní starosti a vidět známky partnerovy přítomnosti

  superkarma: 0 27.08.2007, 16:11:53

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [33] vozlenka [*]

  Já prožívám vztah na dálku v současné době. Manžel už 2 roky pracuje v zahraničí a doma byl za tu dobu 2 x. Já tam jezdím tak 4 x až 5x do roka. Odešel tam pracovat po 18letém manželství. A to jsme první studentská láska už od 16.( Seděl za mnou v lavici).Přežili jsme i dvouletou vojnu , to jsme spolu chodili asi rok a půl. Podle mě je titulek přesný . Není to jednoduché, ale vydržet se to dá.Prověří to sílu vztahu.

  superkarma: 0 27.08.2007, 16:09:15
 2. [32] Rikina [*]

  Měla jsem manželství na dálku dva roky - sotva jsme se vzali, odešel manžel na vojnu na druhý konec Čech - vlastně co to mluvím, na Moravu. Brno, posléze letiště Mošnov blíže Ostravy... A nebyly mobily, ani internet, skype, ICQ... ručně jsme si psali, na papír! Když se chce, jde to. I na dálku.

  superkarma: 0 27.08.2007, 15:56:42
 3. avatar
  [31] evelyn [*]

  Lindaa: no nejvic mi trvalo posbirat vsechny papiry, co k tomu chteli, to jsem zacala koncem dubna a v cervenci to bylo hotove, to jsme ovsem prave odjeli na mesic na dovolenou, tak jsem jela na ambasadu v polovine srpna a melo by to trvat kolem mesice. Stoji to kolem dvou stovek, cena neni stabilni, je to podle kursu koruny. Jo taky fotka je fajn , musi byt 5x5 cm a sedet podle urcite sablony, anface, vyska oci, nos ve stredu, na ambasade to scanovala, nez to poslala, vsechny parametry to ukazovalo OK a zatim se neozvala, tak snad to proslo

  superkarma: 0 27.08.2007, 15:36:50
 4. [29] Lindaa [*]

  evelyn: OK.
  Jak dlouho trvá vyrízení pasu pres ambasádu? A kolik za to chtejí? Sice mám jeste pár roku cas, ale jsem zvedavá.

  superkarma: 0 27.08.2007, 14:47:17
 5. avatar
  [28] evelyn [*]

  Lindaa: nekdy v zari si pojedu na Ambasadu pro pas, tak az tam se domluvim kdy, dam ti vedet

  superkarma: 0 27.08.2007, 14:44:20
 6. [27] tornado-lou [*]

  a....: Meander: mne se nejvic libila veta o tom, ze vztahy na dalku maji statisticky vetsi sanci vydrzet.

  superkarma: 0 27.08.2007, 14:00:20
 7. [26] Lindaa [*]

  evelyn: Já to mám do Kodane asi hodinu vlakem - bydlím 10km od mostu (storbaelt). Dobrý nápad, kdy se sejdeme?

  superkarma: 0 27.08.2007, 13:43:46
 8. avatar
  [25] Pentlička [*]

  Když jsem byla mladá, neuměla jsem si vztah na dálku představit. Chtěla jsem se svou láskou být co nejčastěji, a taky byla, neb jsme spolu chodili 4 roky na VŠ do stejného kroužku. Nikdy bych se taky nedokázala odstěhovat z Brna, protože jsem jedináček a rodiče měli jen mě, žádné blízké příbuzné ani kamarády, takže jsme na sebe byli dost fixovaní. Nikdy jsem třeba nepochopila, jak někdo může emigrovat, když ví, že svoje nejbližší třeba už nikdy neuvidí.
  V současnosti si zas neumím představit, že bych se s někým sestěhovala dohromady. pokud si vůbec kdy ještě najdu nějakého muže, tak to bude muset být pouhý přítel - každý ve svém a za své. Takže i kdyby nebyl z Brna, tak by mi to tolik nevadilo.

  superkarma: 0 27.08.2007, 13:24:00
 9. avatar
  [24] SENSITIVESKIN [*]

  Nevěřím ani náhodou

  superkarma: 0 27.08.2007, 13:22:07
 10. [23] Anai [*]

  Myslím, že pokud nemohou být ti dva spolu dlouhodobě více, než polovinu dní a nocí z týdne z důvodů, že jsou daleko (něco jiného je, že někomu vyhovuje vidět se s partnerem jen o víkendech apod.), nemá to smysl. Zažila jsem v útlém mládí 6 let vztahu na dálku (studoval na Moravě), nestálo to za nic, ale asi i z jiných důvodů. Poté jsem chodila před 7 lety s jedním, co bydlel v měste 100 km vzdáleném, ovšem to skončilo právě proto, že jsem se k němu chtěla nastahovat - lekl se a vztah skončil!

  superkarma: 0 27.08.2007, 12:47:46
 11. avatar
  [22] janys2 [*]

  Prozivam vztah na dalku a je to v pohode.Kdyz s tim druhym chcete byt,tak se cas vzdy nejak najde.Jsou sice chvile,kdy je mi moc smutno,ale o to krasnejsi je setkani.Treba to nekdy vyjde a budeme porad spolu.

  superkarma: 0 27.08.2007, 12:45:46
 12. avatar
  [21] femme.fatale [*]

  Manx: jde o to, jak moc se hadají.. jestli tak, jako naši sousedi, že o tom ví vždycky celá ulice , tak to taky není to pravý ořechový . Ale pokud mám mluvit za sebe, raději se s přítelem občas nepohodnu, než abych ho vídala párkrát do měsíce. Ale je mi jedno, jak to mají ostatní, když jim to tak vyhovuje Jen si prostě myslím, že nemají šanci se tak dobře poznat Ale kdybych měla být se svým milým 24h denně, taky bych to nevydržela... a on taky ne

  superkarma: 0 27.08.2007, 12:24:26
 13. avatar
  [20] evelyn [*]

  Lindaa: ja s timm takovej problem nemela, teda myslim se souzitim, ale on jo. Mel spoustu kratkodobejch vztahu, trvaly, kdy by s partnerkou bydlel uz davno tomu. Takze prizpusobit se mu delalo vetsi problem. Ted je tak aklimatizovanej, ze si rvu vlasy, jak jsem ho zparchantila .

  Nekdy si muzem dat scuka na kafe , bydlim v Malmö a do Kodane to mam 20 min

  superkarma: 0 27.08.2007, 12:22:38
 14. avatar
  [19] vininka [*]

  Kdysi jsem chodila s klukem z Teplic, já jsem od Prostějova...Skončilo to, páč já jsem si nedovedla představit bydlet v Teplicích a on zase na Moravě....

  superkarma: 0 27.08.2007, 12:06:02
 15. [18] Lindaa [*]

  evelyn: Já zacala skoro stejne a dneska trcím v Dánsku uz 14 roku. Ale je pravda, ze kdyz jsme se konecne usadili a sestehovali, manzel zacal pracovat pravidelne 8-16 tak to byl záhul zvyknout si znicehonic na sebe. Najednou byl doma kazdý vecer, já se musela naucit spolecnýmu rozhodování - do tý doby jsem byla svým pánem a delala si co chtela, kdy chtela a jak chtela. Ale zvykli jsme si.

  superkarma: 0 27.08.2007, 11:48:01
 16. avatar
  [17] Ťapina [*]

  Ze vztahů na dálku už jsem vyrostla. Ale na přestěhování se kvůli partnerovi nevidím nic divného. Já jsem odešla na školu na druhý konec republiky a kvůli partnerovi tam zůstala.

  superkarma: 0 27.08.2007, 11:43:09
 17. [15] a.... [*]

  Meander: Toho jsem si nevšimla...nemohu to číst najednou je to příliš intenzivní prožitek Možná se na to ještě odpoledne kouknu

  superkarma: 0 27.08.2007, 11:11:00
 18. avatar
  [14] Meander [*]

  a....: Mě zlomila vejpůl ta úvaha o žárlivosti.

  superkarma: 0 27.08.2007, 11:05:57
 19. avatar
  [13] Evikus [*]

  Rikina: Já přece netvrdím že to není normální!!! Já jenom říkám, že já bych na to asi neměla odvahu, i když když se člověk zamiluje tak by šel světa kraj

  superkarma: 0 27.08.2007, 10:57:58
 20. [12] a.... [*]

  Jinak jsem si teď až přečetla část článku naší milé Eleonor(ano, vím, neměla jsem to dělat ) a její myšlenkové konstrukce mě opravdu dostávají. Zvláště ta, že starší lidé nejsou tak vybíraví a jejich tolerance se zvyšuje počtem neúspěšných vztahů.
  Eleonor...to je opravdu perla!!! K tomu opravdu nemám sílu co dodat

  superkarma: 0 27.08.2007, 10:32:25
 21. avatar
  [11] femme.fatale [*]

  Já si myslím, že vztah na dálku není tak úplně plnohodnotný vztah. Když se ti dva vidí jen o víkendech, snaží se být pro sebe lepší, aby si ty dva dny nepokazili. Situace, za kterých by se běžně pohádali, přechází, zavírají nad nimi oči... V podstatě se neznají Kamarád je se svou přítelkyní snad 10 let a pořád je to dálkový vztah. Pracují kařdý úplně v jiné části republiky a vidí se jen o víkendech a dovolených. Tuším, že jestli někdy budou žít spolu, zblázní se z toho...oba

  superkarma: 0 27.08.2007, 10:14:04
 22. avatar
  [9] ellinor [*]

  Já bych to nedoporučovala v případě, že se znají dva jen krátce. Já se po týdnu chození vrátila do Čech, následovaly oboustranně srdcervoucí dopisy a telefonáty do Německa. Vídali jsme se jednou za 3 až 4 měsíce, až jsem to po roce vzdala. Po dalším víc než roce jsme se viděli zas a jelikož jsem mezitím trochu nabrala rozumu, poznala jsem, že s tím člověkem vlastně nechci žít, protože je zlý. Jenže to se v dopisech a týdenních návštěvách nepozná, těmi měsíci krásných dopisů se jen natahuje doba, než se stačíte skutečně poznat. Bylo to krásné, bolestivé, ale bylo toho dost. Nakonec se z něj vyklubal pěknej násilník a žárlivec

  superkarma: 0 27.08.2007, 09:50:20
 23. avatar
  [8] evelyn [*]

  a....: jo jo, tehda to byla romantika, klasicke dopisy, telefonaty

  superkarma: 0 27.08.2007, 09:37:39
 24. avatar
  [7] evelyn [*]

  Evikus: jo to jsou alba, ktera uz jsem smazala, ale profil neupravila . Bydlim ve Svedsku

  superkarma: 0 27.08.2007, 09:36:55
 25. [6] a.... [*]

  Ano, vztahy na dálku jsou hezké!
  evelyn: Takhle podobně jsem začínala se svým současným, s tím, že se odstěhoval za mnou.

  superkarma: 0 27.08.2007, 08:59:26
 26. avatar
  [5] Beruška1 [*]

  Rok jsme měli vztah na dálku, jezdili za sebou jen o víkendech a byli spolu o dovolené. Pak se přistěhoval ke mně.

  superkarma: 0 27.08.2007, 08:30:34
 27. [4] Rikina [*]

  Evikus: já nevím, mě to připadá normální, naopak mi přijde, že se lidi dřív dost často stěhovali na druhý konec Česka za někým. Kluci se seznámili na vojně, holky někde na internátu třeba, a ještě dříve bývaly umístěnky na zaměstnání, a to taky zhusta úplně jinde než člověk bydlel, a už tam potom zůstal... Dnes jsou ještě širší možnosti.

  superkarma: 0 27.08.2007, 08:08:42
 28. avatar
  [3] Evikus [*]

  evelyn: Kde tady? Mmch. v profilu máš zakázaný přístup i když nás lákáš ať koukneme "zde"

  superkarma: 0 27.08.2007, 08:01:15
 29. avatar
  [2] evelyn [*]

  muj nynejsi vztah zacal jako nezavazny letni flirt, partner byl v Cechach jen na dovolene. Nejak to po tom lete nechtelo povolit, tak jsme tri roky udrzovali vztah na dalku, no a uz jsem osm let tady.

  superkarma: 0 27.08.2007, 07:47:24
 30. avatar
  [1] Evikus [*]

  Neměla a jsem za to ráda, neměla bych tu trpělivost jezdit někam na druhý konec republiky a hlavně nevím jestli bych byla ochotná se odstěhovat na druhý konec republiky. Moje mamka pochází ze Zlína, s taťkou se seznámili při studiích v Praze a ona se potom za ním odstěhovala do Mladé Boleslavi. To obdivuju, nevím jestli bych to dokázala.

  superkarma: 0 27.08.2007, 07:17:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme