Vztahy

Láska a manipulace

Srážka s manipulátorem je možná ještě horším neštěstím než ona pověstná srážka s blbcem. Pokud neprokouknete jeho sklony zkraje, může se vám stát, že s ním strávíte celá léta nebo desetiletí a vaše sebedůvěra a zdravý rozum se odporoučejí někam hodně daleko. Dostat se z takového „zakletí“ pak dá hodně práce. Prvním krokem ale je poznat, že skutečně máte co dělat s manipulátorem.
Pokud se chcete vědět něco víc o tom, jaké škody může manipulace napáchat v partnerském soužití, přečtěte si knížku Isabelle Nazare-Aga ………., která vychází z autorčiny terapeutické praxe a na mnoha konkrétních příbězích partnerských dvojic ukazuje různé způsoby systematické manipulace i to, jak se vyvíjí v různých fázích partnerského vztahu a jaké jsou její psychické, fyzické i sociální důsledky. Některé příběhy prolínají celou knihou a autorka na nich dokumentuje, jak se projevuje patologie osobnosti, která používá systematicky manipulace uvnitř partnerského vztahu. Nabízí rady a podněty k řešení (Co dělat), ukazuje možnosti komunikace. Popisuje i průběh dialogu s manipulátorem a ukázky takových dialogů.
Manipulátor je typ osobnosti, není to ten, kdo někdy užije taktiku manipulace. Jedná se o narcistickou osobnost, která je z psychiatrického hlediska patologická, ale četnější hlubší studie o ní chybí. Je tedy zásadní rozdíl mezi manipulátorem a člověkem, který jen používá manipulaci. Ne, skutečně nejsme všichni manipulátoři, protože ti představují přibližně tři procenta populace. Manipulace není výsadou žen nebo mužů. Manipulátoři jsou mezi námi, a dokonce zaujímají prestižní místa na sociálním žebříčku. Jsou lékaři, novináři, učiteli a většinou vykonávají povolání spojené s nějakým druhem moci. Ale najdeme je i mezi ženami v domácnosti nebo kadeřníky… Jako všichni lidé mají i manipulátoři pozitivní vlastnosti, a právě proto je obtížné rychle a jednoznačně jejich osobnost odhalit. Svými slovy, činy a postoji neustále lidi ve svém okolí matou. Tato kniha, doplněná konkrétními pravdivými příklady, pomáhá skutečné manipulátory rozpoznat.
Chcete vědět víc? Podívejte se na stránky vydavatelství Portál, kde si můžete knihu i objednat. Nebo ji vyhrajte v naší aktuální soutěži, která probíhá v rubrice Hrajte a vyhrajte.
   
19.02.2003 - Láska a vztahy - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. avatar
  [23] Toniniella [*]

  Nyotaimori: ZÁSADNĚ!!!!! NIKDY!!!! Se neobviňuj, že za jeho případné nesnáze můžeš Ty!!! To je evidentní manipulátor a potřebuje někoho ovládat. U Tebe mu to šlo takže to zkouší dál. Ale to je JEHO!!!!! problém, ne Tvůj. I kdyby se nakrásně rozkrájel, NENÍ to TVOJE chyba!!!! Ty prostě žiješ svůj život a on je zodpovědný za ten svůj. Nepropadej omylům!!!

  superkarma: 0 25.02.2003, 09:02:15
 2. avatar
  [14] Toniniella [*]

  Julinka: Mám dva syny 18 a 20 tak jsem trochu na rozpacích. Nemám nic proti takovému vztahu, jen bych se trošku bála, v 18 je člověk obecně ještě takový "tele", takže trochu brzdit, aby to bylo pod kontrolou. Jako aby se nezaháknul moc a nebyl pak z toho nešťastnej.

  superkarma: 0 19.02.2003, 13:15:56
 3. avatar
  [12] megrin [*]

  Samozřejmě tam mělo být: takže jakýpak kažení Omluva

  superkarma: 0 19.02.2003, 13:09:00
 4. avatar
  [11] megrin [*]

  JULINKO: pokud jde jenom o to ho zkazit, tak si myslim, ze je to v pohode. Pokud to tedy tak bere i on. Prostě si uzije se zkusenou ženou a ty s nezkušeným chlapem Ale pokud jemu jde třeba i o vztah a tobě zrovna ne, tak nevím, nevím.
  Co když mu budeš připad úžasná, božská a vůbec dokonalá (což i určitě jsi) a už se ho nebueš moc zbvit? Ale pokud vám jde obou o totéž... o sex nebo i třeba o sqelý vztah, tak bych do toho šla. Zklamání se nikdo vyhnout nemůže a on má předsi svobodnou vůli. Takže jakým kažení

  superkarma: 0 19.02.2003, 13:07:31
 5. avatar
  [9] Toniniella [*]

  Julinka: Tak obnovuj! Ale opatrně, radši nějaké pampelišáky!

  superkarma: 0 19.02.2003, 12:33:20
 6. avatar
  [6] Toniniella [*]

  Julinka: To já sem na tom líp, heč! Mě podvedl asi jenom jednou, ale zase to trvalo 12 let (manželství trvalo celkem 13 ) A rodiče a všechny kolem se be taky vydíral jedna báseň. Na tom je fakt hrozné, že jsme se všichni nechali, dokonce i kluci mu někdy ustoupí. Je to těžké, děti touží po tom, aby je měl rád a tak jsou ochotné mu semtam něco odpustit (když jim něco slíbí a ZÁSADNĚ NIKDY!!! nesplní. A já jim nemůžu říct úplně všechno, jakej to je darebák, je to přece jenom jejich otec a oni mají právo aspoň trošku věřit, že je má rád. Takovýhle darebáci na všem nakonec dycky vydělají.

  superkarma: 0 19.02.2003, 11:51:03
 7. avatar
  [3] Denča [*]

  Já si myslím, že s takovýma lidma se každý někdy setkal. Prostě je pozná za nějaký čas. Já mám zkušenost s kolegyní na pracovišti. Nikomu bych ji nepřála!!!

  superkarma: 0 19.02.2003, 09:04:26
 8. avatar
  [2] Toniniella [*]

  simisaed: Bohužel nečetla a děsně mě to mrzí. I kdyč teď už by bylo pozdě, myslím, že jsem s takovým člověkem strávila celkem skoro 20 let a mám s ním dvě děti. Těžko říct, jestli patřil zrovna do téhle skupiny, ale ten narcisismus by na něho seděl. Taky ustavičná manipulace až vydírání. A hlavně, co mi zůstalo hodně dlouho, intenzivní implantace pocitu, že jsem nemožná, neschopná, vadná atd. Co mě vede k této domněnce je fakt, že ten člověk nemá vlastní názor a vždycky se rychle přizpůsobí tomu, co kolem říkají ostatní, aby mezi nimi vynikl. A pak jim paradoxně začne vnucovat pocit, že to je vlastně jeho názor a oni mají jakousi potřebu s ním souhlasit. Fakt na to člověk přijde až ve chvíli, kdy toho člověka nějakou dobu nevidí nebo už není zainteresován. A pak vypozoruje podivné rozpory a může se zasmát.
  Těžko říct, jestli se tak člověk narodí, ale já Ti mohu vyjmenovat všechny chyby, které tchyně udělala a navíc, byla podobné nátury. Taky je to vidět až teď, po její smrti.Děda si našel jinou paní a strašně se uvolnil, je klidný, veselý a myslím, že poprvé v životě fakt žije normálně.
  Možná by to nebyli "nejčistší" představitelé téhle skupiny, ale určitě by oba stáli velice blízko.
  A mám kamarádku, která má dva kluky, a ten mladší taky projevuje takové sklony. Když chce ona někam odejít, začne ji hrozně "milovat", objímat, ale takovým trochu jiným, mnohem naléhavějším způsobem, než to normálně děti dělají.
  Nevím jak to poznat, snad se snažit chvilku uvažovat, jestli to co děláš, už se nepříčí Tvé přirozenosti. Já jsem bohužel udělala i to a trvalo mi dlouho, než jsem na to přišla.

  superkarma: 0 19.02.2003, 07:07:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme