V minulých měsících jsme se zabývali tématem očních operací, u kterých dochází k výměně čočky za čočku umělou, tzv. nitroočními operacemi. Také jsme vás seznámili s novinkou – laserovou operací šedého zákalu.  Nyní se chceme zaměřit na operace, při kterých se „nevstupuje“ do oka.

oko

Jsou to laserové operace očí, díky kterým nebudete muset nosit brýle ani kontaktní čočky. Ve spolupráci s očními klinikami DuoVize a NeoVize vám přineseme mnoho zajímavých témat včetně rozhovoru s odborníkem, které se týkají operací a odstranění nechtěných dioptrií.

V posledním článku Oční mikrochirurgie: Vyznejte se v laserech a zvolte ten pravý jste se mohli zorientovat, jaké možnosti přináší moderní laserové technologie v léčbě očních vad.

Přibližně před 25 lety se začaly provádět první laserové zákroky. Pacient nejdříve podstoupil operaci na jednom oku a po měsíci, dvou teprve na oku druhém. Lasery 90. let často tepelně poškodily rohovku a tím na ní natrvalo vytvořily jizvičky, které negativně ovlivňují vidění. Navíc si pacienti často stěžovali na bolestivost a citlivost, která provázela hojení, které trvalo často více než až 1 měsíc. Jak je tomu dnes?

Za uplynulých 25 let však laserová chirurgie prošla obrovským vývojem. „Zdokonalily se excimerové lasery, metody, postupy. Vznikly nové, které jsou s původními v přesnosti, šetrnosti, bezbolestnosti a hlavně bezpečnosti absolutně neporovnatelné,“ vysvětluje MUDr. Věra Kalandrová, primářka Oční kliniky NeoVize.

Jak probíhá laserová operace - odstranění dioptrické vady, dnes?

Podstata každého laserového odstranění dioptrické vady oka je v úpravě zakřivení a tloušťky (hloubky) rohovky. Operatér pomocí femtosekundového laseru vytvoří tenký a přesný „flap“ (tenkou svrchní vrstvičku rohovky), kterou odklopí. Pak excimerový laser odpaří jemnou vrstvičku tkáně rohovky a tím ji upraví tak, aby pacient získal zpět dokonale ostré vidění. Následně flap zaklopí, tím se významně zkracuje doba hojení a zpětného návratu vidění z několika dní na několik hodin.

Patříte k těm, co nosí brýle? Uvažujete o laserové operaci? Nebo patříte k těm, co na operaci již byli (nebo někdo ve vašem okolí) a máte s operací nějakou zkušenost? Napište nám o tom!

Připravujeme pro vás další zajímavé články!

Pokud uvažujete o operaci dioptrických vad, můžete se obrátit na specializované a prověřené oční kliniky jako jsou pražská Oční klinika Duovize a brněnská Oční klinika NeoVize.  Více o laserových operacích se dozvíte na www.duovize.cz a na www.neovize.cz

neovize

Více o laserových operacích se dozvíte na www.duovize.cz a na www.neovize.cz

Reklama