S jakým očekáváním se těší na pátek, na konec pracovní doby, až bude moci vyrazit na nádraží a jet několik hodin za svým vyvoleným, který bydlí na opačné straně republiky. Když dojede na místo, je už pozdě večer a ona je unavená, zatímco on se na ni těšil a chtěl by s ní strávit nějaké romantické chvilky. Ji sice také láká představa postele, ale jen za předpokladu, že se do ní bude moci svalit a usnout nevinným spánkem.

 

Únavné cestování
Když si najdete někoho, od koho vás dělí desítky kilometrů a můžete se vídat jen výjimečně o víkendech, zaručeně musí nastat krize. Ať už proto, že se vám stýská a chcete s ním být častěji, nebo proto, že když už za sebou konečně dojedete, nemusí být vše tak růžové, jak jste si představovali. Tak se stane, že ten omezený čas, který na sebe máte, strávíte hádkami. Pak si možná říkáte, že vztah na dálku skutečně nemá cenu.


Vzácnější romantika, všednější vztah

Může to být však i jinak. To, že se vídáte jen pomálu, také může způsobit, že jste jeden druhému vzácnější, a pak díky tomu děláte to, co si na očích vidíte. Nekonečně romantické rána se snídaní do postele, dlouhé procházky při západu slunce a jiné radovánky, které si chcete dopřát. Problém však může nastat ve chvíli, kdy se rozhodnete situaci odloučení řešit a sestěhujete se do jednoho místa. Najednou jste spolu denně a vztah začne být všední a zabíhá do stereotypu. Kouzlo romantiky zmizí…

 

Příběh ze života
Naprostá výjimka, která možná potvrzuje pravidlo náročnosti vztahů na dálku, je moje známá. Ta si našla přítele Angličana. Chodili spolu několik let a neustále je dělil kanál La Manche. Vztah jim však vydržel a propracovali se až ke svatbě. Pak spolu odletěli do Indie, kde měl její novomanžel továrnu, a tam si spolu šťastně žijí až dodnes. Občas se přijede podívat na 14 dní do Čech a pak zase 8 hodil letí zpět za svým vyvoleným.

 

Může za to věk partnerů?
Mladí lidé mají tendenci většinou měnit a přebírat, takže jakmile jim jeden partner přestane vyhovovat, najdou si jiného, který lépe splňuje jejich požadavky. Ovšem starší lidé už nejsou tak vybíraví a malicherní, co se týče partnera na celý život, a jsou v mnoha věcech více tolerantní. Mám pocit, že tolerance se v mnoha případech úměrně zvyšuje s počtem neúspěšných vztahů či manželství.

 

Jak si neničit křehký vztah

A co poradit, aby se ten vztah na dálku dal lépe snášet? Rozhodně není vhodné si vyčítat maličkosti a znepříjemňovat si tak chvíle, kdy na sebe máte čas. Žárlivost vztahu taky moc neprospěje. Tedy vztahu na dálku, protože u normálního vztahu je žárlivost někdy vítaná, ovšem nesmí sklouznout k podezíravosti a urážkám. Koneckonců, dokud nemáme očividný důkaz, buďme rády za nevědomost – naši i jeho. Statisticky je i dokázáno, že vztahy na dálku mají šanci vydržet déle než jiné vztahy, tak proč si tu šanci kazit malichernostmi? A co oči nevidí, srdce nebolí…

 

Měla jste někdy vztah na dálku? Jak dlouho vám to vydrželo? Jaké problémy tento vztah doprovázely? Proběhla nějaká nevěra? Ututlalo se to, nebo to vztah zničilo? Šla byste teď vůbec do vztahu na dálku?

Reklama